11/09 2017

Narodowe Święto Niepodległości

DSC 3045kRocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia na stałe wpisała się w nasz szkolny kalendarz. W tym roku świętowaliśmy wspólnie z przedstawicielami lokalnych władz 9 listopada. Od samego rana w szkole panował uroczysty nastrój podkreślony odświętnymi strojami - wszyscy uczniowie na znak szacunku i poczucia jedności narodowej, ubrani byli w tym dniu w stroje galowe i przypięli wcześniej przez siebie wykonane biało – czerwone kokardy narodowe.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni przez Panią dyrektor Marlenę Treichel znamienici goście:

Krzysztof Kosiński - Radny Rady Miejskiej
Kmdr Marek Czarnecki - Dowódca Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej w Gdyni
Pan Zenon Różycki - Prezes MPGN Spółka z o.o. w Grudziądzu
Mjr Janusz Kuszyński - Szef Wydziału Rekrutacji z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Grudziądzu
Ks. kan. Zdzisław Syldatk - Proboszcz Parafii św. Józefa Oblubieńca
oraz rodzice, uczniowie, lokalne media. 

 

Wszyscy zgromadzeni na uroczystości stali się świadkami pięknej lekcji historii. Na początku Pan Paweł Górecki podsumował konkurs historyczny i wręczył nagrody uczniom. Aktorzy przybliżyli zebranym historię Polski związaną z okresem zaborów, a także okoliczności odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Barwy narodowe, godło, hymn oraz własnoręcznie wykonane kokardy narodowe podkreśliły patriotyczny charakter apelu. Zebrani na akademii mieli też okazję zobaczyć prezentacje multimedialne i tańce przygotowane przez uczniów klas pierwszych i siódmych, posłuchać i zaśpiewać legionowe pieśni w asyście naszego szkolnego chóru.

To była kolejna piękna uroczystość w naszej szkole z udziałem gości, nauczycieli, rodziców i uczniów czyli wspólne patriotyczne świętowanie. Podczas całej uroczystości panowała wyjątkowa atmosfera. Ta niecodzienna lekcja historii pomogła docenić odwagę i poświęcenie naszych przodków w walce o niepodległość oraz przypomniała uczniom, że pielęgnowanie naszych tradycji jest oznaką patriotyzmu.

Hanna Szulc-Lewandowska