06/08 2016

Egzamin na kartę rowerową

DSC 1248Dnia 24 maja 2016r. w naszej szkole uczniowie z klas IV-VI zdawali swój pierwszy ważny egzamin – Egzamin na kartę rowerową. Składał się on z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Sprawdzenie wiadomości teoretycznych odbyło się w formie pisemnej i polegało na rozwiązaniu testu składającego się z 20 pytań obejmujących sprawdzenie wiadomości ze znajomości przepisów ruchu drogowego w zakresie niezbędnym do bezpiecznego kierowania pojazdem w ruchu drogowym. Uczniowie, którzy zaliczyli tą część egzaminu przechodzili do drugiego etapu czyli jazdy rowerem.

W tym roku po raz pierwszy egzamin odbywał się w istniejącym w naszej szkole Miasteczku ruchu drogowego, które zostało otwarte jesienią 2015r. po realizacji projektu w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Uczniowie wykazywali się umiejętnością jazdy rowerem po ósemce, a później na ulicach miasteczka zgodnie z obowiązującymi zasadami.

 


Chociaż egzamin był trudnym wyzwaniem dla uczniów – humory wszystkim dopisywały i znaczna grupa egzaminowanych wychodziła tego dnia ze szkoły z uśmiechniętą buzią. Uroczyste wręczenie kart rowerowych odbędzie się na apelu w dniu 23 czerwca 2016r.

Karta rowerowa jest bardzo ważnym momentem w wychowaniu komunikacyjnym. Formalnie potwierdza nabyte umiejętności teoretyczne i praktyczne, a otrzymujący ją uczeń staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego.Organizacja egzaminu w szkole możliwa była dzięki współpracy ze Strażą Miejską w Grudziądzu w ramach realizowanego przez nich programu „MOJA KARTA ROWEROWA – czyli jak zdać egzamin na kartę rowerową”.

Gratuluję zdanego egzaminu i zapraszam na kolejną edycję już za rok !

                                                                                                                                                      Małgorzata Binder