BIP SP11

"Wszystkie kolory świata"

1W ramach działań Klubu Szkół UNICEF nasza szkoła przystąpiła po raz kolejny do światowego projektu UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Projekt ten Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata.Chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka. Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

Tegoroczna odsłona projektu jest jego piata edycją. Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas w akcji uczestniczyło ponad2,5 tysiące placówek z Polski. Dzięki zaangażowaniu całych społeczności lokalnych udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone, Czadzie i Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.

Celem projektu jest:
•    kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
•    pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
•    zebranie środków na ratowanie życia najbardziej potrzebujących dzieci.

W ramach akcji uczniowie będą przygotowywać specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie będzie zwykłą szmacianą lalką – będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka będzie miała swoje imię, kraj, z którego pochodzi, jakieś hobby. Wszystkie te cechy zostaną im nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same zdecydują jakiego kraju reprezentantem ma być ich laleczka. Od nich będzie zależało jaki laleczka będzie mieć kolor skóry, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosić. Tymi informacjami dzieci uzupełnią „akt urodzenia” laleczki. Tu pozostaje pole dla kreatywności uczniów, a także osób im pomagającym. W akcję mogą się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej z pewnością powstaną małe, szmaciane dzieła sztuki.Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Halina Stodolska.

Etapy projektu:
1.    Podróż przez kontynenty – dzieci wybierają kraj, z którego będzie pochodziła ich laleczka i zbierają o nim i jego mieszkańcach jak najwięcej informacji: o zwyczajach, kulturze, geografii etc.
2.    Przygotowanie laleczek – w oparciu o wykrój wysłany przez UNICEF dzieci przygotowują swoje własne charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały.
3.    Wystawa laleczek w szkole – laleczki przygotowane przez uczniów mają za zadanie uratować życie dzieci z Angoli. W tym celu zostaną one wystawione w szkole - i każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Angoliprzekazując na ten cel darowiznę (min. 10 zł).

4.    Konkurs na najbardziej oryginalną laleczkę – dzięki realizacji projektu, nasza szkoła będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole.

Wszystkie szkoły, które zrealizują projekt otrzymują "Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki" w roku szkolnym 2018/2019

Pomaganie jest przyjemne. Przekonaj się!
Uszyj laleczkę, daj dzieciom nadzieję!

Czego będziesz potrzebować aby uszyć laleczkę:

• wycięty wzór laleczki (można go odebrać od koordynatora szkolnego)
  • przybory do szycia: nici, igła, nożyczki

ciało:

kawałek materiału o wymiarach 45cmx120cm (przy szerokości materiału 120cm) oraz miękki materiał do wypełnienia (np. wata)

Uwaga: odrysowując wzór ciała laleczki złóż materiał na pół. Wybierz kolor materiału odpowiadający kolorowi skóry, który chcesz, by miała twoja laleczka.

twarz:

guziki, kolorowe nitki, skrawki materiału, flamastry

włosy:

włóczka, wstążki, skrawki materiału

ubranie:

kolorowe kawałki materiału, koronki, guziki, koraliki itp.

Wskazówka:

Twoja laleczka może mieć dowolny wygląd i reprezentować dowolny kraj. Może być dziewczynką lub chłopcem. Możesz ją przyozdobić jakimi tylko chcesz materiałami. Aby ułatwić sobie zadanie przed przystąpieniem do pracy naszkicuj jak wyobrażasz sobie swoją laleczkę.

Sposób wykonania:

1.  Wytnij szablon laleczki wzdłuż przerywanej linii.

2.  Przygotuj kawałek materiału. Złóż go na pół prawą stroną do środka i przyłóż do niego wycięty szablon. Dla wygody możesz go przypiąć szpilkami.

3.  Odrysuj flamastrem wzór laleczki.

4.  Wytnij odrysowany wzór. Pamiętaj, by wycinać wzór, kiedy materiał jest złożony. Dzięki temu otrzymasz od razu „przód” i „tył” laleczki.

5.  Zszyj je na lewej stronie wzdłuż ciągłej linii w odległości ok. 0,5 cm od krawędzi, zostawiając otwór (odcinek A-B), który posłuży ci do wypełnienia laleczki watą (lub miękkim materiałem).

6.  Po zszyciu, przez odcinek A-B wywiń laleczkę (materiał) na prawą stronę. wypełnij ją watą lub innym miękkim materiałem.

7.Po wypełnieniu zaszyj otwór (odcinek A-B), tak by można było swobodnie poruszać rękoma i nogami laleczki.

8.  Przyszyj (narysuj, naklej ) laleczce oczy, nos, i usta. zrób włosy.

9.  Nadaj swojej laleczce imię i określ z jakiego kraju pochodzi. Wypełnij „akt urodzenia” i przypnij go do laleczki (akty urodzenia do odbioru u koordynatora szkolnego).

10.  Tak przygotowaną laleczkę możesz już ubierać i upiększać. Przygotuj dla niej ciekawy strój.