Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
NASZ ZESPÓŁ SZKÓŁ
Nasz zespół szkół jest edukacyjną wspólnotą dzieci, rodziców i nauczycieli. Cieszymy się sobą i cieszymy się nauką! To naprawdę jest możliwe! Razem z naszym patronem Janem Heweliuszem wędrujemy po kraju, świecie i kosmosie szukając tego co mądre, piękne i dobre. Nasi uczniowie są jedyni i niepowtarzalni, a rodzice doskonale współpracują ze szkołą.
ZDOBYWANIE WIEDZY
Osiągamy wyniki wyższe niż średnie województwa i kraju. Pracuje u nas doskonała kadra pedagogiczna. Nasi uczniowie uczą się języka niemieckiego i angielskiego już od IV klasy. Funkcjonują liczne zajęcia pogłębiające wiedzę i umiejętności. Mamy skuteczny system badania osiągnięć uczniów. Jesteśmy zawsze dostępni dla uczniów i rodziców.
ZABAWA I ZDROWIE
Nuda - to nasz wspólny szkolny wróg. Dlatego wspólnie muzykujemy, śpiewamy, tańczymy, malujemy, recytujemy, chodzimy na rajdy, bawimy się w teatr, surfujemy po Internecie, redagujemy własną gazetę, jesteśmy potęgą w atrakcyjności oferty zajęć dodatkowych. Działają u nas aż trzy kluby sportowe. U nas każdy może zostać gwiazdą, bo każdy ma talent, a my go odkryjemy!
EKOLOGIA
Realizujemy projekty ekologiczne, zdrowotne i profilaktyczne. Tylko u nas corocznie bawimy się podczas Ekofestynu i Dniu dla zdrowia. Świat jest piękny i czeka na swoich odkrywców! Edukacja może być radością - tylko w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu ! Posiadamy jako jedyna szkoła w Grudziądzu Zielony Certyfikat Jakości.
BEZPIECZEŃSTWO I POSTAWA OBYWATELSKA
Realizujemy przez nas opracowane Procedury bezpieczeństwa uczniów. Posiadamy monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Wyróżnia nas patriotyczna postawa, uczenie samorządności oraz postaw obywatelskich. Dzięki współpracy z licznymi organizacjami znajdujemy przyjaciół zarówno wśród wojska, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, jak i wśród rodziców i absolwentów szkoły. Realizujemy projekty pod Patronatem Prezydenta RP i Prezydenta Miasta Grudziądza.
NOWOCZESNOŚĆ I TECHNOLOGIE
Posiadamy nowoczesne pracownie informatyczne i tablice multimedialne. Technologie informacyjno-komunikacyjne pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w nauce i bardziej angażować uczniów w proces edukacyjny na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Realizujemy hasło, iż komputer służy człowiekowi a nie na odwrót. Uczymy bezpiecznego korzystania z Internetu.

Jak uczyć się słownictwa?

W dobie prężnie rozwijającego się Internetu, „gadżetów telefonicznych” i coraz większej liczby osób wyjeżdżających na wakacje lub do pracy za granicę, stosowanie języków obcych staje się dla wielu ludzi, zwłaszcza tych młodych, niezbędne. Mimo tego, iż język obcy w obowiązującym aktualnie systemie oświaty wprowadzany jest w Polsce już w przedszkolach, to jednak wiele osób ma problemy z jego przyswojeniem. Trudności w nauce języka obcego wynikają nie tylko z braku systematyczności, czyli zbyt małej ilości czasu poświęcanej na „trening”, ale także z ubogiego zakresu słownictwa, którym dysponuje dana osoba, co później przekłada się często na problemy z komunikacją. Znajomość słownictwa jest niezbędna zarówno w komunikacji ustnej, jak i pisemnej. Mając bogaty zasób słów można dużo łatwiej tworzyć zdania, które z czasem, wraz z poznawaniem kolejnych struktur gramatycznych, stają się bardziej złożone.

            Każdy człowiek jest inny i jego zdolności do zapamiętywania słówek są zróżnicowane. Wszyscy jednak są w stanie robić postępy, a te zależą głównie od ilości czasu poświęconego na naukę oraz odpowiednio dobranych technik, których jest bardzo dużo. Najważniejszą kwestią przy nauce słówek jest jednak systematyczność! Lepiej uczyć się danego zestawu słówek przez tydzień po pół godziny dziennie, niż zostawiać naukę na ostatnią chwilę i ślęczeć wówczas nad nimi przez kilka godzin. Efektywność zapamiętywania staje się wówczas niższa. Poniżej postaram się przedstawić kilka najczęściej stosowanych i być może najskuteczniejszych technik.

            Najpowszechniejszą metodą stosowaną przez uczniów jest zwyczajne powtarzanie słówek na głos lub w myślach wraz z tłumaczeniami. Technika ta jednak nie dla wszystkich jest optymalna i staje się po pewnym czasie monotonna, co może nie przynosić zamierzonych efektów. Warto wobec tego wypróbować inne, sprawdzone przez innych metody.

            Jedną z najlepszych technik do nauki słówek jest wykorzystywanie specjalnie do tego stworzonych portali bądź aplikacji, które w bardzo różnorodny sposób umożliwiają naukę słówek. Osobiście zachęcam do korzystania z serwisu „wordki.pl”, który jest bardzo łatwy w obsłudze i pozwala w nieco przyjemniejszy sposób przygotować się do kartkówek i sprawdzianów z większej ilości słówek. Serwis ten jest również odpowiednim miejscem na sprawdzenie czy rzeczywiście udało się nam już docelowe słówka przyswoić. Warto w tym miejscu wspomnieć także o różnego rodzaju słownikach internetowych, które umożliwiają sprawdzenie wymowy poszczególnych wyrazów, co może okazać się kluczowe w rozumieniu tekstów.

            Kolejną metodą często stosowaną przez osoby uczące się języka jest robienie odręcznych słowników, w których wyrazy grupuje się tematycznie, tworząc działy poświęcone np. jedzeniu, czynnościom dnia codziennego czy pomieszczeniom w domu. Może to być bardzo przydatne choćby przed wyjazdem zagranicznym, gdy możemy powtórzyć sobie słówka związane z podróżowaniem.

            Inną techniką, również często stosowaną przez uczniów, jest wielokrotne przepisywanie tych samych słówek, co powoduje, iż mózg lepiej je przyswaja. Im częściej mamy styczność z czymś, tym łatwiej o postępy. W przypadku notatek odręcznych część osób stosuje różne kolory, co może urozmaicać naukę i stanowić uatrakcyjnienie dla naszego mózgu.

            Skuteczną metodą nauki słówek, stosowaną przez wiele osób jest tworzenie tzw. „fiszek”, które można nabyć także w księgarniach. Fiszki te, bądź osobiście przygotowane karteczki, można rozwieszać w całym domu, umieszczając je w konkretnych miejscach. Dobrą metodą może być także narysowanie rzeczy, która na tej fiszce się znajduje.

            Często o skuteczności przyswajania słówek decyduje miejsce, w którym odbywa się nauka. Wielu osobom nie służą zamknięte pomieszczenia i dużo skuteczniej proces nauki przebiega na otwartej przestrzeni, choćby w parku czy w lesie. Istotną kwestią jest także pora, kiedy się uczymy. Wieczorami mózg jest już zmęczony, więc lepiej nie zostawiać nauki na ostatnie chwile przed snem.

            Ostatnią metodą, o której chciałbym wspomnieć, jest przyswajanie słówek poprzez słuchanie muzyki, czytanie książek czy nawet granie w gry komputerowe w języku docelowym. Wiadomym jest, że jeśli robimy coś, co sprawia nam przyjemność, to wówczas nauka przychodzi łatwiej. Tę metodę możemy połączyć również z innymi, np. czytając książkę czy śledząc tekst puszczonej piosenki, możemy dopisywać interesujące nas słówka do słowniczka, bądź też tworzyć kolejne fiszki.

            Reasumując, metod, które można wykorzystać do nauki słówek jest wiele. Warto jednak spróbować przynajmniej kilku z nich, aby wybrać tę najefektywniejszą w naszym przypadku. Nie ma jednak nic za darmo! Tak jak pisałem wcześniej, najważniejsza jest systematyczność, bo to dzięki niej nasz mózg dostaje sygnał, że informacje do niego docierające są dla nas ważne i prawdopodobnie zostaną wykorzystane w przyszłości.

                                                                       Opracował

                                                                      Adrian Woźniak