BIP SP11

Nasz pierwszy szkolny rajd !!!

Logo         Dzień 26 września 2015 r. wpisze się na pewno do historii Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Grudziądzu. Tego właśnie dnia odbył się I rajd z Heweliuszem. Na bazie corocznych sukcesów naszych turystów w Grudziądzkim Pucharze Komisji Turystyki Pieszej (GPKTP), postanowiono przybliżyć tą formę rekreacji szerszemu gronu osób. Wszyscy nauczyciele zespołu szkół ochoczo podjęli się inicjatywy organizacji i przeprowadzenia rajdu, włączając też do akcji rodziców i sympatyków pieszych wędrówek. Z racji faktu iż patronem szkoły jest wybitny polski astronom – Jan Heweliusz, postanowiono aby on był patronem tej imprezy.

Cele, które przyświecały zorganizowaniu rajdu, to: integracja społeczności szkolnej ZSO nr 1, kształtowanie nawyków systematycznego uprawiania turystyki jako sposobu na spędzanie czasu wolnego oraz poznawanie piękna regionu grudziądzkiego. Dodatkowym atutem rajdu był mini trening nordic walking z instruktorem.

Pomimo, iż tego dnia odbywała się duża impreza sportowa w Grudziądzu, na starcie rajdu stanęła nad wyraz liczna grupa uczestników. Wśród ponad 160 osób maszerujących, poza uczniami szkoły i ich wychowawcami, była liczna bo ponad 20 osobowa rzesza sympatyków. Wspólnie maszerowali rodzice, w tym mamy z wózkami dziecięcymi, rodzice, rodzeństwo, a także czworonożni przyjaciele m.in. sympatyczny owczarek niemiecki Hajdi.

Rajd rozpoczął o godzinie 9.00 komandor rajdu – Jacek Treichel. Omówiono względy bezpieczeństwa i trasę marszu. Po chwili barwna kolumna ruszyła. Turyści zostali ustawieni w kolejności od klas trzecich szkoły podstawowej aż do klas trzecich gimnazjum.

Na trasie rajdu zapoznano się z różnymi obiektami krajoznawczymi. Pierwszy, to jaz spiętrzający wodę na rzece Maruszance, następnie kapliczka przydrożna. Po chwili zatrzymano się przy cmentarzu menonickim. Tam komandor rajdu przybliżył uczestnikom kim byli i czym się zajmowali menonici.

Pierwszy postój to Gminny Ośrodek Wypoczynkowy „Delfin” w Białym Borze. Składamy podziękowania na ręce Pana Krzysztofa Klucznika – kierownika obiektu za umożliwienie wejścia na teren ośrodka oraz gościnne przyjęcie. Dalsza trasa prowadziła wzdłuż brzegów jeziora Rudnickiego. W okolicach ulicy Miłoleśnej przeżyliśmy spotkanie oko w oko z gromadą, jak się okazało, pokojowo usposobionych dzików. Te dzikie zwierzęta umknęły na dźwięk odgłosów wydawanych na ich widok przez dziewczęta ze szkoły podstawowej.

Drugi, tym razem dłuższy postój, zaplanowany został na plaży Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku. Tu oblężony został zwłaszcza plac zabaw. Wesołym elementem był przygotowany przez panie Hanię Figurę i Maritę Grajewską-Treder konkurs przeciągania liny. Konkurowano w kategoriach klas III-IV, V-VI oraz gimnazjum. Wisienką na torcie okazał się pojedynek chłopców z gimnazjum z reprezentacją grona pedagogicznego. Miłe, że w trakcie rywalizacji młodzież głośno dopingowała …. nauczycieli. Ponadto przeprowadzone zostało krótkie szkolenie z techniki Nordic Walking dla adeptek tej formy rekreacji ruchowej. Dalsza trasa marszu prowadziła w stronę plaży „dzikiej”, gdzie dokonano ostatniego, krótkiego postoju.

Na metę rajdu w ZSO Nr 1 przybyła cała wesoła ekipa. Wszyscy dobrze się bawili, co dokumentują zamieszczone zdjęcia. Turyści zdobyli również 8 punktów za przejście 8 kilometrów do Odznaki Turystyki Pieszej. Wręczone zostały również dyplomy za „nieludzką siłę” w konkursie przeciągania liny.

Trasa

Trasa rajdu 26.09.2015 r.

Zebrani rozchodzili się w doskonałym humorze planując nie tylko II rajd z Heweliuszem, ale i udział w kolejnych imprezach turystycznych grudziądzkiego Oddziału PTTK.

Liczymy, że efektem tych działań, poza kolejnym (zapewne) sukcesem zespołu szkół w rywalizacji GPKTP, będzie szerszy udział młodzieży w tej rywalizacji, a wraz z nim medalowa pozycja oraz bezcenna pozytywna dawka energii i zdrowia.

Galeria zdjęć:

-        Jacka Treichela