Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
NASZ ZESPÓŁ SZKÓŁ
Nasz zespół szkół jest edukacyjną wspólnotą dzieci, rodziców i nauczycieli. Cieszymy się sobą i cieszymy się nauką! To naprawdę jest możliwe! Razem z naszym patronem Janem Heweliuszem wędrujemy po kraju, świecie i kosmosie szukając tego co mądre, piękne i dobre. Nasi uczniowie są jedyni i niepowtarzalni, a rodzice doskonale współpracują ze szkołą.
ZDOBYWANIE WIEDZY
Osiągamy wyniki wyższe niż średnie województwa i kraju. Pracuje u nas doskonała kadra pedagogiczna. Nasi uczniowie uczą się języka niemieckiego i angielskiego już od IV klasy. Funkcjonują liczne zajęcia pogłębiające wiedzę i umiejętności. Mamy skuteczny system badania osiągnięć uczniów. Jesteśmy zawsze dostępni dla uczniów i rodziców.
ZABAWA I ZDROWIE
Nuda - to nasz wspólny szkolny wróg. Dlatego wspólnie muzykujemy, śpiewamy, tańczymy, malujemy, recytujemy, chodzimy na rajdy, bawimy się w teatr, surfujemy po Internecie, redagujemy własną gazetę, jesteśmy potęgą w atrakcyjności oferty zajęć dodatkowych. Działają u nas aż trzy kluby sportowe. U nas każdy może zostać gwiazdą, bo każdy ma talent, a my go odkryjemy!
EKOLOGIA
Realizujemy projekty ekologiczne, zdrowotne i profilaktyczne. Tylko u nas corocznie bawimy się podczas Ekofestynu i Dniu dla zdrowia. Świat jest piękny i czeka na swoich odkrywców! Edukacja może być radością - tylko w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu ! Posiadamy jako jedyna szkoła w Grudziądzu Zielony Certyfikat Jakości.
BEZPIECZEŃSTWO I POSTAWA OBYWATELSKA
Realizujemy przez nas opracowane Procedury bezpieczeństwa uczniów. Posiadamy monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Wyróżnia nas patriotyczna postawa, uczenie samorządności oraz postaw obywatelskich. Dzięki współpracy z licznymi organizacjami znajdujemy przyjaciół zarówno wśród wojska, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, jak i wśród rodziców i absolwentów szkoły. Realizujemy projekty pod Patronatem Prezydenta RP i Prezydenta Miasta Grudziądza.
NOWOCZESNOŚĆ I TECHNOLOGIE
Posiadamy nowoczesne pracownie informatyczne i tablice multimedialne. Technologie informacyjno-komunikacyjne pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w nauce i bardziej angażować uczniów w proces edukacyjny na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Realizujemy hasło, iż komputer służy człowiekowi a nie na odwrót. Uczymy bezpiecznego korzystania z Internetu.

ZWIEDZANIE W MUZEUM I RATUSZU

20171212 144941            12 grudnia 2017 r., w ramach kółka historycznego uczennice klasy 7b wraz z opiekunem udały się do centrum Grudziądza. Celem tego wyjazdu była wizyta w muzeum miejskim i zwiedzanie zabytków Grudziądza, w tym głównie Ratusza.

                Na początku, żeby zdążyć przed zamknięciem udaliśmy się do Muzeum Miejskiego w Grudziądzu, które mieści się w byłym klasztorze benedyktynek i spichrzach. Zanim skorzystaliśmy z możliwości zwiedzania wystaw w muzeum opiekun koła przybliżył postać Wiktora Kulerskiego przy pomniku wydawcy „Gazety Grudziądzkiej” na Placu 23 Stycznia, zapoznał pokrótce uczestniczki kółka z historią średniowiecznego Grudziądza, , pokazał południowo-wschodni fragment murów miejskich z wieżyczką wodociągową, most przed nieistniejąca już Bramą Toruńską, Bramę Wodną i klasztor benedyktynek. We wtorki zwiedzanie muzeum jest dostępne do godziny 15.00, więc zdążyliśmy tylko obejrzeć dział historyczny, mieszczący się w spichrzach. Była tam makieta średniowiecznego Grudziądza, widoki Grudziądza z dawnych czasów, zdjęcia i eksponaty muzealne.

               Po wizycie w muzeum udaliśmy się do Ratusza, który mieści się w dawnym Kolegium Jezuickim. Dla uczestników koła historycznego była to pierwsza okazja zobaczenia refektarza, który w czasach istnienia zakonu jezuitów pełnił funkcję sali jadalnej. Obecnie refektarz, jako najbardziej reprezentacyjna sala w Ratuszu służy do podejmowania ważnych gości i spotkań na najwyższym szczeblu . Uczestnicy kółka historycznego otrzymali szczegółowe informacje nt. wystroju refektarza oraz poznali dzieje całego obiektu, od jego powstania do dnia dzisiejszego. Zobaczyli też pozostałe, warte obejrzenia miejsca w Ratuszu: salę obrad Rady Miasta, sień z ze sklepieniem żaglastym ozdobionym iluzjonistyczną polichromią z XVII w. imitującą kopułę i wnętrza spichrzy.

                Pomimo wietrznej pogody i zapadających ciemności postanowiliśmy jeszcze zobaczyć grudziądzkie spichrza od strony Wisły i przekonać się o urzekającym pięknie panoramy Grudziądza i związków naszego miasta ze „szlakiem wiślanym” w przeszłości.

                Dla wielu uczestniczek była to pierwsza okazja spojrzenia na nasze miasto z perspektywy historii regionalnej i zapewne niepowtarzalna okazja być w miejscach niedostępnych dla zwykłego grudziądzanina. W ten sposób młodzież naszej szkoły otrzymuje solidne podstawy wychowania patriotycznego, kształtując swoją tożsamość lokalnego patrioty.

Paweł Górecki

                Relacje uczestników zwiedzania:

„Na wycieczce z kółka historycznego, na której zwiedzaliśmy muzeum i ratusz Grudziądza najbardziej podobała mi się sala w ratuszu- Refektarz. Refektarz mieści się w zachodnim skrzydle ratusza, ma on sklepienia z lunetami o bogatej stiukowej dekoracji. Po środku sklepienia widnieje pokaźny plafon z grupą aniołów adorujących serce Chrystusa. Uważam, że warto to miejsce zwiedzić, ponieważ jest bardzo ładne i bogato zdobione” - Maja Pyźlak 

„Podczas wycieczki z kółkiem historycznym po starym mieście najbardziej podobało mi się zwiedzanie ratusza miejskiego, w którym był refektarz z bardzo pięknymi ozdobami na całej powierzchni sali. Ponadto zwiedzaliśmy muzeum, spichrza, pomnik Flisaka oraz Bramę Wodną, która stanowi wizytówkę naszego miasta. Ogólnie wycieczka bardzo mi się podobała, gdyż dowiedziałam się dużo o historii mojego miasta.” - Oliwia Żyłowska 

„Podczas zwiedzania zabytków Grudziądza z kółkiem historycznym najbardziej spodobał mi się refektarz. Ponieważ podobały mi się malowidła na ścianach i suficie. Podobał mi się również obraz który przedstawiał Grudziądz w dawnych latach. Uważam, że na tej wycieczce nauczyłam się wiele różnych ciekawych rzeczy o swoim mieście.” – Sara Rogala

„Na dzisiejszej wycieczce do miasta z kółka historycznego najbardziej podobał mi się Refektarz w Ratuszu. Uważam, że sala jest bogato zdobiona i  warto ją zobaczyć.” - Agata Dybowska