06/08 2016

Spotkanie Młodych w Lednicy

SAM 5304Młodzież z naszej szkoły pod opieką p. Beaty Makowskiej, absolwenci oraz grupa parafian (w sumie 70 osób) po raz szósty wzięła udział Spotkaniu Młodych w Lednicy. Tegoroczne spotkanie było wyjątkowe z wielu względów. Odbyło się bez inicjatora spotkań – o. Jan Góry, który w grudniu 2015 roku odszedł do „domu Ojca”. Zorganizowane zostało już po raz XX. Jego hasłem przewodnim stało się słowo „AMEN”, które wyraża zgodę, przyjęcie woli Boga („niech tak się stanie”). Poruszało temat 1050 rocznicy chrztu Polski, który prawdopodobnie dokonał się w Jeziorze Lednickim oraz przypomniało rocznicę 800-lecia Zakonu Dominikanów. Ponadto tegoroczna Lednica odbyła się w przede dniu Światowych Dni Młodzieży w naszej Ojczyźnie, stąd w procesji po drodze lednickiej przeszli m.in. reprezentancimłodych z Francji, Ukrainy, Niemiec, Hiszpanii, Brazylii, Meksyku i Słowacji. Jak zwykle jednak nie zabrało na spotkaniu porywającej katechezy, wyśpiewanej (tym razem przy akompaniamencie burzy) Koronki do Miłosierdzia Bożego, procesji z relikwiami oraz radosnego tańca i śpiewu na chwałę Pana.

Najważniejszym momentem była Eucharystia sprawowana przez prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, w której w skupieniu uczestniczyło około 60 tysięcy ludzi młodych sercem, zgromadzonych na Polach Lednickich.

Nowością dla uczestników Lednicy z naszej szkoły i parafii było podjęcie przez nich funkcji wolontariuszy lednickich nazywanych Aniołami Porządku. Dzięki ich pracy młodzież w poszczególnych sektorach dbała o pozostawienie po sobie czystości, a sami wolontariusze mieli okazję zaobserwować przebieg spotkania z bardzo bliskiej odległości.

Ukoronowaniem całodziennego spotkania było przejście przez Bramę III Tysiąclecia, które jest wyrazem wyboru Chrystusa jako Pana naszego życia, a w tym wyjątkowym roku jest również Bramą Miłosierdzia.

                                                                                                                      Beata Makowska