© 2012 by WM

okrętów dYWIZJONU ZABEZPIECZENIA HYDROGRAFICZNEGO
MARYNARKI WOJENNEJ
(23.11.2012)

W piątek (23 listopada) w Porcie Wojennym w Gdyni Pani dyrektor Marlena Treichel na zaproszenie Komandora Wojciecha Sowy uczestniczyła w uroczystościach 30. rocznicy podniesienia bandery wojennej na trzech okrętach Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego: ORP „Iskra” oraz okrętów hydrograficznych ORP „Arctowski” i ORP „Heweliusz”.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Dowództwa Marynarki Wojennej, Biura Hydrograficznego MW, lokalne władze oraz członkowie obecnych i byłych załóg okrętów obchodzących jubileusz.

Pani dyrektor podczas uroczystości otrzymała podziękowanie za dotychczasową współpracę zespołu szkół z Dywizjonem Zabezpieczenia Hydrograficznego, uczestniczyła w  spotkaniu w Klubie Garnizonowym Gdynia – Oksywie, gdzie obejrzała wystawę prezentującą efekty prac hydrograficznych oraz dorobek szkoleniowy, rejsy i regaty ORP: „Iskra”,  „Heweliusz”, „Arctowski”.

zobacz galerię zdjęć

Kilka informacji o naszym Partnerze Porozumienia o współpracy

ORP „Heweliusz” jest okrętem hydrograficznym projektu 874 wybudowanym w Gdańsku w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte. Głównym projektantem okrętu jest inż. Roman Buńka. Jednostkę wodowano 11 września 1981, a rok później, 27 Listopada 1982, o godz. 10.00, na uroczystej zbiórce w obecności Dowódcy Marynarki Wojennej admirała L. Janczyszyna i matki chrzestnej pani Teresy Bossy obyło się pierwsze podniesienie bandery w porcie wojennym Gdyni-Oksywie. Pierwszym dowódcą okrętu został kmdr ppor. Bogdan Wiśniewski. Okręt w swej historii w sumie czterokrotnie otrzymał tytuł najlepszego okrętu w MW w grupie okrętów specjalnych. Do listopada 2012 okręt przebył ponad 161 000 Mm i przebywał na morzu 4 lata i 285 dni. Od 1 sierpnia 2007 r. okrętem dowodzi kmdr ppor. Grzegorz Kokosiński.