BIP SP11

„Mali uczniowie idą do szkoły” 2015

logo1Zaczynamy nową akcję UNICEF - MALI uczniowie idą do szkoły”, która będzie realizowany w ramach Klubu Szkół Unicef.

UNICEF szacuje, że ponad 61 milionów dzieci w wieku szkolnym nie pobiera edukacji na poziomie podstawowym, a jeszcze więcej nie kontynuuje nauki w szkołach średnich. Największy problem z poziomem upowszechnienia edukacji jest w południowej Azji oraz we wschodniej i środkowej Afryce.

Wykształcenie przyczynia się do zmniejszenia ubóstwa, gdyż daje szansę na podjęcie dobrej pracy zarobkowej i zaspokojenie przynajmniej podstawowych potrzeb. Problem ten widoczny jest w Mali – kraju w Afryce Zachodniej, którego ponad połowę społeczeństwa stanowią dzieci. 40% z nich nie chodzi do szkoły podstawowej. Jeszcze mnie kontynuuję naukę w szkole średniej. Aby pomóc tym dzieciom nasza szkoła weźmie udział w projekcie „MALI uczniowie idą do szkoły”.

MALI uczniowie idą do szkoły” to projekt edukacyjno-pomocowy, w ramach którego uczniowie wezmą udział w zajęciach na temat dostępu do edukacji na świecie. W oparciu o specjalnie przygotowane materiały dowiedzą się dlaczego miliony dzieci nie mogą chodzić do szkoły, jak wygląda sytuacja w tym zakresie w różnych regionach świata i co robi UNICEF, aby umożliwić jak największej liczbie dzieci zdobywanie wiedzy.

W ramach projektu każdy uczeń może stworzyć dowolną książkę – krótką opowieść przygodową, bajkę, opowiadanie, tomik poezji czy też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania są dowolne. Książki mogą być wzbogacone ilustracjami, zdjęciami, rysunkami. Do wykonania takich książek wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (kartki papieru, długopisy, kredki) i przede wszystkim wyobraźnia. Wszystkie dzieła zostaną zaprezentowane, a fundusze z nich uzyskane pozwolą wspomóc edukację dzieci w Mali.

Integralnym elementem projektu będzie konkurs. Każda placówka, która zgłosi swój udział do udziału w projekcie, może wysłać jedną wybrana książkę, któralogo unicef została przygotowana przez ucznia. Jury konkursu oceni nadesłane prace i wybierze najciekawszą książkę. Każdy ma szanse zaskoczyć swoją wyobraźnią. Nagrodą w konkursie jest wizyta Ambasadora Dobrej Woli UNICEF – Artura Żmijewskiego.

Uruchom swoją kreatywność i pomóż dzieciom w Mali cieszyć się edukacją.

Zapraszamy do udziału w akcji!