wstecz

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH I ZACHOWANIA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 11 W GRUDZIĄDZU

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - JĘZYK ANGIELSKI

Klasa 1
Klasa 4

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - PSO - BLOK PRZEDMIOTÓW ŚCISŁYCH

INFORMATYKA MATEMATYKA TECHNIKA
PRZYRODA
 
W-F DZIEWCZYNKI W-F CHŁOPCY    

Nauczyciele w czasie dyżuru  przebywają w pokoju nauczycielskim lub swojej pracowni

NAUCZYCIEL PRZEDMIOT DYŻUR SALA GODZ. DYŻURU
Marian Śliwiński Informatyka Poniedziałek 50 1045 -1130
Mariusz Maj Matematyka Poniedziałek 2 850 -935
Marian Śliwiński Matematyka Poniedziałek 7 1045 -1130
Marian Śliwiński Technika Poniedziałek 7 1045 -1130
Witold Zygadlewicz Przyroda Czwartek 49 1150 -1230
Robert Meller W-F Czwartek HALA 1150 -1230

 Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:  
a) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;
b) udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego  rozwoju;
c) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;  
d) dostarczanie rodzicom ( prawnym opiekunom ) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia; e) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji pracy dydaktyczno – wychowawczej.  

Szczegółowe zasady oceniania wewnątrzszkolnego.

I. Uwagi ogólne.

1.Ilekroć w szkolnym systemie oceniania jest mowa o zajęciach edukacyjnych to należy przez to rozumieć zajęcia o charakterze dydaktyczno – wychowawczym, w toku których odbywa się nauczanie przedmiotów (bloków przedmiotowych) lub realizacja ścieżek edukacyjnych.

2. Wymagania edukacyjne, wynikające z realizowanego programu nauczania, na poszczególne oceny klasyfikacyjne opracowują nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych w oparciu o jednolite ogólne kryteria ocen klasyfikacyjnych ustalone w szkolnym systemie nauczania. W przypadku zmiany programu nauczania nauczyciel opracowuje wymagania edukacyjne do 10 września danego roku szkolnego.

3. Nauczyciele na pierwszych zajęciach edukacyjnych każdego roku szkolnego (do 15 września) informują uczniów o :

a) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;

b) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;

c) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.

4. Wychowawca klasy na godzinie z wychowawcą w pierwszej połowie września każdego roku szkolnego informuje uczniów o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania oraz warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

5. Wychowawca na pierwszym zebraniu rodziców (prawnych opiekunów) (do 10 października) informuje o:

a) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;

b) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;

c) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych;

d) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania  zachowania oraz warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

6. Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej  poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej,  dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.

7. Dla uczniów, którzy mają znaczne opóźnienia w uzyskaniu osiągnięć z zakresu określonych zajęć edukacyjnych, wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjum, organizuje się, w miarę możliwości, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze.

Objęcie ucznia zajęciami dydaktyczno – wyrównawczymi wymaga zgody rodziców (prawnych opiekunów).  

8. Oceny są jawne zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców (prawnych opiekunów). Sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne uczeń i jego rodzice (prawni opiekunowie) otrzymują do wglądu i zwracają z podpisem rodzica (prawnego opiekuna) na najbliższych zajęciach edukacyjnych.

9. Na prośbę ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów). Nauczyciel ustalający ocenę powinien ją uzasadnić.

10. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.

11. W uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony na czas określony z zajęć wychowania fizycznego lub informatyki.

Decyzję o zwolnieniu ucznia podejmuje dyrektor szkoły na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii.

W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub informatyki w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.

12. Zaliczanie i ocenianie treści i umiejętności ścieżek edukacyjnych dokonuje nauczyciel, który realizuje je w ramach nauczanego przedmiotu lub w postaci odrębnych, modułowych, kilkugodzinnych zajęć.

13. Ścieżki edukacyjne realizowane w ramach nauczania różnych przedmiotów są oceniane w ramach tych zajęć zgodnie z przyjętą skalą ocen.

14. Ścieżki edukacyjne realizowane w postaci odrębnych, modułowych, zajęć są zaliczane lub oceniane oceną, którą jako ocenę bieżącą – cząstkową wpisuje się do wcześniej określonych, znanych uczniom, zajęć edukacyjnych (przedmiotów ).

15. Zajęcia dydaktyczno – wychowawcze w roku szkolnym dzielą się na dwa semestry (okresy).

Semestr I trwa od dnia rozpoczęcia zajęć dydaktyczno – wychowawczych we wrześniu do ostatniej soboty poprzedzającej ferie zimowe.

Semestr II – od poniedziałku wypadającego bezpośrednio po feriach zimowych do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

16. Termin klasyfikacji śródrocznej uczniów ustala dyrektor szkoły na ostatnie dwa tygodnie poprzedzające ferie zimowe, końcoworocznej – na dwa ostatnie tygodnie poprzedzające zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

17. Poziom osiągnięć edukacyjnych uczniów ocenia się w stopniach szkolnych, zwanych dalej „stopniami”.

Oceny wyrażone w stopniach dzielą się na:

a) bieżące – cząstkowe, określające poziom wiadomości lub umiejętności ucznia ze zrealizowanej części wymagań edukacyjnych,

b) klasyfikacyjne śródroczne i końcoworoczne (semestralne), określające ogólny poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia i postępy w tym zakresie.

18. Stopnie te nie powinny być ustalane jako średnia arytmetyczna stopni cząstkowych.

19. Niektóre zajęcia edukacyjne mogą być tylko zaliczane.

 

Ocenianie wewnątrzszkolne

II. Ocenianie bieżące uczniów.

1. Oceny bieżące w klasach 1 - 3 są następujące:
Tabela 1

Stopień  Ocena
celujący A
bardzo dobry B
dobry C
dostateczny D
dopuszczający E
niezadowalający z możliwością poprawy F

2. Oceny bieżące wyrażone w stopniach w klasach IV- VI są następujące:
Tabela 2

Stopień Ocena
celujący 6
bardzo dobry 5
dobry  4
dostateczny 3
dopuszczający 2
niedostateczny  1

3. Formy sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów:
  • kartkówki
  • sprawdziany
  • prace klasowe
  • odpowiedzi ustne
  • zadania domowe
  • ćwiczenia praktyczne
  • zadania problemowe i inne prace twórcze

Ocenianie wiedzy i umiejętności ucznia powinno być dokonywane systematycznie i w różnych formach.

4. Na ocenę oprócz stopni składają się słowne i pisemne recenzje, uwagi, opinie, spostrzeżenia i informacje nauczyciela.

 

5. W klasach IV - VI w przypadku punktowego oceniania zadań w pracach pisemnych uczeń musi osiągnąć następujące kryteria procentowe poprawnych odpowiedzi:
Tabela 3

Stopień   Ocena Kryteria procentowe  
niedostateczny 1 0% - 29%  
dopuszczający 2 30% - 49%
dostateczny 3 50% - 69%  
dobry 4 70% - 89%  
bardzo dobry 5 90% -100%
celujący 6 ocenę celującą otrzymuje uczeń, który spełnił wymagania na ocenę bardzo dobrą i poprawnie wykonał zadania na ocenę celującą

 

6. Informowanie o zakresie i terminie pisemnych sprawdzianów wiadomości i umiejętności:

a) sprawdziany (prace klasowe) obejmujące materiał powyżej 3 ostatnich godzin lekcyjnych muszą być zapowiadane co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem,

b) w ciągu jednego dnia może odbyć się tylko jeden taki sprawdzian, a w ciągu tygodnia nie więcej niż trzy,

c) terminy prac są wpisywane do dziennika z tygodniowym wyprzedzeniem,

d) pisemne sprawdziany muszą być ocenione i omówione na lekcji w terminie 1 – tygodniowym, prace klasowe z języka polskiego w terminie 2- tygodniowym,

e) krótkie sprawdziany, tzw. kartkówki obejmujące zakres materiału z trzech ostatnich lekcji lub pracy domowej nie muszą być zapowiadane.

7. Wychowawca raz w miesiącu ocenia zachowanie uczniów zgodnie z przyjętą skalą, określoną: 

- w klasach I - III w „Karcie  zachowania ucznia klas I- III”,

- w klasach IV- VI w „Regulaminie ustalania klasyfikacyjnej oceny zachowania”.

 

III. Klasyfikowanie śródroczne uczniów.  

1. Klasyfikowanie śródroczne uczniów przeprowadza się raz w ciągu roku szkolnego, w terminie poprzedzającym ferie zimowe.

2. Klasyfikowanie śródroczne polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych oraz oceny zachowania.

3. Ocena klasyfikacyjna śródroczna (semestralna)  w klasach I - III jest oceną opisową.

Oceny klasyfikacyjne śródroczne (semestralne) z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne wg skali ocen II etapu edukacyjnego.

4.Oceny klasyfikacyjne śródroczne (semestralne) w klasach IV – VI ustala się w stopniach według następującej skali:
Tabela 4

Stopień Skrót  Ocena
celujący cel 6
bardzo dobry bdb 5
dobry db 4
dostateczny  dst 3
dopuszczający dop 2
niedostateczny ndst 1

4. Ocena klasyfikacyjna zachowania w klasach I - III jest oceną opisową.  Szczegółowe kryteria oceniania zachowania zawiera „Karta zachowania ucznia klas I –III”
(załącznik nr 2 do Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania  Szkoły Podstawowej nr 11).

5. Ocenę klasyfikacyjną zachowania w klasach IV - VI ustala się według następującej skali: wzorowe, bardzo dobre, dobre, poprawne, nieodpowiednie, naganne.

Szczegółowe kryteria i zasady oceniania zachowania ucznia klas IV- VI zawiera „Regulamin ustalania klasyfikacyjnej oceny zachowania” (załącznik nr 1 do
Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania ZSO nr 1, Szkoła Podstawowa nr 11).

6. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej (semestralnej) stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwia lub utrudnia kontynuację nauki
w semestrze programowo wyższym szkoła powinna w miarę możliwości stworzyć uczniowi szansę uzupełnienia braków na zajęciach wyrównawczych lub przez doraźną pomoc.

7. Uczeń, który uzyskał w wyniku klasyfikacji śródrocznej (semestralnej) ocenę niedostateczną z zajęć edukacyjnych ma prawo do jej poprawienia w drugim semestrze w terminie ustalonym przez nauczyciela.

8. Uczeń nieklasyfikowany w klasyfikacji śródrocznej (semestralnej) może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

IV. Klasyfikowanie końcoworoczne uczniów:

1. Klasyfikowanie końcoworoczne polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych oraz oceny zachowania.

2. Ocena klasyfikacyjna końcoworoczna  w klasach I - III jest oceną opisową zachowania oraz ze wszystkich zajęć edukacyjnych.

Oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne wg skali ocen II etapu edukacyjnego. Ocena klasyfikacyjna końcoworoczna (semestralna) z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej (ani na ukończenie szkoły).

3. Oceny klasyfikacyjne końcoworoczne  w klasach IV– VI  ustala się w stopniach tak jak oceny semestralne według tabeli 4

4. Ocena końcoworoczna zachowania w klasach I-III jest oceną opisową. Szczegółowe kryteria oceniania zachowania określa „Karta zachowania ucznia klas I –III”  (załącznik nr 2 do Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania Szkoły Podstawowe j nr 11).

5. Ocenę zachowania w klasach IV-VI ustala się według następującej skali:
Tabela 5

WZOROWE
BARDZO DOBRE
DOBRE
POPRAWNE
NIEODPOWIEDNIE
NAGANNE

Szczegółowe kryteria i zasady oceniania zachowania ucznia klas IV- VI zawiera „Regulamin ustalania oceny klasyfikacyjnej zachowania” (załącznik nr 1 do Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania ZSO nr 1, Szkoła  Podstawowa nr 11).

6. Oceny klasyfikacyjne ustalają nauczyciele prowadzący zajęcia edukacyjne, a ocenę zachowania – wychowawca klasy.

7. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu  wojewódzkim otrzymują z danego przedmiotu celującą ocenę klasyfikacyjną końcoworoczną.

8. Uczeń klas I - III otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli jego osiągnięcia edukacyjne zostały ocenione pozytywnie.

Ucznia klas I - III można pozostawić na drugi rok w tej samej klasie, tylko w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych opinią wydaną przez lekarza lub poradnię psychologiczno - pedagogiczną albo inną poradnię specjalistyczną oraz w porozumieniu z rodzicami (opiekunami prawnymi).

9. Uczeń klas IV- VI otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, otrzymał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, z zastrzeżeniem rozdziału VI, pkt 10.

10. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, rada pedagogiczna może jeden raz   w ciągu etapu edukacyjnego w szkole podstawowej promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego  z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodne ze szkolnym programem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.

11. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem

12. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych w klasyfikacji końcoworocznej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”

13. Uczeń nieklasyfikowany w klasyfikacji końcoworocznej może zdawać egzamin klasyfikacyjny (rozdział VII).

 

V. Zasady przeprowadzania sprawdzianu

1. Uczeń lub jego rodzice ( prawni opiekunowie ) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny.

2. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone pisemnie do dyrektora szkoły w  terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

3. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej,  oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.

4. Termin przeprowadzenia sprawdzianu wyznacza dyrektor szkoły po uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami) do 20 sierpnia.

5. Dla przeprowadzenia sprawdzianu dyrektor szkoły powołuje komisję w składzie:

a) dyrektor szkoły lub wicedyrektor – jako przewodniczący komisji,

b) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,

c) dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu prowadzących takie same zajęcia edukacyjne.

6. Pytania (ćwiczenia, zadania praktyczne) sprawdzianu proponuje nauczyciel danych zajęć edukacyjnych, po konsultacji z nauczycielami wchodzącymi w skład komisji, przedstawia dyrektorowi szkoły do zatwierdzenia.

7. Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub innych szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

8. Z prac komisji sporządza się protokół zawierający: skład komisji, termin sprawdzianu, zadania ( pytania ) sprawdzające, wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.

Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

9. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.

10. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniana w wyniku poprawkowego, z zastrzeżeniem  rozdział VI, pkt 1.

11. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie , wyznaczonym przez dyrektora szkoły.

 

VI. Zasady przeprowadzania egzaminu poprawkowego.

1. Uczeń klasy IV i V, który w wyniku końcoworocznej klasyfikacji uzyskał ocenę niedostateczną z jednych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy.

W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch zajęć edukacyjnych. Każdy przypadek rada pedagogiczna rozpatruje indywidualnie, uwzględniając następujące sytuacje:

a) długotrwała choroba ucznia trwająca w ciągłości dłużej niż jeden miesiąc,

b) wypadek losowy w rodzinie, który wpłynął na jego kondycję psychiczną,

c) orzeczenie lekarskie o przyczynie niepowodzeń w szkole spowodowanych ukrytą chorobą lub deficytami rozwojowymi.

2. Egzamin poprawkowy składa się z dwóch części pisemnej oraz ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

3. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu

ferii letnich, o czym informuje ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) w formie pisemnej na koniec rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

4. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:

a) dyrektor lub wicedyrektor szkoły – jako przewodniczący komisji:

b) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne jako egzaminujący;

c) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.

5. Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub innych szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

6. Pytania (ćwiczenia, zadania praktyczne) egzaminacyjne proponuje egzaminator, a zatwierdza przewodniczący komisji. Stopień trudności pytań (ćwiczeń, zadań praktycznych ) musi odpowiadać wymaganiom stopnia dopuszczającego
i zawierać wymagania edukacyjne wynikające z realizowanego programu nauczania. 

7.  Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający: skład komisji, termin egzaminu, pytania egzaminacyjne, wynik egzaminu oraz uzyskaną ocenę. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

8. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.

9. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę, z zastrzeżeniem pkt. 10.

10. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu roku promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.

11. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych zyskana z egzaminu poprawkowego została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny.

12.  Zastrzeżenia w formie pisemnej mogą być zgłoszone w terminie do 5 dni od przeprowadzenia egzaminu poprawkowego.

13. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uzyskana z egzaminu poprawkowego została ustalona niezgodnie z przepisami

prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, stosuje się odpowiednio przepisy rozdział V, pkt 3 – 10

 

VII.  Zasady przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego.

1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub końcoworocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

2. Uczeń nieklasyfikowany  z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

3. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców ( prawnych opiekunów ) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.

4. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki i wychowania fizycznego, z których egzamin powinien mieć przede wszystkim formę zadań praktycznych.

5. Termin egzaminu klasyfikacyjnego wyznacza dyrektor szkoły po uzgodnieniu z tym uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami). W przypadku ucznia nieklasyfikowanego śródrocznie egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się do końca marca, a ucznia nieklasyfikowanego końcoworocznie egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

6. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności, wskazanego przez dyrektora szkoły, nauczyciela tych samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.

7. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni – w charakterze obserwatorów – rodzice (prawni opiekunowie).

8. Pytania (ćwiczenia, zadania praktyczne) egzaminacyjne proponuje nauczyciel danych zajęć edukacyjnych, a zatwierdza  dyrektor szkoły . Stopień trudności pytań (ćwiczeń, zadań praktycznych ) musi odpowiadać wymaganiom stopnia dopuszczającego i zawierać wymagania edukacyjne wynikające z realizowanego programu nauczania.

9. Tryb przeprowadzania egzaminu, a w szczególności liczbę zajęć edukacyjnych,  z których uczeń może być egzaminowany w ciągu jednego dnia, ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia.

10. Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół zawierający: imiona i nazwiska nauczycieli, termin egzaminu, zadania (ćwiczenia) egzaminacyjne, wyniki egzaminu oraz ustalone oceny. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen.

11. Ustalona przez nauczyciela w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem pkt. 12 i rozdziału V.

12. Uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.

 

VIII. Informowanie ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o postępach i osiągnięciach edukacyjnych oraz zachowaniu.  

1.  Oceny są jawne zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców (prawnych opiekunów).

2. Nauczyciel wpisuje oceny do dzienniczka ucznia.

3. Na prośbę ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel ustalający ocenę powinien ją uzasadnić.

4. Na prośbę ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów), sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne są  udostępniane uczniowi lub jego rodzicom

(prawnym opiekunom) do wglądu na zasadach określonych przez nauczyciela prowadzącego dane zajęcia edukacyjne. Zwrócone prace nauczyciel jest zobowiązany przechowywać przez bieżący rok szkolny.

5. Wychowawcy wpisują co miesiąc ocenę zachowania do dzienniczka ucznia. Rodzice  (prawni opiekunowie) potwierdzają otrzymaną informację podpisem.

6. Szczegółowe informacje dotyczące postępów, trudności, specjalnych uzdolnień, osiągniętych ocen klasyfikacyjnych oraz oceny klasyfikacyjnej zachowania rodzice uzyskują na zebraniach z rodzicami ( zgodnie z przyjętym harmonogramem w danym roku szkolnym, ale nie mniej niż 4 w ciągu roku szkolnego ) oraz podczas rozmów indywidualnych.

7. Miesiąc przed klasyfikacją semestralną (końcoworoczną) wychowawca informuje oddzielnym pismem  o przewidywanych dla ucznia semestralnych ( rocznych ) ocenach niedostatecznych. i obniżonej ocenie zachowania. Potwierdzoną podpisem rodziców ( prawnych opiekunów ) informację wychowawca załącza do dokumentacji klasy ( dziennika lekcyjnego ).

8. Na tydzień przed semestralnym (końcoworocznym) posiedzeniem rady pedagogicznej nauczyciele informują ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o ocenach klasyfikacyjnych śródrocznych   ( końcoworocznych ) poprzez wpis oceny do dzienniczka ucznia. Rodzice potwierdzają otrzymaną informację podpisem.

9. W klasach I-III informacje o śródrocznych (końcoworocznych) postępach
w nauce i zachowaniu ucznia zawiera  karta  „Ocena opisowa”  ( załącznik nr 3 do Wewnątrzszkolnego Systemu  Oceniania Szkoły Podstawowej nr 11) oraz „Karta „zachowania ucznia klas I- III” ( załącznik nr 2  do Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania Szkoły Podstawowej nr 11).

Na tydzień przed  przed semestralnym ( końcoworocznym – nie później niż do 10 czerwca) posiedzeniem rady pedagogicznej nauczyciele zapoznają ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) z kartą „ Oceny opisowej” i „Kartą zachowania ucznia klas I- III”. Arkusz ocen ucznia klas I-III zawierający ocenę opisową  zachowania i zajęć edukacyjnych jest sporządzany komputerowo.

 

IX. Ogólne kryteria oceniania  

Ustala się następujące ogólne kryteria oceniania:  

1. Stopień celujący (poziom wykraczający) otrzymuje uczeń, który:  

a) posiadł wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza wymagania edukacyjne wynikające z realizowanego programu nauczania przedmiotu w danej klasie, samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia oraz:

b) biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych, proponuje rozwiązania nietypowe, rozwiązuje także zadania wykraczające poza wymagania edukacyjne tej klasy lub osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i innych, kwalifikując się co najmniej do finałów na szczeblu wojewódzkim.

2. Stopień bardzo dobry (poziom wymagań dopełniający) otrzymuje uczeń, który:  

a) opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony wymaganiami edukacyjnymi wynikającymi realizowanego programu nauczania przedmiotu w danej klasie oraz

b) sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne i praktyczne ujęte w wymaganiach edukacyjnych (programie nauczania), potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach.  

3. Stopień dobry (poziom wymagań rozszerzający) otrzymuje uczeń, który:

a) opanował w dużym stopniu wiadomości i umiejętności określone wymaganiami edukacyjnymi wynikającymi z realizowanego programu nauczania w danej

klasie oraz

b) poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje (wykonuje) samodzielnie typowe zadania teoretyczne i praktyczne.

4. Stopień dostateczny (poziom wymagań podstawowy) otrzymuje uczeń, który:

a) opanował w podstawowym zakresie  wiadomości i umiejętności określone wymaganiami edukacyjnymi wynikającymi z realizowanego programu nauczania w danej klasie, które są konieczne do dalszego kształcenia oraz:

b) rozwiązuje (wykonuje) typowe zadania teoretyczne lub praktyczne o średnim stopniu trudności.

5. Stopień dopuszczający (poziom wymagań konieczny) otrzymuje uczeń, który:

a) ma braki w wiadomościach i umiejętnościach określonych wymaganiami edukacyjnymi wynikającymi z realizowanego programu (wiadomości i umiejętności niższe niż wymagania podstawowe), ale braki te nie przekreślają możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy z danego przedmiotu

w ciągu dalszej nauki na poziomie programowo wyższym oraz

b) rozwiązuje (wykonuje) z pomocą nauczyciela zadania teoretyczne i praktyczne i typowe, o niewielkim stopniu trudności. 

6.  Stopień niedostateczny (w klasach I - III niezadowalający z możliwością poprawy) otrzymuje uczeń, który :

a) nie opanował tych wiadomości i umiejętności określonych  wymaganiami edukacyjnymi  w danej klasie, które są konieczne do dalszego kształcenia, a braki w wiadomościach i umiejętnościach uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy z tego przedmiotu oraz:

b) nie jest w stanie rozwiązać (wykonać) zadań o niewielkim (elementarnym) stopniu trudności nawet z pomocą nauczyciela.

 

X. Ukończenie nauki w szkole podstawowej

1. Uczeń kończy szkołę podstawową, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się  w klasach programowo niższych, uzyskał oceny klasyfikacyjne  wyższe od oceny niedostatecznej oraz przystąpił do sprawdzianu poziomu opanowania umiejętności określonych w standardach wymagań ustalonych odrębnymi przepisami.

2. Sprawdzian w klasie szóstej przeprowadzi Okręgowa Komisja Egzaminacyjna i ma on charakter powszechny i obowiązkowy.

3. Sprawdzian przeprowadza się w kwietniu, w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

4. Komisje Okręgowe przygotowują i publikują nie później niż do 31 sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, w którym przeprowadzany jest sprawdzian informator, który zawiera:

·  zakres sprawdzianu

·  kryteria oceniania,

·  opis formy sprawdzianu

5. Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do sprawdzianu w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej. Opinia powinna być wydana nie później niż do końca września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany sprawdzian, a nie wcześniej niż po ukończeniu klasy trzeciej szkoły podstawowej.

6. Opinię rodzice ( prawni opiekunowie ) przedkładają dyrektorowi szkoły,
w terminie do 15 października roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany sprawdzian.

7. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych sprawdzianem są zwolnieni
ze sprawdzianu, na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu odpowiedniego laureata. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego.

8. Zwolnienie ze sprawdzianu jest równoznaczne z uzyskaniem ze sprawdzianu najwyższego wyniku.

9. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do sprawdzianu w ustalonym terminie albo przerwał sprawdzian, przystępuje do sprawdzianu w dodatkowym terminie ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej, nie później niż 20 sierpnia danego roku, w miejscu wskazanym przez dyrektora komisji okręgowej.

10. Uczeń, który nie przystąpił do sprawdzianu do dnia 20 sierpnia danego roku, powtarza ostatnią klasę szkoły podstawowej oraz przystępuje do sprawdzianu w przyszłym roku.

11. W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do sprawdzianu w terminie do 20 sierpnia danego roku szkolnego, dyrektor komisji okręgowej, może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do sprawdzianu. Dyrektor szkoły składa wniosek porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia. 12. Wynik sprawdzianu  ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny.

13. Wynik sprawdzianu nie wpływu na ukończenie szkoły. Wyniku sprawdzianu nie odnotowuje się na świadectwie.  

14. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) sprawdzona i oceniona praca ucznia jest udostępniona uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) do wglądu w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora komisji okręgowej.

15. Zaświadczenia o wynikach sprawdzianu komisja okręgowa przekazuje do szkoły nie później niż na 7 dni przed zakończeniem zajęć dydaktyczno- wychowawczych, a w przypadku, o którym mowa w pkt 9 do 31 sierpnia.  

16. Uczeń kończy szkołę podstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej (pkt. 1), uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4, 75 oraz co najmniej ocenę bardzo dobrą zachowania.

 

XI. Ewaluacja szkolnego systemu oceniania.

1. Rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski mogą wnosić do dyrektora szkoły uwagi i propozycje do szkolnego systemu oceniania.

2. Po pozytywnym ich zaopiniowaniu przez radę rodziców oraz samorząd uczniowski i zatwierdzeniu przez radę pedagogiczną będą realizowane w następnym roku szkolnym.

Podstawa prawna:

Szkolny System Oceniania został opracowany na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobów oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 199 z 2004 r. Poz. 2046).

 

KRYTERIA USTALANIA KLASYFIKACYJNEJ OCENY ZACHOWANIA PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 199 z 2004 r poz. 2046)                                     

I. POSTAWIENIA OGÓLNE: 

  1. Ocenianiu podlega zachowanie uczniów. 

  2. Ocenianie zachowania uczniów polega na rozpoznaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.

  3. Ocenienie zachowania ma na celu: 
    a) informowania ucznia o jego zachowaniu 
    b) udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju 
    c) motywowanie ucznia do dalszych postępów w jego zachowaniu 
    d) dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o zachowaniu ucznia 
    e) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy wychowawczej

  4. Ocenianie zachowania obejmuje: a) ustalenie kryteriów oceniania b) ocenianie bieżące i ustalenie śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania według przyjętej skali c) ustalenie warunków i trybu uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania

II. POSTANOWIENIA SZCZEGÓŁOWE

  1. Ocenę śródroczną i roczną klasyfikacyjną zachowania ustala wychowawca klasy na podstawie ocen cząstkowych (wystawianych co miesiąc) po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia.

  2. Ocena klasyfikacyjna zachowania powinna uwzględniać w szczególności:  
    a) wywiązywanie się z obowiązków ucznia 
    b) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej 
    c) dbałość o honor i tradycje szkoły 
    d) dbałość o piękno mowy ojczystej 
    e) dbałość o zdrowie, bezpieczeństwo, zdrowie własne i innych osób 
    f) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią 
    g) okazanie szacunku innym

  3. Oceny cząstkowe i klasyfikacyjne śródroczne i końcoworoczne zachowania ustala się według następującej skali:
    Tabela 6

    Ocena Skrót
    wzorowe wz
    bardzo dobre bdb
    dobre db
    poprawne pop
    nieodpowiednie ndp
    naganne ng
  4. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie może mieć wpływu na: a) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, b) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenia szkoły

  5. Ocena zachowania ustalona przez wychowawcę jest ostateczna z zastrzeżeniem rozdziału IV punktu 1

III. KRYTERIA SZCZEGÓŁOWE

  1. Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który: 
    a) wzorowo spełnia wszystkie wymagania szkolne, jest pozytywnym wzorem do naśladowania dla innych uczniów w szkole i środowisku 
    b) na tle klasy wyróżnia się kulturą osobistą wobec pracowników szkoły, uczniów, a także w swoim otoczeniu i prezentuje taką postawę na wszystkich zajęciach organizowanych przez szkołę, 
    c) wykazuje dużą inicjatywę w pracy na rzecz klasy, szkoły i środowiska, 
    d) jest pilny w nauce i sumienny w pełnieniu obowiązków powierzonych mu przez nauczycieli, 
    e) aktywnie uczestniczy w imprezach zawodach, turniejach, konkursach i olimpiadach organizowanych w szkole i poza nią, nie odwołuje udziału bez ważnego usprawiedliwionego powodu, 
    f) systematycznie uczęszcza do szkoły i dostarcza usprawiedliwienia wszystkich nieobecności w terminie, 
    g) dąży do rozwijania własnych zainteresowań i zdolności na miarę możliwości stworzonych przez szkołę, 
    h) szanuje mienie szkolne i kolegów, 
    i) dba o zdrowie i higienę swoją, innych oraz otoczenia, 
    j) nie ulega nałogom, 
    k) nie używa nigdy wulgarnego słownictwa.

  2. Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który: 
    a) bardzo dobrze wywiązuje się z obowiązków ucznia zgodnie ze Statutem Szkoły, 
    b) aktywnie pracuje na rzecz klasy, szkoły i środowiska, 
    c) cechuje go wysoka kultura osobista i kultura zachowania wobec dorosłych i kolegów, 
    d) sumiennie wypełnia obowiązki szkolne, 
    e) uczestniczy w imprezach zawodach, turniejach, konkursach i olimpiadach organizowanych w szkole i poza nią, nie odwołuje udziału bez ważnego usprawiedliwionego powodu,
    f) rozwija swoje zainteresowania i zdolności uczęszczając systematycznie na zajęcia pozalekcyjne, 
    g) systematycznie uczęszcza do szkoły, 
    h) nie spóźnia się na zajęcia (ma w semestrze nie więcej niż 3 spóźnienia nieusprawiedliwione i tylko na swoje pierwsze zajęcia lekcyjne), 
    i) szanuje mienie szkolne i kolegów,
    j) dba o zdrowie i higienę swoją oraz otoczenia, 
    k) nie ulega nałogom (palenia tytoniu, picia alkoholu, używania narkotyków), 
    l) nie używa wulgarnego słownictwa.

  3. Ocenę dobrą, która stanowi punkt wyjścia do innych ocen zachowania otrzymuje uczeń, który: 
    a) dobrze wywiązuje się z obowiązków ucznia zgodnie ze Statutem Szkoły, 
    b) cechuje kultura osobista i kultura zachowania wobec dorosłych i kolegów, 
    c) pracuje w szkole w miarę swoich możliwości, 
    d) w miarę swoich możliwości uczestniczy w imprezach, konkursach i zawodach, 
    e) szanuje mienie szkolne i kolegów, 
    f) dba o zdrowie, higienę i estetykę osobistą, 
    g) nie ulega nałogom, nie namawia do nich kolegów, 
    h) nie prowokuje kłótni, konfliktów i bójek,
    i) w semestrze ma nie więcej niż 6 nieusprawiedliwionych godzin lekcyjnych, 
    j) w semestrze ma nie więcej niż 6 nieusprawiedliwionych spóźnień, 
    k) wykazuje chęć współpracy z wychowawcą i innymi nauczycielami.

  4. Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który: 
    a) nie wywiązuje się w pełni z obowiązków ucznia zgodnie ze Statutem Szkoły, 
    b) lekceważy czasami polecenia nauczycieli i innych pracowników szkoły, 
    c) nie zawsze zachowuje się właściwie na lekcjach, w szkole, wobec kolegów, 
    d) nie pracuje w miarę swoich możliwości, 
    e) nieświadomie niszczy dobro ogółu i osobiste, 
    f) nie zawsze dba o czystość i higienę osobistą, 
    g) niesolidnie wykonuje przyjęte zobowiązania, 
    h) nie uczestniczy mimo uzdolnień w imprezach, konkursach, turniejach i zawodach, 
    i) sporadycznie prowokuje kłótnie i konflikty, wdaje się w bójki, 
    j) w semestrze ma nie więcej niż 12 nieusprawiedliwionych godzin lekcyjnych, 
    k) w semestrze ma nie więcej niż 9 nieusprawiedliwionych spóźnień, 
    l) nie ulega nałogom, 
    k) nie wykazuje chęć stałej współpracy z wychowawcą.

  5. Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który: 
    a) nie wywiązuje się z obowiązków szkolnych zgodnie ze Statutem Szkoły, 
    b) ma lekceważący stosunek do osób dorosłych, 
    c)  znęca się fizycznie lub psychicznie nad słabszymi, 
    d) nie przestrzega zasad czystości, higieny, estetyki osobistej i otoczenia, 
    e) nie przestrzega zasad właściwego zachowania na uroczystościach i imprezach organizowanych przez szkołę, 
    f) nie pracuje na miarę swoich możliwości, 
    g) nie wykazuje chęci współpracy z wychowawcą i innymi nauczycielami, 
    h) w semestrze ma więcej niż 18 godzin nieusprawiedliwionych nieobecności, 
    i) w semestrze ma nie więcej niż 12 nieusprawiedliwionych spóźnień, 
    j) wdaje się w bójki, często prowokuje kłótnie i konflikty, 
    k) niszczy mienie szkolne i kolegów, 
    l) stosuje szantaż lub zastraszanie wobec kolegów, 
    m) ulega nałogom i namawia do tego innych.

  6. Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który: 
    a) ze względu na swoje zachowanie stanowi zagrożenie dla otoczenia, 
    b) bierze udział w napadach, bójkach, kradzieżach, 
    c) znęca się fizycznie lub psychicznie nad słabszymi, 
    d) celowo dewastuje mienie szkolne, 
    e) stosuje szantaż, wyłudzenie, zastraszanie, 
    f) notorycznie wagaruje, ucieka z pojedynczych lekcji, spóźnia się na zajęcia, 
    g) działa w nieformalnych grupach przestępczych, 
    h) nie wykazuje poprawy mimo zastosowanych przez szkołę środków zaradczych 
    i) lega nałogom i namawia do tego innych, 
    j) ma konflikty z prawem.

IV. PROCEDURY ODWOŁAWCZE WARUNKUJĄCE UZYSKANIE WYŻSZEJ OCENY KLASYFIKACYJNEJ ZACHOWANIA 

  1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają że klasyfikacyjna ocena roczna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny.

  2. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone pisemnie do dyrektora szkoły w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

  3. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję.

  4. W skład komisji wchodzą: 
    a) dyrektor szkoły lub wicedyrektor-jako przewodniczący komisji, 
    b) wychowawca klasy, 
    c) wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie, 
    d) pedagog szkolny, 
    e) rzecznik praw ucznia lub inny przedstawiciel samorządu uczniowskiego, 
    f) przedstawiciel rady rodziców.

  5. Komisja ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów, w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.

  6. Termin  posiedzenia komisji wyznacza dyrektor szkoły, o czym informuje ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) do 20 sierpnia.

  7. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.

  8. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.

  9. Z prac komisji sporządzony jest protokół zawierający: 
    a) skład komisji, 
    b) termin posiedzenia komisji, 
    c) wynik głosowania, 
    d) ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem. 
    Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
    <<początek

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z TECHNIKI  

1. Cele oceniania z techniki:
- informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych z techniki,
- udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju,
- motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce, większej aktywności i indywidualnego zaangażowania,
- dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach z techniki oraz indywidualnych zainteresowaniach i uzdolnieniach ucznia.

2. Wymagania programowe na poszczególne stopnie oraz poszczególne poziomy wymagań znajdują się w załączniku do niniejszego dokumentu.

Poziomy wymagań edukacyjnych obejmują wiadomości i umiejętności na:
- wymagania konieczne (K) – ich spełnienie ocenia się na stopień dopuszczający – 2,
- wymagania podstawowe (P) – ich spełnienie ocenia się na stopień dostateczny – 3,
- wymagania rozszerzające (R) – ich spełnienie ocenia się na stopień dobry – 4,
- wymagania dopełniające (D) – ich spełnienie ocenia się na stopień bardzo dobry – 5,
- wymagania wykraczające poza program (W) – ich spełnienie ocenia się na stopień celujący – 6.
 

Wymagania zostały opracowane zgodnie z podstawą kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.
W trakcie nauki uczeń powinien przyswoić sobie m. in. następujące wiadomości i umiejętności:
- rozpoznawać podstawowe grupy surowców, materiałów, półproduktów i wyrobów gotowych,
- umiejętność posługiwania się prostymi narzędziami, przyrządami i przyborami,
- umiejętność bezpiecznego poruszania się po drodze – zdobyć kartę rowerową,
- znajomość zasad i przepisów ruchu drogowego,
- czytać proste rysunki techniczne, sporządzać rysunki,
- montować nieskomplikowane układy mechaniczne i elektryczne,
- rozwiązywać proste zadania organizacyjne i techniczne,
- korzystać z popularnej literatury technicznej i innych źródeł informacji naukowo – technicznej (np. z instrukcji obsługi).

3. Ocena i kontrola osiągnięć uczniów.

Oceny bieżące wyrażone w stopniach w skali od 1 do 6 wystawiane są systematycznie w różnych formach i zgodnie z kryteriami zawartymi w wewnątrzszkolnym systemie oceniania -  WSO.
Na lekcjach techniki oceniane są następujące obszary aktywności ucznia:
- umiejętności techniczne (posługiwanie się narzędziami, przyrządami i przyborami),
- opanowanie wiedzy w zakresie wybranych tematów (odpowiedzi ustne),
- organizacja pracy i bhp,
- praca ucznia na lekcji – aktywność w czasie lekcji,
- praca ucznia w domu – zadania domowe,
- umiejętność pracy w zespole podczas rozwiązywania zadań zespołowych,
- rozwój inwencji twórczej,
- oszczędne gospodarowanie materiałami, energią i czasem,
- estetyka i systematyczność prowadzenia zeszytu przedmiotowego i arkuszy ćwiczeń,
- indywidualne zainteresowania uczniów.
W ocenie ucznia uwzględnia się opinię Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz respektuje jej zalecenia.   

4. Sposoby poprawienia ocen.
Uczeń może poprawić ocenę niekorzystną dla niego (szczególnie ocenę niedostateczną) w terminie 21 dni od momentu jej uzyskania.

5. Sposób wystawienia oceny klasyfikacyjnej śródrocznej i końcoworocznej.
Oceny śródroczne i końcoworoczne nie są średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. Największe znaczenie mają oceny uzyskane z umiejętności technicznych (praktycznych) i opanowanej wiedzy. Oceny wystawione są w skali od 0 do 6. O planowanej ocenie niedostatecznej rodzice (prawni opiekunowie) są informowani oddzielnym pismem przez wychowawcę miesiąc przed wystawieniem ocen klasyfikacyjnych.

6. Pomoc uczniom z klasyfikacją śródroczną oceną niedostateczną.
Uczeń zobowiązany jest do uzupełnienia wszystkich wiadomości i umiejętności w terminie ustalonym wspólnie przez nauczyciela, ucznia i rodzica (prawnego opiekuna). W przypadku trudności ze zrozumieniem materiału uczeń może liczyć na pomoc nauczyciela lub doraźną pomoc koleżeńską.

7. Pomoc uczniom z długą usprawiedliwioną nieobecnością w szkole.
Uczeń, który opuścił wiele godzin lekcyjnych z przyczyn usprawiedliwionych ustala z nauczycielem terminy i sposób uzupełnienia braków. W przypadku trudności ze zrozumieniem materiału uczeń może liczyć na pomoc nauczyciela lub doraźną pomoc koleżeńską.

8. Informowanie ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o postępach ucznia.
Informowanie o postępach ucznia są przekazywane mu na bieżąco podczas zajęć lub bezpośrednio po nich. Rodzice uzyskują informacje o postępach ucznia przez dzienniczek ucznia, podczas zebrań klasowych z rodzicami, w czasie dyżurów nauczycieli oraz podczas rozmów indywidualnych z nauczycielami.

KRYTERIA OCENIANIA UCZNIÓW Z PRZEDMIOTU TECHNIKA KLASA 4 – 5

Przedmiot
oceny

Skala ocen – poziom wymagań

 

Celujący –
Wykraczający (W)

Bardzo dobry
Dopełniający (D)

Dobry –
Rozszerzający (R)

Dostateczny –
Podstawowy
(P)

Dopuszczający Konieczny (K)

Niedostateczny

 

1

2

3

4

5

6

7

Wiadomości

- wykazuje biegłość w posługiwaniu się zdobytymi wiadomościami,
- jego wiedza znacznie wykracza poza program nauczania,
- osiąga sukcesu w konkursach przedmiotowych,
- wykazuje biegłą znajomość zasad zawartych w „Kodeksie Drogowym”

- opanował pełny zakres wiedzy określonej programem nauczania w danym obszarze,
- rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne,
- zna bardzo dobrze przepisy ruchu drogowego

- nie opanował w pełni wiadomości określonych programem nauczania,
- rozwiązuje samodzielnie zadania teoretyczne,
- zna dobrze przepisy ruchu drogowego

- opanował wiadomości na poziomie minimum programowego,
- rozwiązuje zadania o średnim stopniu trudności,
- posiada podstawowe wiadomości z zasad ruchu drogowego

- ma braki w opanowaniu minimum programowego,
- rozwiązuje zadania o niewielkim stopniu trudności

- nie opanował wiadomości,
- nie jest w stanie rozwiązać elementarnych zadań

Umiejętności

- proponuje rozwiązania wykraczające poza program nauczania,
- bezpiecznie porusza się po drodze – zdobył kartę rowerową

 

- sprawnie i poprawnie rozpoznaje właściwe materiały,
- sprawnie posługuje się narzędziami i przyborami,
- prawidłowo wykonuje operacje technologiczne,
- bezpiecznie porusza się po drodze

- poprawnie posługuje się urządzeniami technicznymi,
- poprawnie opanował umiejętności technologiczne,
- bezpiecznie porusza się po drodze

 

- poprawnie posługuje się narzędziami, przyrządami,
- opanował umiejętności technologiczne o średnim stopniu trudności

- posługuje się prostymi narzędziami, przyrządami i przyborami,
- wykonuje proste operacje technologiczne

- nieumiejętnie używa prostych narzędzi i przyborów,
- niezdolność wykonania prostych operacji technologicznych

Organizacja pracy i bhp

- stosuje rozwiązania nietypowe, racjonalizatorskie,
- bardzo dobra organizacja miejsca pracy

- bardzo dobra organizacja miejsca pracy,
- sprawność i samodzielność w wykonaniu zadań,
- praca bezpieczna

- stosuje zasady organizacji i bezpieczeństwa pracy,
- wykorzystuje czas pracy zaplanowany przez nauczyciela

- stosuje zasady organizacji i bezpieczeństwa pracy,
- mało efektywnie wykorzystuje czas pracy

- wykazuje trudności w organizowaniu pracy,
- musi być kierowany

- nie potrafi organizować sobie pracy,
- jest niesamodzielny

Dokumentacja

- wykonuje dokumentację ciekawych rozwiązań technicznych

- kompletna,
- systematyczna,
- poprawna,
- estetyczna

- systematycznie prowadzona,
- poprawna

- systematycznie prowadzona,
- uchybienia w poprawności i estetyce

- niesystematyczna,
- mało czytelna

- brak jakiejkolwiek dokumkentacji

Wytwory praktycznej działalności

- własne rozwiązania projektowe,
- zastosowanie nowych materiałów,
- pomysłowe rozwiązania

- zgodne z projektem,
- funkcjonalne,
- estetyczne,
- ekonomiczne wykorzystanie materiałów

- zgodne z projektem,
- funkcjonalne,
- nie w pełni ekonomiczne wykorzystanie materiału,
- drobne uchybienia w estetyce

- odbiegają w znacznym stopniu od projektu,
- niedokładność w wykonaniu,
- mało estetyczne

- niezgodne z projektem,
- niestarannie wykonane,
- nieestetyczne

- brak zainteresowania w wykonaniu czegokolwiek,
- niewykonanie żadnej pracy wytwórczej


<<początek

 

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI


1. Cele oceniania z informatyki:

- informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych,
- pobudzanie uczniów do systematycznej pracy i rozwoju, wspieranie motywacji,
- wskazanie kierunku dalszej pracy przez zwrócenie uwagi na sukcesy i braki,
- rozwijanie poczucia odpowiedzialności ucznia za osobiste postępy,
- wdrażanie uczniów do samooceny i umiejętności planowania własnej nauki,
- rozwijanie zainteresowań ucznia informatyką,
- skłanianie do samodzielnego myślenia,
- wyrobienie nawyku samodzielnego i stałego doskonalenia się w celu rozwiązywania problemów życia codziennego,
- kształtowanie dociekliwej i aktywnej postawy badawczej,
- kształtowanie poszanowania praw autorskich,
- dostarczanie rodzicom i nauczycielowi informacji o postępach, trudnościach

i specjalnych uzdolnieniach ucznia.

2. Jawność ocen.
1. Oceny są jawne zarówno dla ucznia jak i jego rodziców (prawnych opiekunów). 
2. Sprawdzone i ocenione prace pisemne uczeń i jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą otrzymać do wglądu.
3. Na prośbę ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel jest zobowiązany do uzasadnienia wystawionej oceny.

 

3. Ustopniowane i zoperacjonalizowane wymagania programowe.
Wymagania programowe na poszczególne stopnie szkolne dla klas drugich i trzecich    

znajdują się w dokumentacji szkolnej w formie analizy treści nauczania informatyki

w danej klasie z uwzględnieniem celów operacyjnych i poziomów wymagań edukacyjnych:
1. koniecznych (K) - na stopień dopuszczający,
2. podstawowych (P) - na stopień dostateczny,
3. rozszerzających (R) - na stopień dobry,
4. dopełniających (D) - na stopień bardzo dobry,
5. wykraczających (W) - na stopień celujący.

Wymagania zostały opracowane zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego

dla szkoły podstawowej. Zakres treści nauczania informatyki został podzielony na następujące działy:

Klasa 5-6:

A. TECHNIKA KOMPUTEROWA W ŻYCIU CZŁOWIEKA
- bezpieczna i higieniczna praca z komputerem
- prawa użytkownika
- obszary zastosowania komputerów
- przykłady zastosowania urządzeń opartych na technice komputerowej
B. PRACA Z KOMPUTEREM
- elementy składowe zestawu komputerowego
- sposoby komunikacji z komputerem
- wyszukiwanie i uruchamianie programów
- zapisywanie i odczytywanie wyników pracy z komputerem
C. PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE KOMPUTERA
- wykonywanie obliczeń i ich prezentacje graficzne
- edytor grafiki – rysowanie i malowanie
- edytor tekstu – redagowanie tekstów
- program prezentacyjny
- baza danych
- drukowanie prac
D. KOMPUTER JAKO ŹRÓDŁO WIEDZY I ROZRYWKI
- wykorzystanie informacji ze zbiorów multimedialnych i Internetu
-  wykorzystanie programów dydaktycznych do wspomagania uczenia się
- rozrywka z komputerem

4. Osiągnięcia podlegające ocenianiu i sprawdzaniu.
Na lekcjach informatyki oceniane są następujące obszary aktywności ucznia:
- rozwiązywanie problemów za pomocą komputera,
- posługiwanie się komputerem w przystosowanym dla ucznia środowisku sprzętowym,
- korzystanie z różnorodnych źródeł i sposobów zdobywania informacji oraz jej

przedstawiania i wykorzystania,
- stosowanie komputerów do wzbogacania własnego uczenia się i poznania różnych

dziedzin,
- łączenie umiejętności praktycznej z wiedzą teoretyczną,
- znajomość podstawowych metod pracy na komputerze,
- znajomość podstawowych pojęć i metod informatyki,
- znajomość wspólnych praw i mechanizmów informatyki, wiedza i umiejętność jej

praktycznego wykorzystania w zakresie bezpieczeństwa i higieny podczas pracy

na komputerze,
- udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych (zaangażowanie, wysiłek wkładany

pracę podczas zajęć),
- udział w życiu szkoły (przygotowywanie prezentacji, gazetek, szkolnej witryny

internetowej, itp.),
- przestrzeganie regulaminu pracowni komputerowej,
- praca ucznia na lekcji - aktywność w czasie lekcji,
- korzystanie z różnych, dodatkowych źródeł wiedzy,
- umiejętność pracy samodzielnej i w grupie,
- podejmowanie dodatkowych zadań np. referatów, 
- udział w konkursach przedmiotowych, zajmowanie w nich wysokich lokat,

5. Tryb oceniania.
Stopień opanowania przez ucznia poszczególnych osiągnięć z techniki sprawdzany jest następującymi metodami:
- ćwiczenia praktyczne,
- kartkówki,
- odpowiedzi ustne,
- różnego rodzaju prace pisemne,
- obserwacja ucznia.
Ponadto:
1. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.
2. Ćwiczenia praktyczne są obowiązkowe.
Ćwiczenia praktyczne są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem i podany jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy. Obejmują one materiał z całego działu lub jego integralnej części.
3. Krótkie sprawdziany (kartkówki) nie muszą być zapowiadane, obejmują 3 ostatnie jednostki lekcyjne.
4. Uczeń nieobecny z przyczyn losowych na ćwiczeniach praktycznych musi wykonać je w terminie ustalonym przez nauczyciela.
5. Jeżeli uczeń nie przystąpi do pisania pracy w wyznaczonym terminie, otrzymuje ocenę niedostateczną.
6. Uczeń może poprawić ocenę niedostateczną (jednokrotnie z danego sprawdzianu)

ze sprawdzianu w terminie 14 dni od momentu jej uzyskania. W przypadku długotrwałej nieobecności w szkole (powyżej 5 dni) termin ten wydłuża się do 21 dni.

7. Uczeń ma prawo do dwukrotnego w ciągu semestru zgłoszenia nie przygotowania się do lekcji. Przez nieprzygotowanie się do lekcji rozumie się: brak zeszytu, brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji (np. płyty CD z podręcznika). Nieprzygotowanie do zajęć uczeń powinien zgłosić pisemnie przed rozpoczęciem lekcji (w momencie wchodzenia do klasy). Z prawa tego może skorzystać 2 razy w semestrze. Prawo to zostaje zawieszone na 1 miesiąc przed terminem klasyfikacji semestralnej lub rocznej.
8. Po wykorzystaniu limitu określonego powyżej uczeń otrzymuje za każde nieprzygotowanie ocenę niedostateczną.
9. Na każdych zajęciach oceniana jest praca uczniów. Szczególnie aktywni uczniowie otrzymują "plusy". Za zgromadzenie trzech "plusów" uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą z aktywności na lekcjach.
Przez aktywność na lekcji rozumie się: częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie poprawnych odpowiedzi, rozwiązywanie zadań dodatkowych w czasie lekcji, aktywną pracę w grupach.

10. Uczniowie mogą także otrzymywać "minusy" za brak odpowiedzi lub odpowiedź błędną na podstawowe pytania z już przerobionego materiału, nieprzestrzeganie punktów regulaminu pracowni dotyczących obsługi komputera (niewłaściwe zamknięcie komputera, nie wyjęcie płyty z napędu CD, ponowne uruchomienie komputera bez zezwolenia, uruchamianie gier bez pozwolenia, wchodzenie do Internetu bez pozwolenia). Otrzymanie trzech ostrzeżeń równoznaczne jest z otrzymaniem oceny niedostatecznej.
11. W skrajnych przypadkach łamania regulaminu pracowni komputerowej (wchodzenie na internetowe strony pornograficzne i erotyczne, instalowanie bez zezwolenia aplikacji, wkładanie bez zezwolenia własnych dyskietek) uczeń może otrzymać ocenę niedostateczną.

12. Uczniowie systematycznie oceniani są za wykonywanie zadań domowych. Z zadania domowego uczeń może otrzymać ocenę lub "gwiazdki z zadania domowego". Otrzymanie trzech "gwiazdek z zadania domowego" jest równoznaczne z otrzymaniem oceny bardzo dobrej z zadania domowego.

13. Za błędne rozwiązanie zadania domowego uczeń nie może otrzymać oceny niedostatecznej (chyba, że rozwiązanie mija się z tematem zadania).

14. W przypadku nie zgłoszenia przez ucznia braku zadania domowego otrzymuje on ocenę niedostateczną.
15. W ciągu roku szkolnego ocenie mogą być poddane zeszyty przedmiotowe. Na ocenę tą wpływ ma estetyka i systematyczność prowadzenia zeszytu oraz sposób rozwiązywania znajdujących się w nim zadań.
16. Punkty uzyskane ze sprawdzianów przeliczane są na stopnie wg następującej skali:
 

Stopień Cyfra Kryterium procentowe
niedostateczny 1 0% - 29%
dopuszczający 2 30% - 49%
dostateczny 3 50% - 69%
dobry 4 70% - 89%
bardzo dobry 5 90% - 100%
celujący 6 100% + zadanie dodatkowe


17. Oceniając postępy ucznia, uwzględnia się także:
- rozmowę z uczniem,
- stopień zaangażowania w wykonywanie zadań i rozwijanie własnej osobowości,
- nakład pracy włożony w poczynione postępy.
18. W ocenie ucznia uwzględnia się opinię Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
 

6. Sposoby poprawiania wyników niekorzystnych dla ucznia.
Uczeń każdorazowo (jednokrotnie) może poprawić ocenę niedostateczną z ćwiczeń praktycznych w terminie 14 dni od momentu jej uzyskania. W przypadku długotrwałej nieobecności w szkole (powyżej 5 dni) termin ten wydłuża się do 21 dni.

7. Sposób wystawiania oceny semestralnej (rocznej).
Oceny semestralne i roczne nie są średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. Brane są pod uwagę oceny ucznia ze wszystkich możliwych obszarów aktywności, jednak "ważność" poszczególnych ocen nie jest taka sama. Największe znaczenie mają oceny uzyskane z ćwiczeń praktycznych, w następnej kolejności oceny z kartkówek i dalej za pracę ucznia na lekcji i w domu oraz prowadzenie zeszytu przedmiotowego oraz inne formy jego aktywności. Oceny wystawiane są w skali od 1 do 6. 
O planowanej ocenie semestralnej lub rocznej uczeń dowiaduje się na tydzień przed terminem klasyfikacyjnej rady pedagogicznej. O ocenie niedostatecznej wychowawca powiadamia rodziców (opiekunów prawnych), w formie pisemnej, w czasie zebrania lub podczas indywidualnego spotkania na miesiąc przed posiedzeniem klasyfikacyjnym rady pedagogicznej.
Przy wystawianiu oceny rocznej bierze się pod uwagę ocenę semestralną.

8. Pomoc uczniowi z semestralną oceną niedostateczną.
Uczeń zobowiązany jest do zaliczenia nieopanowanej partii materiału. Zagadnienia do zaliczenia uczeń (lub rodzice, opiekunowie prawni) otrzymuje od nauczyciela w formie pisemnej. Jest tam również podany ostateczny termin zaliczenia. Termin ten, w uzasadnionych przypadkach może być przesunięty na prośbę ucznia (rodziców, opiekunów prawnych).
Uczeń zobowiązany jest również do uzupełnienia zeszytu przedmiotowego.

9. Pomoc uczniowi, którego długa nieobecność w szkole jest usprawiedliwiona.
Dla ucznia, który opuścił wiele godzin lekcyjnych z przyczyn usprawiedliwionych nauczyciel ustala wraz z nim terminy zaległych ćwiczeń praktycznych w takim czasie, aby umożliwić mu pełne przygotowanie się do nich. 
Obowiązkiem ucznia jest uzupełnienie zeszytu przedmiotowego. 
W przypadku trudności ze zrozumieniem zaległego materiału można zorganizować pomoc koleżeńską.

10. Przekazywanie informacji o postępach ucznia.
Informacje o postępach ucznia są przekazywane mu na bieżąco podczas zajęć lub bezpośrednio po nich.
Nauczyciel powiadamia rodziców (opiekunów prawnych) o ocenach cząstkowych ucznia poprzez dzienniczek ucznia - uczeń powinien zadbać o to aby dana ocena została do dzienniczka wpisana. Rodzic (opiekun prawny) powinien podpisać otrzymaną przez ucznia ocenę.
Rodzice (opiekunowie prawni) uzyskują informacje o postępach ucznia również podczas zebrań klasowych, w czasie dyżurów nauczycielskich oraz podczas rozmów indywidualnych z nauczycielem. 
<<początek

 PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY 

 1.     Cele oceniania z przyrody:

- informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych z przyrody,

- udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju,

- motywowanie ucznia do systematycznej pracy połączonej z samooceną jego

  wyników,

- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych ucznia,

- skłanianie do samodzielnego myślenia i poznawania świata ożywionego i

  nieożywionego,

- wyrobienie nawyku samodzielnego i stałego doskonalenia się w celu

  rozwiązywania problemów życia codziennego,

- kształtowanie zachowań prozdrowotnych i proekologicznych ucznia,

- kształtowanie dociekliwej i aktywnej postawy badawczej,

- rozumienie zależności człowieka od środowiska i wpływu człowieka na środowisko. 

2.     Ustopniowane i zoperacjonalizowane wymagania programowe.

 Wymagania programowe na poszczególne stopnie szkolne dla klas czwartych, piątych i szóstych znajdują się w dokumentacji szkolnej w formie analizy treści nauczania przyrody w danej klasie z uwzględnieniem celów operacyjnych i poziomów wymagań edukacyjnych:

1)     koniecznych (K) – na stopień dopuszczający,

2)     podstawowych (P) – na stopień dostateczny,

3)     rozszerzających (R) – na stopień dobry,

4)     dopełniających (D) – na stopień bardzo dobry,

5)     wykraczających (W) – na stopień celujący.

 Wymagania zostały opracowane zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych. Zakres treści nauczania przyrody został podzielony na następujące działy:

        Klasa IV

            a)     Każdy przyrodnik potrafi,

b)    Czuję, widzę i słyszę

c)     Jestem zdrowy i bezpieczny

d)    W życiu wszystko jest potrzebne

e)     Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

f)      Chronimy zasoby przyrody

g)     Ten piękny i tajemniczy świat

             Klasa V

       a)     Obserwując – dowiem się więcej

b)    Mapa i ładna pogoda, dla turysty wygoda

c)     Wędrówka po parkach narodowych

d)    Skarby polskiej ziemi

e)     Krajobrazy polski

f)      Życie w zgodzie z przyrodą (ochrona środowiska)

g)     Marzenia o Mlecznej Drodze (czyli o Układzie Słonecznym) 

           Klasa VI

                   a)     Różnorodność świata zwierząt

b)    Wędrówki po kuli ziemskiej

c)     Od Kisangani do Rzymu

d)    Od stepu do wysokich gór

e)     Jakie siły działają w przyrodzie ?

f)      Wszechświat poznany i nieznany 

3.     Osiągnięcia podlegające ocenianiu i sprawdzaniu. 

Na lekcjach przyrody oceniane są następujące obszary aktywności ucznia:

a)     odpowiedzi ustne,

b)    prace pisemne: kartkówki, sprawdziany z działu,

c)     praca ucznia na lekcji – aktywność w czasie lekcji,

d)    prowadzenie obserwacji makroskopowych oraz najbliższego otoczenia,

e)     prowadzenie hodowli domowych i szkolnych w pracowni przyrodniczej i ogrodzie szkolnym,

f)      praca ucznia w domu – zadania domowe,

g)     gromadzenie okazów i wykonywanie zielników, albumów itp.,

h)     estetyka i sposób wykonywania zadań np. prowadzenie zeszytu ćwiczeń,

i)       korzystanie z różnych, dodatkowych źródeł wiedzy,

j)       umiejętność pracy samodzielnej i w grupie,

k)     przygotowanie dodatkowych zadań np. referatów, inscenizacji, apeli, projektów itp.,

l)       umiejętność pracy z mapą,

m)  udział i zajmowanie wysokich lokat w konkursach przedmiotowych i rajdach turystycznych oraz marszach na orientację,

n)     aktywna praca w organizacjach i kołach zainteresowań przyrodniczo – ekologicznych np. S.K. LOP, koło przyrodniczo – turystyczne itp. 

4.     Metody sprawdzania osiągnięć. 

Stopień opanowania przez ucznia poszczególnych osiągnięć z przyrody sprawdzany jest następującymi metodami:

         - wypowiedzi ustne,

         - kartkówki,

         - wielostopniowe testy sprawdzające,

         - różnego rodzaju prace pisemne (indywidualne i grupowe),

 W ciągu jednego semestru uczeń uzyskuje co najmniej dwie oceny z odpowiedzi ustnych. Tą metodą sprawdzane są wiadomości i umiejętności z trzech ostatnich lekcji. Zamiast odpowiedzi ustnych uczniowie mogą pisać kartkówki. Ewentualne nieprzygotowanie do zajęć uczeń powinien zgłosić przed rozpoczęciem lekcji (z prawa tego może skorzystać 3 razy w semestrze).

Po realizacji każdego działu uczniowie rozwiązują wielostopniowe testy sprawdzające. Testy zapowiedziane są  z tygodniowym wyprzedzeniem oraz poprzedzone lekcją powtórzeniową. Każde zadanie w teście ma określoną ilość punktów, zależną od stopnia trudności.

Jeżeli uczeń uzyska:

• 90 – 100 % punktów i poprawnie wykona zadania na oc. celującą otrzymuję ocenę celującą,

• 85 – 95 % punktów otrzymuje ocenę bardzo dobrą,

• 65 – 84 % punktów otrzymuje ocenę dobrą,

• 50 – 64 % punktów otrzymuje ocenę dostateczną,

• 30 – 49 % punktów otrzymuje ocenę dopuszczającą,

• 0 – 29 % punktów otrzymuje ocenę niedostateczną. 

Na każdych zajęciach oceniana jest praca uczniów oraz szczególna ich aktywność. Dokonywana ona jest przy pomocy plusów. W chwili uzyskania 4 plusa – uczeń otrzymuje za swoją aktywność na lekcjach oc. bardzo dobrą lub celującą.

Uczniowie systematycznie oceniani są za wykonywanie zadań domowych. Brak zadania należy zgłosić nauczycielowi na początku lekcji, co jest równoznaczne ze zgłoszeniem przez ucznia jego nie przygotowania do lekcji. W przypadku nie zgłoszenia przez ucznia braku zadania domowego otrzymuje on ocenę niedostateczną.

W ciągu roku szkolnego ocenie mogą być poddane zeszyty ćwiczeń. Na ocenę tą wpływ ma estetyka i systematyczność prowadzenia zeszytu oraz sposób rozwiązywania znajdujących się w nim zadań.

Oceniając postępy ucznia, uwzględnia się także:

- rozmowę z uczniem,

- stopień zaangażowania w wykonywanie zadań i rozwijanie własnej osobowości,

- nakład pracy włożony w poczynione postępy.

 W ocenie ucznia uwzględnia się opinię Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej; przede wszystkim respektuje się zalecenia poprzez:

dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych możliwości ucznia, określonych dla przedmiotu – przyroda (załącznik do PSO),

zwiększenie czasu na odpowiedzi ustne i pisemne oraz powtarzanie pytań,

zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji.

      5.     Sposoby poprawiania wyników niekorzystnych dla ucznia.

Uczeń każdorazowo może poprawić ocenę (z pracy pisemnej ) niekorzystną dla niego w terminie 14 dni od momentu jej uzyskania. W przypadku długotrwałej nieobecności w szkole ( powyżej 5 dni) termin ten wydłuża się do 21 dni.

6.     Sposób wystawiania oceny semestralnej (końcoworocznej).

Oceny śródsemestralne i końcoworoczne nie są średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. Brane są pod uwagę oceny ucznia ze wszystkich możliwych obszarów aktywności, jednak „ważność” poszczególnych ocen nie jest taka sama. Największe znaczenie mają oceny uzyskane ze sprawdzianów oraz odpowiedzi ustnych i kartkówek, a w następnej kolejności oceny za pracę ucznia na lekcji i w domu oraz prowadzenie zeszytu ćwiczeń i inne formy jego aktywności. Oceny wystawiane są w skali od 1 do 6.

O planowanych ocenach semestralnej i rocznej uczeń dowiaduje się na miesiąc przed terminem ich wystawienia. O ocenie niedostatecznej wychowawca powiadamia rodziców ( w formie pisemnej ) w czasie zebrania lub podczas indywidualnego spotkania. 

7.     Pomoc uczniowi z semestralną oceną niedostateczną.

 Uczeń jest zobowiązany do uzupełnienia wszystkich zadań wykonywanych na zajęciach i w domu, w dogodnym terminie, ustalonym wspólnie  przez nauczyciela, ucznia i rodzica (po feriach zimowych). Uczeń powinien również poprawić pisemne sprawdziany, których nie zaliczył w pierwszym semestrze.

 

8.     Pomoc uczniowi, którego długa nieobecność w szkole jest usprawiedliwiona.

Dla ucznia, który opuścił wiele godzin lekcyjnych z przyczyn usprawiedliwionych nauczyciel ustala wraz z nim terminy zaległych sprawdzianów w takim czasie, aby umożliwić mu pełne przygotowanie się do nich. Obowiązkiem ucznia jest uzupełnienie zeszytu ćwiczeń. W przypadku trudności ze zrozumieniem zaległego materiału, uczeń może liczyć na pomoc nauczyciela. Organizuje się także pomoc koleżeńską.

      9.     Przekazywanie informacji o postępach ucznia.

Informacje o postępach ucznia są przekazywane mu na bieżąco podczas zajęć lub bezpośrednio po nich.

Rodzice uzyskują informacje o postępach ucznia podczas zebrań klasowych, w czasie dyżurów nauczycielskich oraz podczas rozmów indywidualnych z nauczycielem.
<<początek

Przedmiotowy system oceniania z matematyki

Przedmiotowy System Oceniania jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobów oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 199 z 2004 r. Poz. 2046).
Przedmiotowy System Oceniania z matematyki jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu.

I. Cele oceniania z matematyki:

- informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych z matematyki,
- udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju,
- motywowanie ucznia do systematycznej pracy połączonej z samooceną jego 
wyników,
- rozwijanie zainteresowań matematycznych ucznia,
- skłanianie do samodzielnego myślenia,
- wyrobienie nawyku samodzielnego i stałego doskonalenia się,
- rozwiązywania problemów życia codziennego,
- kształtowanie dociekliwej i aktywnej postawy badawczej.

II. Kontrakt między nauczycielem i uczniem.

- Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości,
- Prace klasowe, sprawdziany i odpowiedzi ustne są obowiązkowe,
- Prace klasowe są zapowiadane, z tygodniowym wyprzedzeniem i podany jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy,
- Kartkówki z zakresu materiału z trzech ostatnich lekcji nie muszą być zapowiadane i nie mogą być poprawiane,
- Uczeń nieobecny na pracy klasowej musi ją napisać w terminie uzgodnionym z nauczycielem (nieprzekraczającym 14 dni),
- Każdą pracę klasową napisaną na ocenę niesatysfakcjonującą ucznia, można poprawić. Poprawa jest dobrowolna i odbywa się w ciągu 14 dni od dnia podania informacji o ocenach.
- Uczeń poprawia pracę tylko raz i brana jest pod uwagę ocena z pracy poprawionej,
- Poprawa pracy klasowej nie przysługuje uczniowi, który pisze ją po raz pierwszy w terminie późniejszym.
- Uczeń ma prawo do dwukrotnego w ciągu semestru zgłoszenia nieprzygotowani się do lekcji. Przez nieprzygotowanie się do lekcji rozumiemy: brak zeszytu, brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji.
- Po wykorzystaniu limitu określonego powyżej uczeń otrzymuje za każde nieprzygotowanie ocenę niedostateczną.
- Na koniec semestru nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych.
- Aktywność na lekcji nagradzana jest "plusami lub gwiazdkami". Za 5 zgromadzonych "plusów" uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Przez aktywność na lekcji rozumiemy: częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie poprawnych odpowiedzi, rozwiązywanie zadań dodatkowych w czasie lekcji, aktywną pracę w grupach.
- Przy ocenianiu nauczyciel uwzględnia możliwości intelektualne ucznia (opinię Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej).

III. Obszary aktywności:

Na lekcjach matematyki obserwowane są i oceniane są następujące obszary aktywności ucznia:
- rozumienie pojęć matematycznych i znajomość ich definicji,
- znajomość i stosowanie poznanych twierdzeń,
- prowadzenie rozumowań,
- rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem poznanych metod,
- posługiwanie się symboliką adekwatnym do danego etapu kształcenia,
- analizowanie tekstów w stylu matematycznym,
- stosowanie wiedzy przedmiotowej w sytuacjach praktycznych,
- prezentowanie wyników swojej pracy w różnych formach,
- aktywność na lekcjach,
- praca w grupach i własny wkład pracy ucznia.

IV. Wymagania programowe - ocenianie i operacjonalizacja wymagań programowych.

Wymagania programowe na poszczególne stopnie szkolne dla klas pierwszych, drugich i trzecich zawarte są w analizie treści nauczania matematyki w danej klasie (załączniki) z uwzględnieniem celów operacyjnych i poziomów wymagań edukacyjnych:

Ocena
dopuszczająca

2

Wymagania konieczne określają:
- wiadomości i umiejętności, które pozwalają    wykonywać proste zadania z życia codziennego stosownie do wieku.

K

Ocena
dostateczna

3

Wymagania podstawowe mają elementarny charakter:
- są możliwe do opanowania przez przeciętnego ucznia,
- znajdują zastosowanie poza przedmiotem i poza szkołą,
- są przydatne na wyższym etapie kształcenia.

K + P

Ocena dobra

4

Wymagania rozszerzające obejmują:
- czynności wspierające tematy podstawowe rozwijane na wyższym etapie kształcenia
- w następnej klasie mogą być zaliczane do wymagań podstawowych.

K + P + R

Ocena
bardzo dobra

5

Wymagania dopełniające to umiejętności złożone o charakterze problemowym. Zaliczane są najczęściej do najwyższej kategorii celów nauczania.

K + R + D

Ocena celująca

6

Wymagania wykraczające określają: wiadomości i umiejętności spoza programu, często związane ze szczególnymi zainteresowaniami ucznia z danej dziedziny.

K + R + D +W

Wymagania zostały opracowane zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla podstawowej. Zakres treści nauczania matematyki według programu DKW – 4014 – 138/99 został podzielony na następujące działy:
Klasa 4-6
a) Liczby naturalne i ułamki.
b) Liczby na co dzień.
c) Figury na płaszczyźnie.
d) Pola wielokątów.
e) Figury przestrzenne.
f) Procenty.
g) Liczby wymierne.
h) Wyrażenia algebraiczne.
i) Równania i nierówności
j) Układ współrzędnych.
k) Konstrukcje geometryczne.

V. Ocenianie osiągnięć uczniów.

1. Pomiar osiągnięć uczniów odbywa się za pomocą następujących narzędzi:

a) prace klasowe,
b) sprawdziany (kartkówki),
c) odpowiedzi ustne,
d) prace domowe,
e) prace długoterminowe,
f) inne formy aktywności np. udział w konkursach matematycznych, wykonywanie pomocy dydaktycznych, aktywny udział w pracach koła matematycznego,
g) obserwacja ucznia:
- przygotowanie do lekcji,
- aktywność na lekcji,
- praca w grupie.

Liczba i częstotliwość pomiarów jest zależna od realizowanego programu nauczania oraz liczby godzin w danej klasie; jest modyfikowana co semestr.

2. Kryteria ocen prac pisemnych.

W pracach pisemnych uwzględniany jest wybór poprawnej metody rozwiązania, konsekwencję w jej realizacji oraz poprawność wyniku. Prace klasowe można poprawiać.
W przypadku punktowego oceniania zadań w pracach klasowych uczeń musi
osiągnąć następujące kryteria procentowe poprawnych odpowiedzi:

Stopień Cyfra Kryterium procentowe
niedostateczny 1 0% - 29%
dopuszczający 2 30% - 49%
dostateczny 3 50% - 69%
dobry 4 70% - 89%
bardzo dobry 5 90% - 100%
celujący 6 100% + zadanie dodatkowe

3. Kryteria ocen wypowiedzi ustnych.

Celujący - odpowiedź wskazuje na szczególne zainteresowanie przedmiotem, spełniając kryteria oceny bardzo dobrej, wykracza poza obowiązujący program nauczania, zawiera treści pozaprogramowe - własne przemyślenia i oceny, poprawne sposoby rozwiązań problemów;
Bardzo dobry - odpowiedź wyczerpująca, zgodna z wymaganiami programowymi, swobodne operowanie faktami, pojęciami matematycznymi i dostrzeganie związków między nimi;
Dobry - odpowiedź zasadniczo samodzielna, zawiera większość wymaganych treści, poprawna pod względem języka w tym matematycznego, nieliczne błędy, nie wyczerpuje zagadnienia;
Dostateczny - uczeń posiada wiadomości na stopień dostateczny zgodnie z wymaganiami programowymi, odpowiedź odbywa się przy niewielkiej pomocy nauczyciela, występują nieliczne błędy;
Dopuszczający - wymagana jest niezbędna wiedza konieczna z punktu widzenia realizacji celów przedmiotu, podczas odpowiedzi możliwe są liczne błędy, zarówno w zakresie wiedzy merytorycznej jak i w sposobie jej prezentowania, przy pomocy nauczyciela udzielana jest odpowiedź;
Niedostateczny - odpowiedź nie spełnia wymagań podanych powyżej kryteriów ocen pozytywnych.

4. Kryteria oceny wypowiedzi pisemnej (referatu).

a) 20% - zrozumienie tematu, 
b) 30% - stopień wyczerpania materiału, 
c) 40% - sposób prezentacji jako umiejętności posługiwania się wiedzą, umiejętnościami i pojęciami: selekcja materiału rzeczowego, logiczne wiązanie faktów, dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych, analiza, porównywanie, wyjaśnianie, uogólnianie, własna ocena, 
d)  5% - poprawna polszczyzna - ortografia, styl, język jasny, zwięzły, precyzyjny 
e)  5% - konstrukcja pracy i jej szata graficzna - wstęp, rozwinięcie, zakończenie,
z uwzględnieniem odpowiednich proporcji, prawidłowo podpisane i opisane 
rysunki, schematy. 

5. Elementy oceny pracy w grupie.

- akceptowanie ustalonych zasad pracy w grupie,
- planowanie wspólnych działań,
- współudział w podejmowaniu decyzji,
- udział w dyskusji,
- słuchanie innych,
- uzasadnianie swojego stanowiska,
- prezentowanie rezultatów pracy grupy przez ucznia .

VI. Ocena śródroczna i końcoworoczna.

1. Oceny śródroczne i końcoworoczne nie są średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. 

2. O zagrożeniu oceną niedostateczną nauczyciel informuje ucznia, jego rodziców oraz wychowawcę klasy na miesiąc przed klasyfikacją.

3. Ocenę celującą może otrzymać uczeń który spełnia kryteria oceny co najmniej bardzo dobrej oraz osiągnął sukcesy w konkursach matematycznych na szczeblu pozaszkolnym..

VII. Informacja zwrotna.

1. Nauczyciel-uczeń:
a) Informuje uczniów o wymaganiach i kryteriach oceniania.
b) Pomaga w samodzielnym planowaniu rozwoju.
c) motywuje do dalszej pracy.

2. Nauczyciel-rodzice:
a) Informuje o wymaganiach i kryteriach oceniania.
b) Informuje o aktualnym stanie rozwoju i postępów w nauce.
c) Dostarcza informacji o trudnościach ucznia w nauce.
d) Dostarcza informacje o uzdolnieniach ucznia.

Rodzice uzyskują informacje o postępach ucznia podczas zebrań klasowych, w czasie dyżurów nauczycielskich oraz podczas rozmów indywidualnych z nauczycielem.

VIII. Wszystkie sprawy sporne, nie ujęte w PSO, rozstrzygane będą zgodnie z WSO oraz rozporządzeniami MEN.

IX. PSO podlega ewaluacji pod koniec roku szkolnego oraz na zakończenie każdego cyklu edukacyjnego.

<<początek

Przedmiotowy system oceniania z wychowania fizycznego
(chłopcy)


Wychowanie fizyczne jest przedmiotem bardzo specyficznym, odbiegającym znacznie od innych (teoretycznych) przedmiotów, i dlatego wymaga również specyficznego oceniania.

Pozwolę sobie zaprezentować opracowany przeze mnie przedmiotowy system oceniania ucznia z wychowania fizycznego.

System ten opracowałem opierając się o zarządzenie MEN z dnia 19 kwietnia 1999 r. (Dz. U. Nr 41, poz. 413 z późn. zm.), które mówi, że: " Przy wystawianiu oceny z wychowania fizycznego (...) - jeżeli nie są one zajęciami kierunkowymi - należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć".
Zatem nie poziom sprawności fizycznej czy stopień opanowania poszczególnych umiejętności ruchowych mają decydować o ocenie z wychowania fizycznego, a aktywność i zaangażowanie, jakie uczeń wkłada w pokonywanie prób sprawnościowych oraz wkładany wysiłek w opanowanie poszczególnych umiejętności ruchowych. 
Należy jednak zaznaczyć, że zarówno w rozwoju sprawności fizycznej, jak też w opanowywaniu poszczególnych umiejętności ruchowych powinien być obserwowany postęp. Jest to rzecz bardzo ważna.
Nie chodzi przecież o to, aby szkolne wychowanie fizyczne "produkowało" sportowców (piłkarzy, tenisistów czy lekkoatletów), ale o to, aby uświadomiło ucznia dlaczego powinien aktywnie uczestniczyć w szeroko pojętej kulturze fizycznej. Chodzi tu przede wszystkim o aspekt zdrowotny, o wyrobienie nawyków ruchowych zdrowego stylu życia. I temu aspektowi winno być również podporządkowane ocenianie. Oceniajmy nie za wynik, ale za aktywne, twórcze i świadome uczestnictwo na zajęciach wychowania fizycznego. 

Przedmiotem tej oceny jest:
   - Postawa ucznia (aktywność i zaangażowanie, przygotowanie do zajęć, frekwencja, uczestnictwo na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych, praca na rzecz sportu szkolnego oraz troska o zdrowie).
   - Zachowanie i zdyscyplinowanie (przestrzeganie reguł i przepisów gry, stosowanie zasady "czystości gry", stosunek wobec innych, kultura słowa, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć).
   - Postęp w rozwoju sprawności fizycznej (siły, szybkości, skoczności, zwinności i wytrzymałości).
   - Postęp w opanowywaniu umiejętności ruchowych (utylitarnych, rekreacyjnych, sportowych i organizacyjnych).
   - Wiadomości z zakresu kultury fizycznej (podstawowe przepisy poznanych gier, wiadomości odnoszące się do zdrowia, rozwoju fizycznego oraz sprawności).
   - Rozwój fizyczny (waga i wysokość ciała, postawa ciała, wydolność układu krążenia).

Zasadami, którymi kieruję się oceniając swoich uczniów to:
   1. Zasadniczym kryterium oceny z wychowania fizycznego jest wkładany wysiłek przez ucznia.
   2. Poziom sprawności fizycznej oraz poziom umiejętności ruchowych nie decyduje o ocenie. Oceniam natomiast postęp w tych dziedzinach
   3. Każdego ucznia oceniam indywidualnie.
   4. Zachęcam uczniów do samooceny i samokontroli własnych zachowań, rozwoju fizycznego czy umiejętności ruchowych.
   5. Zawsze pamiętam o tym, że nie tylko ja oceniam swoich uczniów, ale także moi uczniowie oceniają mnie jako swojego nauczyciela.

Po dokładnym określeniu przedmiotu oceny z wychowania fizycznego, opracowałem szczegółowe kryteria na poszczególne stopnie szkolne. Ocena z wychowania fizycznego śródroczna i końcoworoczna jest wypadkową następujących ocen:
   - ocena za frekwencję (systematyczność) - wdrażanie do systematycznego uczestnictwa w zajęciach w aspekcie wychowawczym i zdrowotnym,
   - ocena za aktywność (zaangażowanie) - wdrażanie do podejmowania wysiłku, zaangażowania, inicjatywy i samodzielności, samokontroli i samooceny,
   - ocena za postępy w sprawności - wdrażanie do samousprawnienia i samodoskonalenia, dbałości o zdrowie i kondycję fizyczną. Oto one:

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:
   1. Wykazuje bardzo dużą aktywność i zaangażowanie na lekcji.
   2. Systematycznie uczestniczy na lekcjach - ewentualne nieobecności ma usprawiedliwione.
   3. Jest zawsze przygotowany do lekcji (posiada zawsze strój sportowy).
   4. Prezentuje postawę godną do naśladowania: jest koleżeński, życzliwy, nie używa wulgaryzmów, cechuje go wysoka kultura osobista.
   5. Systematycznie podnosi swoją sprawność fizyczną.
   6. Opanowuje coraz to nowsze umiejętności ruchowe.
   7. Dba o bezpieczeństwo swoje i innych.
   8. Unika zachowań zagrażających własnemu zdrowiu.
   9. Systematycznie i aktywnie uczestniczy na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych.
 10. Przestrzega zasady "fair play" w sporcie i w życiu i umie odpowiednio zachować się w sytuacjach zwycięstwa i porażki.
 11. Osiąga sukcesy na zawodach sportowych.
 12. Chętnie pracuje na rzecz szkolnego wychowania fizycznego.
 13. Nigdy nie stosuje przemocy wobec innych.
 14. Zna zasady zdrowego stylu życia i wie jak je wykorzystywać w życiu codziennym.
 15. Dba o higienę osobistą i estetyczny wygląd.
 16. Posiada dużą wiedzę z zakresu kultury fizycznej i umiejętnie wykorzystuje ją w praktycznym działaniu.

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
   1. Na zajęciach jest aktywny i zaangażowany.
   2. Osiąga wysoką frekwencję na zajęciach - usprawiedliwia nieobecności.
   3. Jest przygotowany do lekcji (dopuszczalny jest trzykrotny brak stroju sportowego w semestrze).
   4. Jest koleżeński i kulturalny wobec innych.
   5. Podnosi swoją sprawność fizyczną.
   6. Stara się opanować jak najwięcej różnych umiejętności ruchowych.
   7. Przestrzega zasad bezpieczeństwa na lekcjach.
   8. Chętnie uczestniczy na zajęciach pozalekcyjnych, pozaszkolnych i zawodach sportowych.
   9. Unika zachowań zagrażających własnemu zdrowiu.
 10. Nie stosuje przemocy wobec innych.
 11. Stosuje zasadę "fair play" w sporcie i w życiu.
 12. Wykazuje wysoką dyscyplinę i zaangażowanie (stosunek do przedmiotu).

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
   1. Z reguły jest przygotowany do zajęć (dopuszczalny jest pięciokrotny brak stroju
sportowego w semestrze).
   2. Czynnie bierze udział w zajęciach.
   3. Osiąga dość wysoką frekwencję - nie usprawiedliwia wszystkich nieobecności).
   4. Zachowaniem swoim nie budzi większych zastrzeżeń.
   5. Nieregularnie uczestniczy na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych.
   6. Stara się podnosić swoją sprawność fizyczną.
   7. Stara się opanować podstawowe umiejętności ruchowe.
   8. Ćwiczenia wykonuje prawidłowo lecz nie dość dokładnie z małymi błędami.
   9. Stara się unikać zachowań zagrażających własnemu zdrowiu. 
 10. Stara się dbać o higienę osobistą i wygląd stroju.
 11. Przestrzega przepisy sportowe i regulaminy obiektów sportowych.
 12. Posiadane wiadomości potrafi wykorzystać w praktyce z pomocą nauczyciela. 

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:
   1. Nie wykazuje specjalnej aktywności na zajęciach.
   2. Bywa często nieprzygotowany do zajęć.
   3. Na zajęciach uczestniczy dość nieregularnie.
   4. Z reguły nie usprawiedliwia nieobecności.
   5. Wykazuje pewne braki w wychowaniu społecznym: bywa niekoleżeński, zdarzają się przypadki użycia siły wobec innych.
   6. Nie wykazuje troski o postęp w rozwoju sprawności fizycznej.
   7. Nie stara się opanować podstawowych umiejętności ruchowych.
   8. Nie uczestniczy na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych.
   9. Nie przejawia specjalnej troski o higienę osobistą i wygląd stroju.
 10. W jego wiadomościach z zakresu kultury fizycznej są znaczne luki, a tych nie potrafi wykorzystać w praktyce.

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:
   1. W większości nie zaliczył sprawdzianów umiejętności przewidzianych w semestrze (50%),
   2. Bardzo często jest nieprzygotowany do zajęć, posiada do 15 godzin nieusprawiedliwionych
   3. Nie uczestniczy w życiu sportowym klasy i szkoły.
   4. Nie posiada nawyków stosowania higieny osobistej.
   5. Wykazuje małe zainteresowanie w osiąganiu postępów w rozwoju umiejętności i sprawności, nie jest pilny.
   6. Ćwiczenia wykonuje niechętnie i z dużymi błędami technicznymi.
   7. Na zajęciach wykazuje duże i rażące braki w zakresie wychowania społecznego.
   8. Posiada małe wiadomości z zakresu kultury fizycznej, nie potrafi wykonać prostych zadań związanych z samooceną.

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:
   1. Nie interesuje się i nie uczestniczy w życiu sportowym klasy i szkoły.
   2. Jego frekwencja na zajęciach jest znacznie poniżej 60%, nie wykazuje zainteresowania usprawiedliwieniem nieobecności.
   3. Jest daleki od wymagań stawianych przez program, nie opanował umiejętności na poziomie podstawowym. Swoja postawą wręcz uniemożliwia ocenę swojej sprawności.
   4. Ma lekceważący stosunek do przedmiotu i nie wykazuje żadnych postępów w usprawnieniu.
   5. Na zajęciach wykazuje duże i rażące braki w zakresie wychowania społecznego.
<< początek

Przedmiotowy system oceniania z wychowania fizycznego
(dziewczęta)


Przedmiotowy system oceniania ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczyciela poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia umiejętności i wiadomości w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstaw programowych ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności przyjętych jako priorytetowe.

Wymagania priorytetowe.

   1. Jako wymagania priorytetowe przyjmujemy umiejętności:
       a) stosowanie języka przedmiotu - terminologia stosowana na lekcjach wychowania fizycznego,
       b) umiejętność poszukiwania i analizowania informacji,
       c) umiejętność samodzielnej prezentacji posiadanej sprawności ruchowej.
   2. Nauczyciel na początku roku szkolnego informuje uczniów i rodziców o wymaganiach edukacyjnych i sposobach sprawdzania wiedzy i umiejętności.
   3. Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie pisemnej opini poradni psychologiczno-zawodowej lub innej poradni specjalistycznej obniżyć wymagania edukacyjne w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub deficyty rozwojowe, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania.
   4. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego-należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wanikających ze specyfiki tych zajęć.
   5. W uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony z zajęć wychowania fizycznego.
   6. Decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć podejmuje dyrektor szkoły na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza lub poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo inną poradnię specjalistyczną.
   7. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony".

Ocenianie ma na celu obserwowanie rozwoju ucznia i odbywa się na podstawie:
   1. Oceny frekwencji,
   2. Oceny aktywności,
   3. Oceny za postępy sprawności - sprawdziany
       a) bieg na dystansie 60m 
       b) rzut piłka ciężką 3kg w tył przez głowę 
       c) bieg na dystansie 600m dla dziewcząt 
       d) sprawdziany umiejętności z piłki koszykowej, siatkowej i gimnastyki.

Oceny ustala nauczyciel w stopniach według następującej skali:
       (6) - celujący 
       (5) - bardzo dobry 
       (4) - dobry
       (3) - dostateczny
       (2) - dopuszczający
       (1) - niedostateczny

Kryteria na poszczególne oceny w semestrze i oceny końcowe.

Ocena celująca
   1. Bardzo dobra frekwencja - uczestnictwo we wszystkich zajęciach w semestrze.
   2. Celująca aktywność - bardzo aktywnie uczestniczył w życiu sportowym na terenie szkoły, bądź też innych formach działalności związanych z kulturą fizyczną. Zajmuje punktowane miejsca w zawodach ogólnopolskich, wojewódzkich, powiatowych i międzyszkolnych, posiada klasę sportową.
   3. Celujące postępy w sprawności - poprawił wyniki w próbach sprawnościowych obowiązkowych dla grupy wiekowej oraz otrzymał oceny bardzo dobre ze sprawdzianów umiejętności.

Ocena bardzo dobra
   1. Dobra frekwencja - dobry - opuszczona 1 (jedna) lekcja (przez opuszczoną lekcję rozumieć należy nieobecność nieusprawiedliwioną, brak stroju - mimo obecności nieuczestniczenie w zajęciach).
   2. Aktywność - bardzo dobry - jego postawa i zaangażowanie i stosunek do wychowania fizycznego nie budzą najmniej szych zastrzeżeń. Bierze udział w zajęciach i zawodach sportowych - jednak nie systematycznie. Systematycznie doskonali swoja sprawność motoryczną. Jest bardzo sprawny fizycznie. Posiada duże wiadomości i umiejętnie je wykorzystuje.
   3. Postępy sprawności - bardzo dobry poprawił wyniki 2 (dwóch) prób bez obniżenia żadnej. Otrzymał oceny dobre ze sprawdzianów umiejętności.

Ocena dobra
   1. Frekwencja - dostateczny - opuszczone 2 (dwie) lekcje w semestrze. Opuszczone lekcje należy rozumieć nieobecność nieusprawiedliwioną, nieuczestniczenie w zajęciach mimo obecności (brak stroju).
   2. Aktywność - dobra - jego postawa i stosunek do kultury fizycznej nie budzi większych zastrzeżeń. Posiada dobrą sprawność fizyczną. Wykazuje stałe i dość dobre postępy w osobistym usprawnieniu. Nie bierze udziału w zajęciach sportowych - pozalekcyjnych. Potrafi wykorzystać posiadane umiejętności przy pomocy nauczyciela.
   3. Postępy sprawności - dobry - wykonał 3 próby bez obniżenia żadnej z nich. Otrzymał oceny dostateczne ze sprawdzianów umiejętności.

Ocena dostateczna
   1. Frekwencja - dopuszczający - opuszczone 3 lekcje. Przez opuszczone lekcje należy rozumieć nieobecność nieusprawiedliwioną, nieuczestniczenie w zajęciach mimo obecności (brak stroju).
   2. Aktywność - dostateczny - przejawia braki w postawie i stosunku do kultury fizycznej. Wykazuje małe postępy w usprawnieniu motorycznym. W wiadomościach z kultury fizycznej wykazuje spore luki, a te które ma nie potrafi wykorzystać.
   3. Postępy sprawności - dostateczny - obniżył 1-2 próby przy zachowaniu wyniku jednej. Uczeń opanował materiał programowy na przeciętnym poziomie ze znacznymi lukami. Otrzymał oceny dopuszczające ze sprawdzianów umiejętności. Ćwiczenia wykonuje z większymi błędami technicznymi. Dysponuje przeciętną sprawnością fizyczną.

Ocena dopuszczajaca
   1. Frekwencja - niedostateczna - opuszczone 4 lekcje w semestrze. Przez opuszczone lekcje należy rozumieć nieobecność nieusprawiedliwioną, nieuczestniczenie w zajęciach mimo obecności (brak stroju).
   2. Aktywność - dopuszczająca - ćwiczenia wykonuje niechętnie. Nie jest pilny i ma niechętny stosunek do ćwiczeń. Posiada małe wiadomości w zakresie kultury fizycznej i nie potrafi wykonać prostych zadań związanych z samooceną.
   3. Postępy sprawności - dopuszczający - obniżył wyniki 3 (trzech) prób sprawnościowych. Uczeń nie opanował materiału programowego w stopniu dostatecznym i ma poważne luki w dyscyplinach: piłka koszykowa, siatkowa i gimnastyka. Jest mało sprawny fizycznie. Ćwiczenia wykonuje z dużymi błędami technicznymi.

Ocena niedostateczna
   1. Frekwencja - niedostateczny - opuszczone więcej niż 4 lekcje w semestrze. Przez lekcje opuszczone należy rozumieć nieobecność nieusprawiedliwiona lub nieuczestniczenie w zajęciach mimo obecności (brak stroju).
   2. Aktywność - niedostateczny - uczeń ma lekceważący stosunek do zajęć i nie wykazuje żadnych postępów w usprawnieniu. Charakteryzuje się praktyczną nie - wiedzą w zakresie kultury fizycznej. Wykazuje rażące braki w zakresie wychowania społecznego.
   3. Postępy sprawności - niedostateczny - obniżenie wyników we wszystkich próbach sprawnościowych oraz brak oceny z pozostałych sprawdzianów umiejętności.
Uczeń jest daleki od spełnienia wymagań stawianych przez program w dyscyplinach: piłka koszykowa, siatkowa i gimnastyka. Posiada bardzo niską sprawność fizyczną. Wykonuje jedynie najprostsze ćwiczenia i w dodatku z rażącymi błędami.

Klasyfikacja śródroczna (semestralna) i końcowa.

   1. Uczeń, może nie być klasyfikowany, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach przekraczającą połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
   2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny zgodnie z założeniami Szkolnego Systemu Oceniania.

<< początek
 

 Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego – klasa 1

1. Cele oceniania z języka angielskiego.

- pobudzanie aktywności u uczniów,
- skłanianie uczniów do wysiłku, motywowanie do pracy i zaangażowanie w procesie uczenia się języka obcego,
- odzwierciedlanie postępów ucznia w nauce języka angielskiego i posługiwaniu się językiem angielskim,
- wychowanie ucznia do samooceny,
- informowanie uczniów i rodziców o osiągnięciach edukacyjnych, badanie uzdolnień ucznia, jego wiedzy, umiejętności oraz braków w dotychczasowej nauce,
- rozwijanie zainteresowań ucznia językiem angielskim oraz kulturą krajów anglojęzycznych,
- pomoc w rozwijaniu sprawności czytania, pisania, słuchania oraz mówienia.

2. Cele nauczania języka angielskiego:

Celem nauczania języka angielskiego jest rozwijanie sprawności językowych oraz kształcenie i wychowanie zintegrowane.

W zakresie sprawności językowych uczniowie powinni:
- rozumieć język mówiony w zakresie wyznaczonym przez program nauczania,
- umieć właściwie zareagować w podstawowych sytuacjach życia codziennego oraz sformułować prostą wypowiedź w określonym przez program kontekście sytuacyjno-tematycznym,
- umieć naśladować wzorce wymowy jednostek leksykalnych i zdaniowych,
- znaleźć potrzebną informację w tekście pisanym i słyszanym.

W zakresie kształcenia i wychowania zintegrowanego uczniowie powinni:
- wykorzystywać i rozwijać posiadane zdolności werbalne, muzyczno-ruchowe, manualne itp. w trakcie nauki języka,
- uczyć się współdziałania w grupie rówieśników podczas wykonywania zadań językowych.

3. Ustopniowane i zoperacjonalizowane wymagania programowe.

Wymagania programowe na poszczególne stopnie szkolne dla klasy 1 szkoły podstawowej znajdują się w dokumentacji szkolnej w formie analizy treści nauczania języka angielskiego, z uwzględnieniem celów operacyjnych i poziomów wymagań edukacyjnych:

1. koniecznych (K) – na stopień dopuszczający.
2. podstawowych (P) – na stopień dostateczny.
3. rozszerzających (R) – na stopień dobry.
4. dopełniających (D) – na stopień bardzo dobry.
5. wykraczających (W) – na stopień celujący.

Wymagania zostały opracowane zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych. Zakres treści nauczania języka angielskiego w klasie 1 został podzielony na następujące działy:
1. Hide and seek – Zabawa w chowanego.
2. The magic elf – Magiczny elf.
3. Touch your toes – Dotknij swoich stóp.
4. Run, run, run – Biegnij, biegnij, biegnij!
5. The enormous sandwich – Olbrzymi sandwich.
6. The three bears – Trzy misie.

4. Osiągnięcia podlegające ocenianiu i sprawdzaniu.

Na lekcjach języka angielskiego oceniane są następujące obszary aktywności:
a) odpowiedzi ustne: wierszyki, piosenki, rymowanki,
b) prace pisemne: prace klasowe,
c) praca ucznia podczas lekcji,
d) praca ucznia w domu – zadania domowe,
e) prowadzenie zeszytu ćwiczeń,
f) umiejętność pracy samodzielnej i w grupie,
g) przygotowywanie zadań dodatkowych: plakaty, projekty, miniksiążeczki,
h) aktywność i zaangażowanie ucznia podczas lekcji.

Oceniane są także następujące umiejętności:

Sprawność mówienia:
- formułowanie prostej wypowiedzi o sobie, rodzinie, innych osobach, szkole, życiu codziennym,
- zadawanie pytań i udzielanie informacji na temat siebie, innych osób i świata zewnętrznego,
- reagowanie w podstawowych sytuacjach życia codziennego,
- wyrażanie emocjonalnego stosunku do otaczającej rzeczywistości,
- naśladowanie poprawnej wymowy słów i wzorców intonacyjnych.

Sprawność słuchania:
- uwrażliwienie na melodykę języka angielskiego,
- reagowanie na polecenia nauczyciela i wypowiedzi rówieśników,
- rozumienie ogólnego sensu prostych wypowiedzi,
- wyszukanie konkretnej, prostej informacji w słyszanym tekście.

Sprawność czytania:
- rozumienie podstawowych informacji w tekstach o charakterze użytkowym,
- rozumienie ogólnego sensu prostych tekstów,
- znalezienie konkretnej informacji w tekście,
- posługiwanie się słownikiem obrazkowym.

Sprawność pisania:
- ćwiczenie pisowni pojedynczych słów oraz krótkich zdań według podanego wzoru,
- odwzorowanie prostych konstrukcji zdaniowych w połączeniu z uzupełnieniem brakujących informacji.

Wymowa:
- uwrażliwienie słuchowe i ustne uczniów na rozpoznawanie i naśladowanie właściwych dźwięków występujących w języku angielskim,
- poprawne akcentowanie słów,
- kopiowanie intonacji zdania.

5. Metody sprawdzania osiągnięć:

Stopień opanowania przez uczniów poszczególnych osiągnięć z języka angielskiego sprawdzany jest następującymi metodami:
- wypowiedzi ustne: wierszyki, rymowanki, piosenki,
- testy sprawdzające postępy w nauce,
- różnego rodzaju prace twórcze (indywidualne lub grupowe).

Po realizacji poszczególnych działów uczniowie piszą pracę klasową. Są one zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzone lekcją powtórzeniową.

Uczniowie za swą pracę otrzymują oceny według szkolnego systemu oceniania, w skali 1-6. Sprawdzone i ocenione prace nauczyciel przechowuje przez okres całego roku szkolnego i pozostają one do wglądu uczniów i rodziców.

Aktywność uczniów oceniana jest za pomocą „+” lub „–”. Uczeń otrzymuje „+” za widoczną aktywność na lekcji, z przewagą poprawnych odpowiedzi. Uczeń może otrzymać ocenę bardzo dobrą w przypadkach wyróżniającej aktywności. Za brak aktywności na lekcjach, przejawiający się nie uczestniczeniem w zadaniach, rozpraszaniem uwagi swojej i innych, a w konsekwencji niemożliwością udzielenia odpowiedzi, uczeń może otrzymać – lub w uzasadnionych przypadkach ocenę niedostateczną. Za cztery „+” uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Za cztery „–” uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

Uczeń jest zobowiązany do prowadzenia zeszytu ćwiczeń w estetycznej formie i do udostępnienia go do wglądu lub oceny nauczycielowi. Na ocenę ma wpływ estetyka i systematyczność oraz sposób rozwiązywania znajdujących się w nim zadań.

Oceniając postępy ucznia, uwzględnia się także:
- rozmowę z uczniem,
- stopień zaangażowania w wykonywanie zadań i rozwijanie własnej osobowości,
- nakład pracy włożony w poczynione postępy.

W ocenie ucznia uwzględnia się opinię Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

6. Sposoby poprawiania wyników niekorzystnych dla ucznia.

Uczeń każdorazowo może poprawić niekorzystną ocenę ze sprawdzianu w wyznaczonym przez nauczyciela terminie. Poprawa jest pisemna i odbywa się poza lekcjami. Uczeń nieobecny na pracy klasowej musi napisać ją również w terminie uzgodnionym z nauczycielem, w ciągu tygodnia od przyjścia.

7. Sposób wystawiania oceny semestralnej (końcoworocznej).

Oceny śródroczne uwzględniają oceny cząstkowe wystawiane uczniom za wiedzę i umiejętności z form aktywności obowiązujących w danym semestrze. O ocenie śródrocznej i końcoworocznej decyduje hierarchia ważności ocen oraz terminowe wywiązywanie się uczniów z wykonywania wymaganych prac w semestrze. Ocena na pierwszy semestr jest brana pod uwagę przy wystawianiu oceny końcoworocznej.

O planowanej ocenie semestralnej lub rocznej uczeń dowiaduje się miesiąc przed terminem jej wystawienia. O ocenie niedostatecznej wychowawca powiadamia rodziców (w formie pisemnej) w czasie zebrania lub podczas indywidualnego spotkania.

9. Pomoc uczniowi z semestralną oceną niedostateczną.

Uczeń jest zobowiązany do uzupełnienia wszystkich zadań wykonywanych na zajęciach i w domu, w dogodnym terminie, ustalonym wspólnie przez nauczyciela, ucznia i rodzica (po feriach zimowych). Uczeń powinien również poprawić pisemne sprawdziany, których nie zaliczył w pierwszym semestrze.

10. Pomoc uczniowi, którego długa nieobecność w szkole jest usprawiedliwiona.

Dla ucznia, który opuścił wiele godzin lekcyjnych z przyczyn usprawiedliwionych, nauczyciel ustala wraz z nim terminy zaległych sprawdzianów takim czasie, aby umożliwić mu pełne przygotowanie się do nich. Obowiązkiem ucznia jest uzupełnienie zeszytu ćwiczeń. W przypadku trudności ze zrozumieniem zaległego materiału, uczeń może liczyć na pomoc nauczyciela. Organizuje się także pomoc koleżeńską.

11. Przekazywanie informacji o postępach ucznia.

Informacje o postępach ucznia są przekazywane mu na bieżąco podczas zajęć lub bezpośrednio po nich. Rodzice uzyskują informacje o postępach ucznia podczas zebrań klasowych, w czasie dyżurów nauczycielskich oraz podczas rozmów indywidualnych z nauczycielem.

Opracowała Anna Bieszk

<< początek
 

 Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego – klasa 4

1. Cele oceniania z języka angielskiego.

- pobudzanie aktywności u uczniów,
- skłanianie uczniów do wysiłku, motywowanie do pracy i zaangażowanie w procesie uczenia się języka obcego,
- odzwierciedlanie postępów ucznia w nauce języka angielskiego i posługiwaniu się językiem angielskim,
- wychowanie ucznia do samooceny,
- informowanie uczniów i rodziców o osiągnięciach edukacyjnych, badanie uzdolnień ucznia, jego wiedzy, umiejętności oraz braków w dotychczasowej nauce,
- rozwijanie zainteresowań ucznia językiem angielskim oraz kulturą krajów anglojęzycznych,
- pomoc w rozwijaniu sprawności czytania, pisania, słuchania oraz mówienia.

2. Ustopniowane i zoperacjonalizowane wymagania programowe.

Wymagania programowe na poszczególne stopnie szkolne dla klasy 4 szkoły podstawowej znajdują się w dokumentacji szkolnej w formie analizy treści nauczania języka angielskiego, z uwzględnieniem celów operacyjnych i poziomów wymagań edukacyjnych:
1. koniecznych (K) – na stopień dopuszczający
2. podstawowych (P) – na stopień dostateczny
3. rozszerzających (R) – na stopień dobry
4. dopełniających (D) – na stopień bardzo dobry
5. wykraczających (W) – na stopień celujący

Wymagania zostały opracowane zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych. Zakres treści nauczania języka angielskiego w klasie 4 został podzielony na następujące działy:
1. In the classroom – w klasie.
2. Czasownik „to be” – być.
3. Czasownik „have got” – mieć.
4. Kraje i narodowości.
5. Mój pokój.
6. Jedzenie i picie.
7. Podawanie czasu.
8. Czas Present Simple – czas teraźniejszy prosty.

3. Osiągnięcia podlegające ocenianiu i sprawdzaniu.

Na lekcjach angielskiego oceniane są następujące obszary aktywności:
a) odpowiedzi ustne,
b) prace pisemne: prace klasowe, sprawdziany, kartkówki,
c) praca ucznia w klasie,
d) praca ucznia w domu – zadania domowe,
e) prowadzenie zeszytu przedmiotowego,
f) prowadzenie zeszytu ćwiczeń,
g) umiejętność pracy samodzielnej i w grupie,
h) przygotowywanie zadań dodatkowych: plakaty, projekty,
i) udział w konkursie z języka angielskiego,
j) aktywność i zaangażowanie ucznia podczas lekcji.

4. Metody sprawdzania osiągnięć.

Stopień opanowania przez uczniów poszczególnych osiągnięć z języka angielskiego sprawdzany jest następującymi metodami:
- wypowiedzi ustne,
- wielostopniowe testy sprawdzające,
- różnego rodzaju prace pisemne (indywidualne lub grupowe).

W ciągu 1 semestru uczeń uzyskuje, co najmniej 2 oceny z odpowiedzi ustnych. Tą metodą sprawdzane są wiadomości i umiejętności z 3 ostatnich lekcji. Uczeń ma prawo 3 razy w semestrze zgłosić nieprzygotowanie do lekcji. Ewentualne nieprzygotowanie powinno zostać zgłoszone przed rozpoczęciem lekcji. W innym przypadku nauczyciel ma prawo postawić uczniowie ocenę niedostateczną.

Po realizacji poszczególnych działów uczniowie piszą pracę klasową lub sprawdzian. Są one zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzone lekcją powtórzeniową. Nie uwzględnia się nieprzygotowania do wyżej wymienionych testów.

Uczniowie za swą pracę otrzymują oceny według szkolnego systemu oceniania, w skali 1-6. Ocenianie roczne, semestralne oraz cząstkowe z języka angielskiego odbywa się według następującej skali:

ocena                                                  zakres procentowy
celująca (6)                              90% - 100% + zadanie dodatkowe
bardzo dobra (5)                                        85% - 95%
dobra (4)                                                   65% - 84%
dostateczna (3)                                         50% - 64%
dopuszczająca (2)                                     30% - 49%
niedostateczna (1)                                       0% - 29%

Sprawdzone i ocenione prace nauczyciel przechowuje przez okres całego roku szkolnego i pozostają one do wglądu uczniów i rodziców.

Bieżące kartkówki pisemne obejmują treść 3 ostatnich lekcji. Nie muszą być zapowiadane i nie przewiduje się ich poprawy.

Aktywność uczniów oceniana jest za pomocą „+” lub „–”. Uczeń otrzymuje „+” za widoczną aktywność na lekcji, z przewagą poprawnych odpowiedzi. Uczeń może otrzymać ocenę bardzo dobrą w przypadkach wyróżniającej aktywności. Za brak aktywności na lekcjach, przejawiający się nie uczestniczeniem w zadaniach, rozpraszaniem uwagi swojej i innych, a w konsekwencji niemożliwością udzielenia odpowiedzi, uczeń może otrzymać „–” lub w uzasadnionych przypadkach ocenę niedostateczną. Za cztery „+” uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Za cztery „–” uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

Uczeń jest zobowiązany do prowadzenia zeszytu przedmiotowego oraz zeszytu ćwiczeń w estetycznej formie i do udostępnienia ich do wglądu lub oceny nauczycielowi. Na ocenę ma wpływ estetyka i systematyczność oraz sposób rozwiązywania znajdujących się w nim zadań.
Oceniając postępy ucznia, uwzględnia się także:
- rozmowę z uczniem,
- stopień zaangażowania w wykonywanie zadań i rozwijanie własnej osobowości,
- nakład pracy włożony w poczynione postępy.

W ocenie ucznia uwzględnia się opinię Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

5. Sposoby poprawiania wyników niekorzystnych dla ucznia.

Uczeń każdorazowo może poprawić niekorzystną ocenę z pracy klasowej lub sprawdzianu w wyznaczonym przez nauczyciela terminie. Poprawa jest pisemna i odbywa się w ustalonym przez nauczyciela terminie. Uczeń nieobecny na pracy klasowej musi napisać ją również w terminie uzgodnionym z nauczycielem, w ciągu tygodnia od przyjścia.

6. Sposób wystawiania oceny semestralnej (końcoworocznej).

Oceny śródroczne uwzględniają oceny cząstkowe wystawiane uczniom za wiedzę i umiejętności z form aktywności obowiązujących w danym semestrze. O ocenie śródrocznej i końcoworocznej decyduje hierarchia ważności ocen oraz terminowe wywiązywanie się uczniów z wykonywania wymaganych prac w semestrze. Ocena na pierwszy semestr jest brana pod uwagę przy wystawianiu oceny końcoworocznej.

O planowanej ocenie semestralnej lub rocznej uczeń dowiaduje się miesiąc przed terminem jej wystawienia. O ocenie niedostatecznej wychowawca powiadamia rodziców (w formie pisemnej) w czasie zebrania lub podczas indywidualnego spotkania.

7. Pomoc uczniowi z semestralną oceną niedostateczną.

Uczeń jest zobowiązany do uzupełnienia wszystkich zadań wykonywanych na zajęciach i w domu, w dogodnym terminie, ustalonym wspólnie przez nauczyciela, ucznia i rodzica (po feriach zimowych). Uczeń powinien również poprawić pisemne sprawdziany, których nie zaliczył w pierwszym semestrze.

8. Pomoc uczniowi, którego długa nieobecność w szkole jest usprawiedliwiona.

Dla ucznia, który opuścił wiele godzin lekcyjnych z przyczyn usprawiedliwionych, nauczyciel ustala wraz z nim terminy zaległych sprawdzianów takim czasie, aby umożliwić mu pełne przygotowanie się do nich. Obowiązkiem ucznia jest uzupełnienie zeszytu ćwiczeń. W przypadku trudności ze zrozumieniem zaległego materiału, uczeń może liczyć na pomoc nauczyciela. Organizuje się także pomoc koleżeńską.

9. Przekazywanie informacji o postępach ucznia.

Informacje o postępach ucznia są przekazywane mu na bieżąco podczas zajęć lub bezpośrednio po nich.
Rodzice uzyskują informacje o postępach ucznia podczas zebrań klasowych, w czasie dyżurów nauczycielskich oraz podczas rozmów indywidualnych z nauczycielem.

Opracowała Anna Bieszk

<< początek