© 2007 by WM

W NOWEJ SZKOLE

W dniu 1 września 1960 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowego budynku szkolnego przy ulicy Mazurskiej 2. Obecni na nim byli przedstawiciele władz oświatowych, Miejskiej Rady Narodowej, Komitetu Rodzicielskiego, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz cała młodzież. Uroczystość odbyła się na tarasie szkolnym.

„W dniu 1 września 1960 roku do szkoły uczęszczało 442 uczniów. Oprócz klasy siódmej wszystkie klasy liczyły po dwa oddziały, a klasa druga trzy. Razem do drugiej klasy uczęszczało 90 uczniów. Nauczycieli było zatrudnionych 12 – wszyscy na pełnych etatach.”
      Tak o sytuacji placówki pisał w kronice szkolnej jej kierownik – pan Gabriel Stryczniewicz.

W roku szkolnym 1962/63 kierownictwo szkoły objął pan Władysław Bratkowski.
      Stan organizacyjny szkoły na rok szkolny 1963/64 przedstawiał się następująco: 15 oddziałów, 465 uczniów, 16 nauczycieli: kierownik Władysław Bratkowski, zastępca kier. Jan Rończkowski, Gabriel Stryczniewicz, Brygida Chojnowska, Ewa Marcinkowska, Krystyna Żarnicka, Cecylia Piecuch, Jadwiga Sitniewska, Elena Ratajek, Zuzanna Wiśniewska, Maria Zacharek, Stanisław Poręba, Teresa Gmińska, Agata Rończkowska, Stefania Frankiewicz i Elżbieta Wacikowska – kierownik świetlicy.

W nowej szkole przestała wreszcie dokuczać ciasnota. Tymczasem zagospodarowywano teren wokół budynku. Przy pomocy zakładu opiekuńczego POiE zniwelowano boisko, założono działkę, na której hodowane były potem warzywa do kuchni, posadzono też wokół szkoły 120 drzew i ok. 100 krzewów. Boisko oddano do użytku 18 października 1966 roku. W pracach tych brali udział także uczniowie.

Oprócz działalności dydaktycznej i wychowawczej nowa placówka organizowała różne imprezy rozrywkowe. Co roku organizowano zabawy karnawałowe, często były to bale przebierańców. Działały liczne koła zainteresowań. Dzieci jeździły na wycieczki szkolne, zorganizowano też obóz wędrowny. Każdej zimy, jeśli tylko warunki pogodowe pozwalały, na boisku szkolnym działało lodowisko dostępne dla wszystkich mieszkańców osiedla. W późniejszych latach była tam również możliwość wypożyczenia łyżew. Można powiedzieć, że szkoła stała się centrum kulturalnym naszego osiedla.

Na początku roku szkolnego 1964/1965 kierownikiem szkoły został pan Marian Mątewski. We wrześniu 1966 roku przybyły 3 nowe nauczycielki: p. Mirosława Wierzchowska, p. Daniela Soboczyńska i p. Wiesława Stępień (Seweryńska). Była to już szkoła ośmioklasowa – poprzednie roczniki kończyły naukę podstawową na siedmiu klasach. W szkole uczyło się w tym czasie 531 uczniów w 16 oddziałach. Było to apogeum powojennego wyżu demograficznego – następne roczniki ulegały systematycznemu zmniejszeniu. W 1968 roku podjęli pracę pp. Helena i Edwin Puchałowie, a w 1969 – p. Renata Trykowska.
W 1971 roku podjął pracę p. Henryk Kamiński.

W 1973 roku Szkoła Podstawowa nr 11 stała się placówką gminną, jej dotychczasowy dyrektor został dyrektorem szkół gminnych, a podlegało mu 14 szkół podstawowych. W następnym roku szkolnym kierownictwo placówki objął nowy dyrektor – Edwin Puchała. Pełnił on tę funkcję do roku 1981, kiedy to zastąpiła go Renata Trykowska (dyrektor szkoły do 1985 roku). Następną długoletnią dyrektorką szkoły była p. Grażyna Czerniakowska (1985-1997).

na początek strony

Nasza szkoła ma już 200 lat                   spis treści                                           Rozbudowa