Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
NASZ ZESPÓŁ SZKÓŁ
Nasz zespół szkół jest edukacyjną wspólnotą dzieci, rodziców i nauczycieli. Cieszymy się sobą i cieszymy się nauką! To naprawdę jest możliwe! Razem z naszym patronem Janem Heweliuszem wędrujemy po kraju, świecie i kosmosie szukając tego co mądre, piękne i dobre. Nasi uczniowie są jedyni i niepowtarzalni, a rodzice doskonale współpracują ze szkołą.
ZDOBYWANIE WIEDZY
Osiągamy wyniki wyższe niż średnie województwa i kraju. Pracuje u nas doskonała kadra pedagogiczna. Nasi uczniowie uczą się języka niemieckiego i angielskiego już od IV klasy. Funkcjonują liczne zajęcia pogłębiające wiedzę i umiejętności. Mamy skuteczny system badania osiągnięć uczniów. Jesteśmy zawsze dostępni dla uczniów i rodziców.
ZABAWA I ZDROWIE
Nuda - to nasz wspólny szkolny wróg. Dlatego wspólnie muzykujemy, śpiewamy, tańczymy, malujemy, recytujemy, chodzimy na rajdy, bawimy się w teatr, surfujemy po Internecie, redagujemy własną gazetę, jesteśmy potęgą w atrakcyjności oferty zajęć dodatkowych. Działają u nas aż trzy kluby sportowe. U nas każdy może zostać gwiazdą, bo każdy ma talent, a my go odkryjemy!
EKOLOGIA
Realizujemy projekty ekologiczne, zdrowotne i profilaktyczne. Tylko u nas corocznie bawimy się podczas Ekofestynu i Dniu dla zdrowia. Świat jest piękny i czeka na swoich odkrywców! Edukacja może być radością - tylko w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu ! Posiadamy jako jedyna szkoła w Grudziądzu Zielony Certyfikat Jakości.
BEZPIECZEŃSTWO I POSTAWA OBYWATELSKA
Realizujemy przez nas opracowane Procedury bezpieczeństwa uczniów. Posiadamy monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Wyróżnia nas patriotyczna postawa, uczenie samorządności oraz postaw obywatelskich. Dzięki współpracy z licznymi organizacjami znajdujemy przyjaciół zarówno wśród wojska, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, jak i wśród rodziców i absolwentów szkoły. Realizujemy projekty pod Patronatem Prezydenta RP i Prezydenta Miasta Grudziądza.
NOWOCZESNOŚĆ I TECHNOLOGIE
Posiadamy nowoczesne pracownie informatyczne i tablice multimedialne. Technologie informacyjno-komunikacyjne pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w nauce i bardziej angażować uczniów w proces edukacyjny na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Realizujemy hasło, iż komputer służy człowiekowi a nie na odwrót. Uczymy bezpiecznego korzystania z Internetu.

Uczniowie klasy VII b rozwijają swoją tożsamość historyczną i lokalny patriotyzm zwiedzając ciekawe miejsca w Grudziądzu.

20180524 161637            Dnia 24 maja 2018 r. grupa uczniów klasy VIIb pod opieką nauczyciela historii po zajęciach lekcyjnych udała się autobusem MZK do centrum Grudziądza na trwające prawie trzy godziny zwiedzanie zabytków. Była to realizacja obietnicy złożonej w I semestrze i choć w II semestrze koło historyczne z puli środków miejskich nie zostało wznowione nauczyciel postanowił wywiązać się z obietnicy.

            Celem wycieczki było zwiedzanie Miejsc Pamięci Narodowej w Szkole Podstawowej nr 8 i Pomnika pierwszych ofiar okupacji hitlerowskiej w Grudziądzu, a potem spacer wzdłuż Trynki do Ogrodu Botanicznego.

            Była siedziba gestapo zawsze robi wrażenie na uczniach, zwłaszcza „ława śmierci” i karcer. Nauczyciel podczas pobytu w Izbie Pamięci przekazuje solidna dawkę wiedzy historycznej o czasach okupacji niemieckiej i zbrodniach hitlerowskich w Grudziądzu i okolicach. Po opuszczeniu SP nr 8 udaliśmy się pod Pomnik pomordowanych 10 zakładników przy ulicy Piłsudskiego, pierwszych ofiar okupacji niemieckiej, gdzie złożyliśmy hołd tym , którzy zginęli. Ta część zwiedzania miała charakter uwrażliwiający młodego człowieka na wartości patriotyczne, a silne przeżycia na zapamiętanie tego z przeszłości co w przyszłości nie może się nigdy więcej wydarzyć.

            Druga część zwiedzania to był spacer wzdłuż Trynki, podczas którego nauczyciel niczym przewodnik opowiada o mijanych zabytkach i ciekawych miejscach. O historii powstania kanału Trynka, niszczejącym młynie, nieczynnej gazowni, historii kościoła „młodzieżowego”, dawnej miejskiej łaźni, ruinach browaru i Ogrodzie Botanicznym. Ogród Botaniczny był ostatnim punktem programu zwiedzania.

            O wartości tej wycieczki niech zaświadczą sami uczniowie uczestniczący w tym wyjeździe w poniższych własnych relacjach.

Paweł Górecki

Na dzisiejszej wycieczce z kółka historycznego zwiedzaliśmy Siedzibę Gestapo i Park Botaniczny w Grudziądzu. Najbardziej podobała mi się wizyta w byłej Siedzibie Gestapo. Gdy tam weszłam poczułam się jak człowiek, który miał zaraz umrzeć. Karcer, Ława śmierci- to miejsca torturowania ludzi. To miejsce odzwierciedla dawne sytuacje z Grudziądza, gdzie ludzie byli przesłuchiwani i skazywani na śmierć przez okupanta niemieckiego. Uważam, że ta Siedziba jest to bardzo ważne upamiętnienie tych koszmarnych chwil dla całej ludności Grudziądza. Zachęcam jeżeli jest taka możliwość do zobaczenia tego miejsca. Jest to bardzo poruszające przeżycie patrzeć jak kiedyś w tym miejscu zginęło tyle ludzi.

Maja Pyźlak (VIIb)

W dniu 24.05.2018 r. wyjechaliśmy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 11 wraz z opiekunem Panem Pawłem Góreckim na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 8 w Grudziądzu, by zwiedzać w niej Muzeum Martyrologii . W czasie okupacji hitlerowskiej to miejsce było siedzibą gestapo. Zdziwiłem się , że w Grudziądzu jest takie miejsce. Najbardziej zafascynowała mnie „ława śmierci” i karcer. Nie potrafię sobie wyobrazić jaki szok musieli przeżywać ludzie , którzy przebywali w tym miejscu, ale z pewnością było to przerażające uczucie. Po zwiedzaniu muzeum z naszą grupą udaliśmy  na spacer wzdłuż Trynki podczas , którego pan opowiadał nam historię powstania tego kanału. Nazwa ,,Trynka''  wzięła się z języka niemieckiego od czasownika TRINKEN czyli PIĆ. Grudziądzanie mieli problem z woda zdatną do picia - rzeka Wisła była zbyt zanieczyszczona. Legenda mówi, że przebywający w tym czasie w Grudziądzu Mikołaj Kopernik – przejęty tą sytuacją poprosił o plany miasta i wskazał miejsce w którym może zostać wykopany kanał idący z Osy do Wisły . Kanał został wykopany jak zasugerował Mikołaj Kopernik, w którym płynęła woda bez zanieczyszczeń. W trakcie spaceru odwiedziliśmy Ogród Botaniczny, w którym podziwialiśmy wiele pięknych okazów roślin, krzewów i drzew . Przy niektórych okazach są tabliczki, na których są niezbędne informacje odnośnie roślin i drzew. Ta wycieczka wzbudziła u mnie wiele emocji. Mam nadzieję, że takich niezapomnianych okazji do zwiedzania Grudziądza będzie więcej. Dziękuję bardzo Panu Góreckiemu za poświęcony czas i zastrzyk wiedzy, który dostałem podczas tego wyjazdu.

Maksymilian Owczarek (VIIb)

Dnia 24.05.2018 r. miałam okazję pojechać na zwiedzanie m.in. byłej siedziby Gestapo. Największe wrażenie zrobił na mnie karcer. Był to bardzo niski, ciemny i zimny pokój, w którym niegdyś przebywali więźniowie. Warto było zobaczyć także „ławę śmierci”, na której kiedyś przez prąd byli zabijani więźniowie.

Agata Dybowska(VIIb)