BIP SP11

BEZPIECZNE FERIE!

1Ferie są po to abyś odpoczywał, bawił się, realizował swoje zainteresowania, na które w okresie nauki brakuje Ci czasu. Jeśli jedziesz na zimowisko – to wspaniale. Poznasz wiele ciekawych miejsc, nowe koleżanki i kolegów. Opiekunowie zapewnią Ci wiele atrakcji i bezpieczeństwo. Słuchaj ich i nie oddalaj się z miejsca zabawy bez ich wiedzy. Wrócisz do domu z głowa pełną niezapomnianych wrażeń. Nie wyjeżdżasz na zimowisko? - To też dobrze. Twoje otoczenie i Twój dom też są ciekawe. Będziesz miał co robić. Czasami jednak zostaniesz w domu sam. Dla własnego bezpieczeństwa zamknij drzwi od wewnątrz. W czasie nieobecności rodziców lub opiekunów nie wpuszczaj nikogo do mieszkania, bez względu na to, za kogo się podaje (np.: policjanta, listonosza czy znajomego rodziców). Nie otwieraj drzwi, żeby sprawdzić, czy osoba pukająca już odeszła.

Jeśli będziesz bawić się poza domem – pamiętaj!!!

-KLUCZE do mieszkania chowaj pod ubraniem,

-NIE podawaj nikomu swojego adresu zamieszkania,

-NIE opowiadaj o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny,

-NIE ufaj osobom obcym,

-NIE bierz od nich proponowanych słodyczy,

-NIE korzystaj z ich zaproszenia na spacer lub do domu,

-NIE wsiadaj do samochodu osób nieznajomych,

-BAW się tylko w miejscach przeznaczonych do zabawy,

-NIE rzucaj śnieżkami w pieszych, samochody lub okna,

-NIE ślizgaj się na zamarzniętym stawie lub rzece,

-NIE zjeżdżaj na sankach na ulice i torowiska,

-NIE doczepiaj sanek do samochodu,

-NIE oddalaj się z miejsca zabawy bez wiedzy rodziców lub opiekunów.

W razie potrzeby dzwoń:

POLICJA – TEL. 997 LUB 112
STRAŻ POŻARNA – TEL. 998
POGOTOWIE RATUNKOWE – TEL. 999
112 - Ogólnopolski numer alarmowy

Ponadto Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna radzi, by rodzice wnikliwie zapoznali się z ofertą organizatora - rejestracja w kuratorium, wyżywienie, kwalifikacje kadry, zabezpieczenie opieki medycznej. Nie można zapomnieć o przekazaniu organizatorowi ważnych informacji dotyczących dziecka tj. przyjmowane leki, alergie itp. Ważne jest również by rodzic dokładnie wypełnił kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku - dokładne dane adresowe, telefony kontaktowe.

Linki do stron gdzie zamieszczono informacje dotyczące bezpiecznego wypoczynku

Ministerstwo Sportu i Turystyki
www.msport.gov.pl/turystyka
Zimowa edycja akcji "Bezpieczna woda"
Bezpiecznie na stoku
System Centralnej Ewidencji i Wykazów w Turystyce

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
polakzagranica.msz.gov.pl
odyseusz.msz.gov.pl
Ostrzeżenia dla podrózujących

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
www.gopr.org

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
www.topr.pl

Komenda Główna Policji
Ostrożnie na lodzie
Żyj bezpiecznie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Bezpieczeństwo - poradniki

Poza tym bawcie się dobrze i odpoczywajcie - życzymy udanych i bezpiecznych ferii!