08/08 2016

Uczniowie z naszego gimnazjum wolontariuszami na Światowych Dniach Młodzieży – część diecezjalna.

logoDobiegły końca kolejne Światowe Dni Młodzieży, które w tym roku odbyły się w Polsce – od 26.07.2016 do 31.07.2016. Zanim jednak młodzi z całego świata przybyli do Krakowa, spędzili kilka dni w diecezjach, przyjęci przez gościnne, polskie rodziny. Nasze miasto odwiedziła ponad 50 – osobowa grupa pielgrzymów z Angoli. W opiece nad nimi pomagali wolontariusze, wśród których byli uczniowie i absolwenci naszego gimnazjum.

W dniu przyjazdu pielgrzymów – 21 lipca, organizatorzy i wolontariusze przywitali ich śpiewem i tańcem podczas festynu na osiedlu Rządz. Następnie, w dwa kolejne dni, kilkoro naszych uczniów towarzyszyło Angolczykom w centralnych wydarzeniach w Toruniu, dokąd przybyli pielgrzymi przyjmowani przez rodziny Diecezji Toruńskiej. Radosny korowód młodych chrześcijan wędrował ulicami Torunia. Byli wśród nich m.in. Włosi, Japończycy, Argentyńczycy, Francuzi, Kanadyjczycy, mieszkańcy Zambii, Gabonu, Dominikany, Australii, Malezji i Ziemi Świętej. Nasi uczniowie, towarzysząc pielgrzymom z Angoli, uczestniczyli z nimi w spotkaniach ze świadectwami wiary, modlitwach, uroczystej Eucharystii, koncertach i spotkaniach plenerowych.

Po powrocie do Grudziądza – 24 lipca – w niedzielę, wolontariusze pomogli w przygotowaniu dnia pielgrzymów w parafii. Nasi uczniowie włączyli się w oprawę liturgiczną Mszy Świętej oraz w wieczorne spotkanie pożegnalne, na które do Mniszka przyjechało wielu mieszkańców Grudziądza. Śpiewom, tańcom i pożegnalnym uściskom nie było końca.

25 lipca Angolczycy pojechali do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem, a nasi wolontariusze zaczęli przygotowywać się do czuwania młodych w Mniszku. W sobotę po południu (30 lipca), kiedy pielgrzymi na Światowych Dniach Młodzieży zgromadzili się w podkrakowskich Brzegach, wolontariusze wraz z mieszkańcami osiedla i miasta zebrali się na Stadionie Stal w Mniszku. Dzięki otwartości prezesa KS „Stal” Grudziądz pana Zenona Różyckiego, pomocy służb mundurowych, zaangażowaniu księdza proboszcza Zdzisława Syldatka, kapłanów parafii grudziądzkich, bardzo wielu świeckich osób służących swoimi talentami oraz wolontariuszy, mieszkańcy miasta mieli okazję wspólnie z pielgrzymami w Brzegach przeżyć spotkanie z papieżem podczas wieczornego czuwania. Był to czas radości wiary, wspólnego tańca i śpiewu oraz modlitwy i refleksji podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Dotarły do nas słowa papieża Franciszka, który mówił: „Nie chcemy pokonać nienawiści większą nienawiścią (…), nasza odpowiedź na ten świat w stanie wojny ma imię: nazywa się przyjaźnią, nazywa się braterstwem, (…) rodziną.” Ojciec Święty powiedział do nas „… jeśli nie dasz z siebie tego, co w tobie najlepsze, świat nie będzie inny”. Zrozumieliśmy, że „ … miłość Boga zachęca nas do niesienia Dobrej Nowiny, czyniąc ze swojego życia dar dla Niego i dla innych.”

                                                                                                          Beata Makowska