03/02 2020

Gala Stulecia Polskiego Lotnictwa w Grudziądzu

2W Centrum Kultury Teatr odbyła się uroczysta Gala z okazji Stulecia Polskiego Lotnictwa w Grudziądzu. W wydarzeniu na zaproszenie Prezydenta Grudziądza i Fundacji wzięła udział Pani dyrektor Marlena Treichel. Wśród gości zaproszonych na to wydarzenie był m.in. gen. Mirosław Hermaszewski -  pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos, Paweł Pawłowski dyrektor Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina, Jerzy Makula Prezes Aeroklubu Polskiego, wielokrotny Mistrz Polski i Świata w akrobacji szybowcowej, przedstawiciel Akademii Sił Powietrznych z Dęblina, dyrektorzy Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy.

Grudziądz ma ogromne tradycje lotnicze. Tu znajdowała się Wyższa Szkoła Pilotów. W latach późniejszych, na bazie tej szkoły, powstała słynna Szkoła Orląt w Dęblinie. Z kolei w Grudziądzu utworzono Lotniczą Szkołę Strzelania i Bombardowania. Po II Wojnie Światowej Grudziądz stał się jednym z ważniejszych w Polsce ośrodków szkoleniowych wyczynowego pilotażu szybowcowego.

Działalność Fundacji Lotniczy Grudziądz ma na celu pielęgnowanie tradycji grudziądzkiego lotnictwa. Organizacja ta działa przy Aeroklubie Nadwiślańskim. Podczas Gali zaprezentowana została też publikacja z okazji 100-rocznicy grudziądzkiego lotnictwa. W planach Fundacji jest powstanie Muzeum Lotnictwa w Grudziądzu.

1