menu

aktualności
Szkoła Podstawowa
Gimnazjum

zespół szkół

Statut
Progr. wychowawczy
Program profilaktyki
wspólne imprezy
kontakt

 

© 2013 by KG
   

WIADOMOŚCI 

 

16 października 2013r. - Zwiedzanie miejsc Pamięci Narodowej w Gimnazjum nr 7

Na zajęciach koła historycznego w naszym gimnazjum realizowane są treści z historii regionalnej w ramach programu autorskiego „Sympatycy historii”. Poza formami stacjonarnymi, na których uczestnicy koła historycznego poznają dzieje naszego miasta jest miejsce na bezpośredni kontakt z historią poprzez zwiedzanie miejsc ważnych dla naszej regionalnej tożsamości. Dla historii okupacyjnej Grudziądza taką „pozycja obowiązkową” jest Izba Pamięci Narodowej w Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu. W czasie okupacji hitlerowskiej w budynku tej szkoły mieściła się siedziba gestapo – zbrodniczej instytucji państwa niemieckiego. Dziś znajduje się tam izba pamięci męczeństwa polskiego narodu, szczególnie dla ludności Grudziądza i okolicznych miejscowości, dla których pobyt w siedzibie grudziądzkiego gestapo oznaczał początek gehenny, której koniec mógł mieć miejsce już tu, na „ławie śmierci”. Na uczestnikach koła historycznego to miejsce zrobiło duże wrażenie , które zwykle zawierało się w pytaniach :” Jak do czegoś podobnego mogło dojść ?” , „Dlaczego jedni ludzie robili drugim ludziom takie straszne rzeczy?”.

Dopełnieniem tej wycieczki była wizyta pod pomnikiem pomordowanych 10 zakładników - pierwszych ofiar hitlerowskiego terroru w Grudziądzu z października 1939r..

Paweł Górecki

 


   

 

 

 

Wrażenia uczniów

Moje wrażenia

        "Wycieczka do muzeum Martyrologii w Grudziądzu utkwiła mi w pamięci. To co tam zobaczyłam to była tylko namiastka tego co działo się w całej Polsce i świecie. Myślę, że nie można sobie wyobrazić, jak żyło się w czasach wojny.

        Niewinni i dobrzy ludzie byli oddzielani od swoich rodzin i domu oraz wywożeni do obozów i więzień. Żyli tam w ciężkich warunkach, niewygodzie. Byli tam zmuszani do ciężkich prac, głodzeni i przesłuchiwani. Przesłuchanie takie miało formę torturowania więźnia tak długo, aż nie powie on wszystkiego, co wie. Kiedy więźniowie stawali się bezużyteczni i zaczynali przeszkadzać, gładzono ich na wiele okrutnych sposobów.

        Jednak tego typu przemoc nie była stosowana tylko w zamkniętych ośrodkach hitlerowskich, ale także na ulicach. Łapali ludzi i rozstrzeliwali ich, lub zabierali do ośrodków. Nie było można czuć się bezpiecznym nawet we własnym domu, gdzie w każdej chwili mogli wejść Niemcy. Nie szanowali niczego. Niszczyli wszystko, co im wpadło w ręce.

        Każdy człowiek żył w nieustannym strachu, że może nie doczekać jutra. Doświadczał bólu fizycznego, jak i psychicznego. Obawiali się, że mogą nie zobaczyć już więcej swoich bliskich i nie wrócić do domu.

        Wciąż nie rozumiem, jak jeden Adolf Hitler mógł przekonać tylu ludzi, aby krzywdzili innych. Rodziny takie same jak ich. Dlaczego z chciwości bliźni zabijał bliźniego ? Czy gdy bezduszny Niemiec bijący kobietę w ciąży choć raz nie pomyślał, że to mogłaby być jego żona ? Czy gdy kazał 5-latkowi odwrócić się twarzą do ściany, by zaraz odebrać mu życie, nie pomyślał o swoim synku ?

        Oczywiście nie każdy Niemiec był zły. Niektórym sprawiało to przyjemność, innym było to obojętne jednak wielu po prostu wykonywało swoje rozkazy, niekoniecznie z chęcią.

Tak naprawdę nikt z nas nie może się domyśleć jak ciężko było ludziom podczas wojny. Jednak wiem jedno. Nigdy nie chciałabym tego doświadczyć."

Natalia Niebojewska