01/10 2016

SUKCES TURYSTÓW NASZEGO ZESPOŁU SZKÓŁ PODCZAS RAJDU POŚWIĘCONEGO 96. ROCZNICY POWROTU GRUDZIĄDZA DO MACIERZY!!!

Gorzuchowo przed dworkiem gen. Hallera

Gorzuchowo, przed dworkiem gen. Józefa Hallera

(za nami pomnik Św. Andrzeja Boboli ufundowany przez generała)

9 stycznia 2016 r. odbył się XXXIV rajd pieszy „Pamięci generała Pruszyńskiego”. Rajd organizowało Wojskowe Koło PTTK „OSeSeK” w Grudziądzu. Celem rajdu było m.in. uczczenie 96. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy, poznanie walorów krajoznawczych, historycznych i przyrodniczych wybranego rejonu trasy oraz czynny wypoczynek na świeżym powietrzu. W rajdzie uczestniczyło 19 uczniów – 11 uczniów szkoły podstawowej i 8 gimnazjalistów. Opiekę sprawowali Pani Beata Rolewicz i Pan Witold Zygadlewicz. Ekipa spotkała się na przystanku kolejowym Grudziądz – Mniszek. Z przystanku w Mniszku, wyruszyliśmy pociągiem do Gorzuchowa, gdzie rozpoczynał się rajd.

Rajd prowadził ośnieżonymi drogami z Gorzuchowa przez Sarnowo, do Wałdowa Szlacheckiego. Podczas wędrówki wiodącej wzdłuż trasy ściśle związanej z sylwetką gen. armii Józefa Hallera – dowódcą II Brygady Legionów Polskich, bezpośrednim przełożonym gen. Stanisława Pruszyńskiego. Podczas wędrówki mieliśmy okazję zobaczyć dworek gen. Hallera, gdzie znajduje się pomnik Św. Andrzeja Boboli, ufundowany przez rodzinę Hallerów, a w dalszym odcinku trasy zwiedziliśmy górę Św. Jana, gdzie znajduje się ufundowana przez generała Grota Matki Bożej Hallerowskiej. Trasa liczyła 10 km. Podczas marszu rozegrano okolicznościowy konkurs poświęcony historii powrotu Grudziądza do Macierzy oraz sylwetce gen. Stanisława Pruszyńskiego. Miło nam poinformować, że reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 11 w składzie Miłosz Wicha i Piotr Rusak z kl. VI b oraz Gimnazjum nr 1 Oliwia Bonisławska z kl. III a i Zuzanna Śliwińska z kl. I a zajęli w swoich kategoriach I miejsce.

Zwycięzcy konkursu w kat. SPZwyciężczynie konkursu w kategorii gimnazjum

Zdobywcy I miejsca w konkursie okolicznościowym: Miłosz Wicha i Piotr Rusak (SP11)

oraz Oliwia Bonisławska i Zuzanna Śliwińska (Gim 1)

Na mecie rajdu, w Zespole Szkół w Wałdowie Szlacheckim czekał na nas gorący posiłek, grochówka i herbata z cytryną. Po posileniu się i poznaniu wyników konkursu udaliśmy się na stacje kolejową w Wałdowie Szlacheckim, skąd pociągiem wróciliśmy do domów. Rajd był bardzo udany nie tylko z powodu świetnego wyniku, ale również wspaniałej pogody, przypominającej przedwiośnie. Był śnieżek, zero wiaterku, w drodze towarzyszyło nam Słoneczko powodujące podniesienie temperatury, znacznie powyżej 0 °C.

Tu podajemy też ciekawostki związane z miejscami, które były na trasie naszego rajdu:

DWOREK GENERAŁA JÓZEFA HALLERA W GORZUCHOWIE I INNE CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z ŻYCIEM GENERAŁA NA TERENIE GORZUCHOWA.

Z terenem Gminy Stolno, a konkretnie Gorzuchowem związane są losy wielu historycznych postaci. Przykładem jest gen. Józef  Haller - dowódca II Brygady Legionów Polskich, który mieszkał we dworze w Gorzuchowie wraz z rodziną w latach 1932-1939.

Z tą wsią w okresie międzywojennym bardzo silnie była związana osoba generała, który po przejęciu w 1920 r. na mocy Traktatu Wersalskiego obszaru województwa pomorskiego (w tym Gorzuchowa) na czele dowodzonej przez siebie tzw. Błękitnej Armii zdecydował się na zakup dworu i ziemi na terenie wsi. Generał nabył resztówkę po parcelacji majątku Karola Reichela o powierzchni 394 ha. Stale mieszkał w Gorzuchowie w latach 1932 – 1939.

Żyjąc w majątku GORZUCHOWO koło Chełmna generał działał nadal w Związku

Hallerczyków. W swoich wystąpieniach wzywał do skupienia się „dookoła sztandarów

narodowych’’, „odrodzenia moralnego’’, w imię „poszanowania praw i godności ludzkiej’’, głosił hasło „Bóg i Ojczyzna”. Dowódca tzw, Błękitnej Armii ufundował pomnik Św. Andrzeja Boboli oraz Grotę Matki Bożej na Górze Św. Jana.

Informacje zebrane na podstawie „Hallerowie” – opracowanie mgr Ewy Rączki.

http://zsuisjaslo.nets.pl/strona/dokumenty/download/haller.pdf

WARTO TEŻ WSPOMNIEĆ O UROCZYSTOŚCI, KTÓRA NA STAŁE ZAGOŚCIŁA W KALENDARZU PARAFII SARNOWO.

16 maja 2004 r. w parafii Sarnowo odbyła się piękna uroczystość poświęcona pamięci gen. Józefa Hallera, „Błękitnego Generała”, który w latach 1922-1939 mieszkał w pobliskim Gorzuchowie, gdzie był aktywnym parafianinem. Przy drodze polnej z Gorzuchowa do kościoła parafialnego w Sarnowie, na tzw. Górze św. Jana Generał ufundował w 1933 r. grotę z figurą Matki Bożej, z dużym dębowym krzyżem. Jak twierdzą starsi mieszkańcy tamtych okolic, gdy tylko J. Haller przebywał w swojej posiadłości gorzuchowskiej, zawsze uczestniczył w nabożeństwie majowym odprawianym w grocie.
16 maja o godz. 15.00 proboszcz parafii w Sarnowie, ks. kan. Jerzy Pawłowski, zaprosił parafian i gości na okolicznościowe nabożeństwo majowe. To już tradycja, że każdego roku w trzecią niedzielę miesiąca nabożeństwo majowe odprawiane jest w Grocie Matki Bożej Hallerowskiej w Gorzuchowie. Nabożeństwo rozpoczęto przy grocie obok kościoła parafialnego meldunkiem dowódcy Szwadronu Kawalerii Pomorza Nadwiślańskiego z Działowa, p. Małkowskiego, który zgłosił Księdzu Proboszczowi gotowość uczestnictwa ułanów i wiernych w uroczystym nabożeństwie ku pamięci Błękitnego Generała. Następnie, śpiewając Litanię loretańską, Ksiądz Proboszcz poprowadził orszak pielgrzymkowy do groty Matki Bożej na Górze św. Jana. Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że w tej majowej pielgrzymce „od groty do groty” szła spora rzesza parafian i zaproszonych gości, m.in. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Lisewa i Towarzystwo Pamięci gen. J. Hallera i Hallerczyków z Torunia. Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność 99-letniej Julianny Słowackiej z Płąchaw, która znała Generała, gdyż mieszkała niedaleko jego dworku i często widywała go w kościele parafialnym. Dzielna pani Julianna przemaszerowała w towarzystwie swoich bliskich całą, ponad 2-kilometrową trasę pielgrzymkową, zanosząc do Matki Bożej kwiaty i znicze. Zebrani na Górze św. Jana zgotowali pani Juliannie owacje, życząc jej dalszych długich lat w zdrowiu i spotkania się za rok w tej pięknej scenerii majowego nabożeństwa. Przy grocie ks. kan. Pawłowski przypomniał zebranym, kto grotę ufundował i czyim staraniem została zrekonstruowana, tj. przez towarzystwo, które pamięta o generale i jego żołnierzach. Trzy uczennice z Gimnazjum w Robakowie w piękny sposób przedstawiły sylwetkę Generała - jego drogę życiową oraz patriotyczne i religijne wartości, godne naśladowania i przekazywania młodemu pokoleniu. Cieszy też, że w tej majowej uroczystości brała udział spora grupa dzieci i młodzieży.

Zapraszamy do galerii zdjęć z przebiegu rajdu!!!