nasz patron

aktualizacja 2013

© 2013 by KG

ZABAWA ANDRZEJKOWA W IIIa

Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzień ten traktowano z powagą, wierzące kobiety modliły się o dobrych mężów, a wróżby andrzejkowe przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt.

Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja.

Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Nie wiadomo jednak do końca dlaczego, noc z 29 na 30 listopada uznano za dzień wróżb.

Mówi się, że wraz z jesienią wszyscy niepewni swojej przyszłości chcieli ją poznać. W polskiej tradycji zakorzeniły się one na stałe, przybierając formę zabaw i wróżb.

Uczniowie klasy IIIa tradycyjnie urządzili w klasie Andrzejki. Przygotowali wróżby, które przyniosły wiele radości i dobrej zabawy.