dokumenty szkoły

© 2013 by WM

Zwiedzanie Izby Pamięci Narodowej w Gimnazjum nr 7
(19.03.2013)

19 marca 2013 r. została zorganizowana środkami komunikacji miejskiej, dla członków kółka historycznego z Gimnazjum nr 1, wycieczka do muzeum martyrologii mieszczącego się w Gimnazjum nr 7. Opiekunem grupy był nauczyciel historii p. P. Górecki.
    W tymże gimnazjum, podczas II wojny światowej  znajdowała się siedziba Gestapo,a dzisiaj znajduje się Izba Pamięci Narodowej, która była celem zwiedzania.
    Następnie udaliśmy sie pod pomnik pomordowanych 10 zakładników - pierwszych niewinnych ofiar hitlerowskiego terroru w Grudziądzu.

Paweł Górecki

Relacja ucznia

Dnia 19.03.2013 r. udaliśmy się do Muzeum Martyrologii, mieszczącego się w Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu. Celem wycieczki było poczucie na własnej skórze, co czuli więźniowie gestapo podczas okupacji oraz poszerzenie wiedzy na temat II wojny światowej. Zobaczyliśmy takie miejsca jak: cele, karcer i ława śmierci, na której wykonywano egzekucje. Podczas zwiedzania byłej siedziby gestapo mieliśmy okazję na specjalnej mapie zobaczyć miejsca zbrodni hitlerowskich w okolicach Grudziądza. Poruszaliśmy też tematy związane z działaniami zbrojnymi podczas II wojny światowej, np.: obrona Westerplatte, na temat, której bardzo ciekawie opowiadał nasz opiekun (p. Górecki), a reszta uczestników dopowiadała rozmaite ciekawostki.
     Po drodze do muzeum, usłyszeliśmy wiele informacji historycznych na temat mijanych miejsc, samego Gimnazjum nr 7 i najbliższej okolicy.
     Podczas tego wyjścia pogłębiłem wiedzę na temat przeszłości Grudziądza, a samą wycieczkę oceniam  bardzo pozytywnie. Mam nadzieję, że w przyszłości odbędzie się więcej takich wyjazdów.

Paweł Tolla