09/28 2020

WYCIECZKA KLASY V A DO SZKÓŁKI STARYCH ODMIAN DRZEWEK OWOCOWYCH W GMINIE RYJEWO – MIEJSCOWOŚCI RUDNIKI W RAMACH REALIZACJI II ETAPU OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „TRADYCYJNY SAD”

120314746 4581295905275175 8116224452679587064 nW dniu 28 września 2020 r. zespół „ŚLIWKI” wraz z pozostałymi uczniami klasy V a udał się do sadu i szkółki tradycyjnych odmian drzewek owocowych w miejscowości Rudniki 2.

Opiekę nad uczestnikami wyprawy sprawowali: p. Justyna Burcz i p. Witold Zygadlewicz. Program zajęć edukacyjnych był bardzo napięty. Gospodarzem szkółki drzewek był p. Dominik Sudoł, który w niebywale cierpliwi i bardzo przystępny sposób uzupełnił naszą wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat sadzeniu i pielęgnacji drzewek. Podał nam główne różnice między uprawą tradycyjną a maszynową. Pokazał jak należy dbać o drzewka starych odmian oraz jakie zagrożenia czyhają na nie w trakcie starań o ich zdrowy wzrost i rozwój. W przerwie, przy ognisku piekliśmy kiełbaski oraz pianki, które ze smakiem zjedliśmy. Następnie udaliśmy się do sadu, gdzie gospodarz pokazał nam, w jaki sposób należy dbać o koronę drzewek, jak i gdzie należy ją przycinać i czym zabezpieczać, aby nie uległy zakażeniu grzybowym. Obejrzeliśmy drzewka jednoroczne, dwuletnie, pięcioletnie oraz dwunastoletnie. Wreszcie nadszedł ten najistotniejszy moment, a mianowicie praktyczne prace sadzeniowe. Poznaliśmy wszystkie tajniki prawidłowego sadzenia drzew, które wbrew pozorom wcale nie jest takie oczywiste, jakby się wszystkim wydawało, ponieważ drzewko nie tylko trzeba poprawnie posadzić, ale odpowiedni wzmocnić i zabezpieczyć przed mrozem i ewentualnym nieproszonymi gośćmi, którzy bardzo chętnie podgryzają korę takich drzew jako jeden z najlepszych przysmaków.

Na koniec złożyliśmy zamówienie sadzonek starych odmian śliw i jabłoni oraz roślin im towarzyszących. Wśród nich znalazły się: Biała Śliwa, Renkloda Althana, Renkloda Ulena, Węgierka Wczesna, Węgierka Zwykła, Jabłoń Ananas Berżenicki, Jabłoń Boiken, Jabłoń Kosztela, Jabłoń Oliwka Żółta. Zamówienie będzie zrealizowane w ciągu 2 tygodni i po dostarczeniu roślinek przystąpimy do ostatniego zadania jakim będzie posadzenie mini sadu. W imieniu wszystkich uczestników oraz swoim własnym bardzo dziękujemy za tak wiele merytorycznych rad i ciepłe ugoszczenie nas gospodarzowi p. Dominikowi Sudołowi.

Opiekun zespołu „ŚLIWKI”

Witold Zygadlewicz