nasz patron

sportowa strona szkoły

aktualizacja 2013

© 2013 by KG

23 stycznia 1920 roku Grudziądz na mocy traktatu wersalskiego został oficjalnie przejęty przez administrację. Dzień ten oznaczał, że po 148 latach zaborów miasto wróciło w granice Rzeczpospolitej. Na rynku w Grudziądzu odbyło się oficjalne przekazanie władzy z rąk ustępującej i pokonanej II Rzeszy Niemieckiej na ręce gen. Stanisława Pruszyńskiego, dowódcy oddziału wysłanego w tym celu do Grudziądza.

Wydarzenie to wywołało radość wśród Polaków mieszkających w naszym mieście, którzy marzyli, by Grudziądz znów był polski.

Dziś, w 94 rocznicę tych wydarzeń, na rynku pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego odbyły się oficjalne uroczystości z ceremoniałem wojskowym upamiętniające tę ważną datę w dziejach naszego miasta. Nie mogło w nich zabraknąć delegacji naszej szkoły- ZSO nr 1, która złożyła wiązankę kwiatów.

Uczennice klasy piątej szkoły podstawowej: Natalia Rojewska i Martyna Gębka, pod opieką p. Anety Tadrowskiej wzięły udział w ,, lekcji historii lokalnego patriotyzmu''.