© 2013 by WM

73 rocznica deportacji obywateli Rzeczpospolitej Polskiej na Sybir
 (11.02.2013)

10 lutego 1940 r. ramach pierwszej deportacji przesiedlono z Polski do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię około 140 tys. ludzi. Wśród wysiedlonych ok. 82% stanowili Polacy. Wywożono również Ukraińców i Białorusinów. Blisko połowa deportowanych to dzieci do 16 roku życia. Już w czasie transportu ludzie umierali z powodu zimna, głodu i wyczerpania. Zaś po dotarciu na miejsce zesłańców czekała niewolnicza praca, nędza, choroby i głód. Ci, którzy przetrwali zabiegają, aby pamięć o tych strasznych wydarzeniach nie zgasła, a jednocześnie starają się kształtować w sobie i w młodym pokoleniu postawę przebaczenia i pojednania. Z tej właśnie okazji, na zaproszenie Prezesa Koła Związku Sybiraków Pani Eugenii Dziemiańczuk, poczet sztandarowy naszego gimnazjum wraz z opiekunem B. Makowską uczestniczył w uroczystej Mszy Św. w kościele p.w. M. M. Kolbe w Grudziądzu oraz złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową. W wydarzeniu wziął udział Pan Prezydent Robert Malinowski, Starosta Powiatu Ziemskiego Pan Marek Szczepanowski, a także przedstawiciele miejskich i państwowych służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz delegacje młodzieży szkolnej.