nasz patron

aktualizacja 2013

© 2013 by KG

Halloween

Halloween (All Hallows Eve - wigilia Wszystkich Świętych) - to święto obchodzone w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli 31 października. W naszej szkole również nie mogło zabraknąć zabawy halloweenowej, nie tylko dlatego, że uczniowie bardzo lubią Halloween, ale również dlatego, że kultura i tradycje danego kraju są nieodłącznym elementem nauki języka obcego, w tym wypadku języka angielskiego.

Tradycja Halloween sięga 2 tysięcy lat i wywodzi się od starożytnych Celtów ( dzisiejsze tereny Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii). Ludy te wierzyły, że w wigilię Wszystkich Świętych duchy zmarłych wracają na ziemię i próbują wejść w ciała ludzi. Aby odstraszyć złe duchy Celtowie palili ogniska, przywdziewali upiorne stroje i maski. Ślady tych wierzeń do dziś zachowały się w Szkocji oraz w Irlandii, gdzie 31 października jest świętem narodowym.
Nasz szkolny zespół aktorski z gimnazjum w bardzo ciekawy i dowcipny sposób zobrazował tę tradycję i staro-irlandzką legendę związaną z lampionem-dynią jack o`lantern. Uczniowie w składzie: Kamila Piórkowska (narrator), Aneta Ceglińska (dziewczyna Krzyk), Marta Paterska (Duch), Adrian Paszkowski (przebieraniec), Dominika Buler (Staruszka i Anioł), Paweł Tolla (Diabeł), Paweł Sykut (Jack), Norbert Krakowski (Mężczyzna), Natalia Niebojewska (Czarownica) odegrali przedstawienie, które stanowiło I część apelu.

Po przedstawieniu odbyła się część konkursowa. Konkurs na najzabawniejszą dynię wygrał w gimnazjum bezkonkurencyjnie Marek Cieślukowski, II miejsce zdobył Karol Rogulski a III miejsce- Paweł Olesiewicz.

W szkole podstawowej, z kolei, zwycięską dynię wykonała Nikola Saworska, II miejsce zdobyła Patrycja Gackowska a III - Oliwia Żmijewska.

Kolejnym konkursem był konkurs na najstraszniejszy strój. W gimnazjum najbardziej straszył Adrian Paszkowski (zombie), następnie Michalina Gadaj (czarownica) i Natalia Kowalska (upiór).

W szkole podstawowej I miejsce w tym konkursie zdobyła Natalia Kminikowska (dynia halloweenowa), II miejsce przypadło Emilii Jabłońskiej a III- Ewelinie Wittkowskiej.

Kolejnym konkursem była tradycyjna zabawa halloweenowa polegająca na jak najszybszym zjedzeniu jabłka na nitce bez używania rąk. Było to trudniejsze niż się wydawało. Najlepszy w tej konkurencji okazał się Marcin Meller, Wiktoria Pruszkowska zdobyła II a Mateusz Kuc III miejsce.

W szkole podstawowej najszybszy był Daniel Purwin. Emilia Jabłońska była druga a Jakub Gurski trzeci.

Ostatnim konkursem był konkurs z wiedzy, uczniowie musieli wykazać się znajomością słownictwa związanego z Halloween. Tutaj I miejsce w gimnazjum zdobyła Maria Sokalska, II- Jakub Jabłoński, a III- Michał Meller.

W szkole podstawowej największą wiedzą wykazała się Joanna Rusak, II miejsce zdobyła Jowita Wiączek a III- Martyna Gębka.

Zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody, które ufundowało wydawnictwo Macmillan.

Jesteśmy przekonani, że wszyscy dobrze się bawili.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom!