BIP SP11

ZIELONA SZKOŁA

50W dniach 15-24.05.2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „Zielonej Szkole na Costa Brava”. Organizatorem wyjazdu było biuro podróży „Lutecja”, a opiekę sprawowali: p. M. Binder, p. Justyna Burcz, p. H. Figura, p. W. Zygadlewicz i p. A Woźniak – kierownik wycieczki. Do 32-osobowej grupy uczniów z naszej szkoły dołączyło 9 uczniów ze szkoły w Białochowie.

15 maja w godzinach południowych grupa wyruszyła w kierunku Strasburga – pierwszego miejsca na trasie wycieczki. Po pokonaniu około 1200 km uczestnicy zwiedzili miasto. Piękna pogoda pozwoliła podziwiać budynek Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Szczególnie zachwycające okazały się urokliwe uliczki starego miasta. Pani pilot pokazała też katedrę NMP i Plac Gutenberga. Tym razem nocleg spędzono w hotelu turystycznym typu F1.

17 maja, po śniadaniu, grupa wyruszyła w kierunku Girony – średniowiecznego miasta Hiszpanii. Tu zaplanowany został spacer malowniczymi uliczkami żydowskiej dzielnicy, podziwianie widoków z murów obronnych i wizyta w kościele Św. Feliksa, w której był też grób Św. Narcyza. Niespodzianką i zarazem wielką atrakcją był odbywający się w mieście Festiwal Kwiatów. Wieczorem wszyscy szczęśliwie dotarli do Lloret de Mar w Katalonii.

18 maja przywitał wszystkich deszcz. Przedpołudnie uczniowie poświęcili na rozwiązywanie zadań przygotowanych przez nauczycieli różnych przedmiotów. Po obiedzie odbyła się zaplanowana wizyta w ogrodzie botanicznym w Blanes, która również przebiegała pod znakiem edukacji. Podziwiając zgromadzone tu rośliny i bajeczne widoki, młodzież rozwiązywała zadania związane tematycznie z ogrodem. Oczywiście na zwycięzców czekała nagroda.

19 maja to dzień szczególnie wyczekiwany przez miłośników piłki nożnej. Zaraz po śniadaniu grupa wyruszyła do Barcelony. Najpierw jednak w promieniach słońca wszyscy zobaczyli słynny kościół Sagrada Familia - Świątynię Pokutną Świętej Rodziny. Pani przewodnik przedstawiła historię budowy tej świątyni i plany związanych z jej ukończeniem. Później był spacer słynną ulicą Rambla, stare miasto z gotycką katedrą Św. Eulalii i Plac Hiszpański. Podczas przejazdu przez miasto można też było podziwiać budynki, które zaprojektował Antoni Gaudi. To on zaplanował też świątynię Sagrada Familia. Ostatnim punktem było zwiedzanie stadionu Camp Nou. Trybuny, szatnie, zaplecze, muzeum…zachwyciły każdego uczestnika wyprawy.

20 maja przy pięknej pogodzie odbył się rejs statkiem do miejscowości Tossa de Mar. Podziwiać można było krystalicznie czyste wody odsłaniające dno i klifowe wybrzeże. Najbardziej imponująca jest najstarsza część miasta z wąskimi uliczkami, średniowiecznymi budowlami i kamiennymi murami. Udało się też wygospodarować trochę czasu na odpoczynek na plaży. Po powrocie do Lloret de Mar i dołączeniu grupy, która nie brała udziału w wyprawie do Tossa de Mar, uczestnicy spacerowali ulicami Lloret de Mar. Wieczorem zaś p. przewodnik zaproponowała wyprawę wzdłuż wybrzeża.

21 maja to dzień odpoczynku i relaksu. Każdy mógł nacieszyć się atrakcjami, jakie oferował hotel Samba. W kolejnym dniu uczestnicy mieli już opuszczać Hiszpanię, należało więc poczynić zapasy na drogę i oczywiście kupić pamiątki.

22 maja – pożegnanie z Hiszpanią. W godzinach popołudniowych rozpoczęła się długa podróż w kierunku Rust, gdzie znajduje się Europa-Park – jeden z największych parków rozrywki w Europie. Podzielony na strefy tematyczne reprezentujące europejskie kraje, zajmujący 95 hektarów zapewnił wszystkim moc wrażeń, emocji, radości. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – kolejki osiągające zawrotną prędkość i wysokość, kolejki wodne, kolejki pozwalające zwiedzić park… nie sposób wymieć tu atrakcji. Dzień minął bardzo szybko, a po kolacji rozpoczął się ostatni etap podróży do domu. 24 maja w godzinach popołudniowych wszyscy znaleźli się bezpiecznie przed szkołą.

Była to bardzo udana wycieczka. Pogoda, początkowo nieco kapryśna, pozwoliła docenić urok odwiedzanych miejsc. Dopisały humory, zacieśniły więzi – starsi troszczyli się o młodszych. Nikt nie zwracał uwagi na różnice wieku – najmłodsi uczestnicy wycieczki to uczniowie klas 5, najstarsi to gimnazjaliści. Bardzo dużo wiadomości i ciekawostek, mnóstwo zdjęć i wspomnień – oto plon tej wyprawy.

Tekst – Hanna Figura i Justyna Burcz