menu

aktualności
Szkoła Podstawowa
Gimnazjum

zespół szkół

Statut
Progr. wychowawczy
Program profilaktyki
wspólne imprezy
kontakt

 

© 2012 by WM
   

WIADOMOŚCI

 

 XIII rajd pieszy „SZLAKIEM ZAMKÓW POMORSKICH - świecie 2012”
(13.10.2012)


Wspólne zdjęcie przed zamkiem krzyżackim w Świeciu n/Wisłą

     13 października 2012 wzięliśmy udział w XIII rajdzie pieszym „Szlakiem Zamków Pomorskich”. Rajd wiódł trasą z Sartowic przez Czarcie Góry (Diabelce) do zamku krzyżackiego w Świeciu n/Wisłą. Łącznie do pokonania mieliśmy 12 – kilometrową trasę. Śmiałków, którzy odważyli się wziąć udział w tym wymagającym dobrej kondycji rajdzie ze szkoły podstawowej było 15, a z gimnazjum 12. Razem 27 uczestników.
     Rajd rozpoczął się krótką opowieścią przewodnika o historii i architekturze ruin zamku krzyżackiego w Świeciu n/Wisłą. Zostaliśmy też zapoznani z czekającą nas trasą wędrówki, która wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród wszystkich uczestników rajdu, gdyż wiodła ona drogą ciągnącą się wzdłuż rezerwatu krajobrazowego „Czarcie Góry”. Rezerwat ten obejmuje urwiste stoki i parowy porośnięte lasem liściastym z bogatym runem. W zachodniej części parowu płynie malowniczy strumień, który tworzy liczne meandry, a powalone pnie i gałęzie tworzą małe „górskie” wodospady, co nadaje temu zakątkowi swoisty urok. Na terenie rezerwatu znajdują się 2 punkty widokowe na Wisłę oraz ścieżka dydaktyczna z kładkami. Na jednym z tych punktów widokowych mieliśmy okazję podziwiać piękno krajobrazu przyrodniczego tego malowniczego zakątka ziemi świeckiej.
     Podczas marszu odbył się konkurs okolicznościowy poświęcony znajomości historii i architektury zamków krzyżackich Pomorza Nadwiślańskiego. Nasza drużyna z gimnazjum w składzie: Aneta Ceglińska i Maciej Winiarski z kl. I b w kat. szkół gimnazjalnych zdobyła I miejsce.
     Rajd zakończył się na zamku krzyżackim w Świeciu n/Wisłą. Tam zostaliśmy oprowadzeniu przez przewodnikach po ruinach tego ważnego w historii krzyżaków zamczyska.
     Jak zwykle na zakończenie rajdu, na podzamczu czekał na nas ciepły posiłek – gorąca zupa grochowa. Po posiłku ogłoszono wyniki konkursu okolicznościowego, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie kościoła farnego w Świeciu. Poznaliśmy historię kościoła oraz ciekawostkę dotyczącą architektury tego budynku, będącego niespotykaną w Europie mieszanką różnych stylów.
     Ten rajd pozwolił uzyskać jego uczestnikom 17 punktów na Odznakę Turystyki Pieszej (OTP) oraz 11 punktów na Odznakę „Turysta Przyrodnik”.

 
Powitanie uczestników rajdu, na starcie

 
Na trasie


Idziemy czarnym szlakiem


Zdobywcy nagrody za I miejsce w kat. gimnazjum

 
Postój

 
Czarcie Góry – punkt widokowy ...i już na górze Diabelec


W drodze

 
Zamek w Świeciu – widok od strony rzeki Wdy oraz jego historia

 
Na podzamczu i na zamek z przewodnikiem

   
Poznajemy historię zamku, również w sali tortur i w dybach

 
Na wieży zamku, widok Czarcich Gór

     Za tydzień czekają nas ostatnie w październiku emocje wędrówkowe. Tym razem z mapami i kompasami wybierzemy się na Mistrzostwa Centrum Szkolenia Logistyki w Marszach na Orientację. Nie liczymy na jakieś wielkie osiągnięcia w tej dziedzinie, a raczej cieszyć się będziemy z samego udziału w tej imprezie turystycznej, gdyż uczy ona wielu ważnych i przydatnych w życiu umiejętności związanych z orientacją w terenie. Marsz odbędzie się na terenach leśnych w Grupie.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Opiekun koła turystycznego:
W. Zygadlewicz