Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
NASZ ZESPÓŁ SZKÓŁ
Nasz zespół szkół jest edukacyjną wspólnotą dzieci, rodziców i nauczycieli. Cieszymy się sobą i cieszymy się nauką! To naprawdę jest możliwe! Razem z naszym patronem Janem Heweliuszem wędrujemy po kraju, świecie i kosmosie szukając tego co mądre, piękne i dobre. Nasi uczniowie są jedyni i niepowtarzalni, a rodzice doskonale współpracują ze szkołą.
ZDOBYWANIE WIEDZY
Osiągamy wyniki wyższe niż średnie województwa i kraju. Pracuje u nas doskonała kadra pedagogiczna. Nasi uczniowie uczą się języka niemieckiego i angielskiego już od IV klasy. Funkcjonują liczne zajęcia pogłębiające wiedzę i umiejętności. Mamy skuteczny system badania osiągnięć uczniów. Jesteśmy zawsze dostępni dla uczniów i rodziców.
ZABAWA I ZDROWIE
Nuda - to nasz wspólny szkolny wróg. Dlatego wspólnie muzykujemy, śpiewamy, tańczymy, malujemy, recytujemy, chodzimy na rajdy, bawimy się w teatr, surfujemy po Internecie, redagujemy własną gazetę, jesteśmy potęgą w atrakcyjności oferty zajęć dodatkowych. Działają u nas aż trzy kluby sportowe. U nas każdy może zostać gwiazdą, bo każdy ma talent, a my go odkryjemy!
EKOLOGIA
Realizujemy projekty ekologiczne, zdrowotne i profilaktyczne. Tylko u nas corocznie bawimy się podczas Ekofestynu i Dniu dla zdrowia. Świat jest piękny i czeka na swoich odkrywców! Edukacja może być radością - tylko w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu ! Posiadamy jako jedyna szkoła w Grudziądzu Zielony Certyfikat Jakości.
BEZPIECZEŃSTWO I POSTAWA OBYWATELSKA
Realizujemy przez nas opracowane Procedury bezpieczeństwa uczniów. Posiadamy monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Wyróżnia nas patriotyczna postawa, uczenie samorządności oraz postaw obywatelskich. Dzięki współpracy z licznymi organizacjami znajdujemy przyjaciół zarówno wśród wojska, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, jak i wśród rodziców i absolwentów szkoły. Realizujemy projekty pod Patronatem Prezydenta RP i Prezydenta Miasta Grudziądza.
NOWOCZESNOŚĆ I TECHNOLOGIE
Posiadamy nowoczesne pracownie informatyczne i tablice multimedialne. Technologie informacyjno-komunikacyjne pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w nauce i bardziej angażować uczniów w proces edukacyjny na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Realizujemy hasło, iż komputer służy człowiekowi a nie na odwrót. Uczymy bezpiecznego korzystania z Internetu.

Śladami wizyty Józefa Piłsudskiego w Grudziądzu, Miejsca Pamięci Narodowej - zwiedzanie z kółkiem historycznym

1            16 października 2018 r. w ramach kółka historycznego udaliśmy się do centrum Grudziądza na zwiedzanie miejsc , będących niemymi świadkami historii XX wieku w naszym mieście. Poza miejscami wiążącymi się z historią II wojny światowej postanowiliśmy uzupełnić tradycyjny program zwiedzania o te punkty , które łączą się z 100 rocznicą odzyskania niepodległości. Stąd spacer śladami wizyty w Grudziądzu Józefa Piłsudskiego, który odwiedził nasze miasto w 1921 roku.

            Na początek udaliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 8 (dawniej Gimnazjum nr 7), w której mieści się Izba Pamięci martyrologii narodu polskiego. W tej szkole na początku okupacji hitlerowskiej Niemcy utworzyli siedzibę gestapo, w której mieściły się nie tylko sale przesłuchań i pomieszczenia biurowe, ale również cele, karcer i ława śmierci, na której uśmiercano więźniów prądem. W pobliżu tej szkoły znajduje się pomnik upamiętniający pierwszą, publiczną egzekucję przeprowadzoną 29.10.1939r. przez Niemców na 10 zakładnikach – ofiarach terroru hitlerowskiego, którego nie omieszkaliśmy pominąć.

Po złożeniu hołdu pomordowanym zakładnikom udaliśmy się w stronę miejsc, będących świadkami niecodziennej wizyty ówczesnej głowy państwa - Józefa Piłsudskiego . Po drodze mijaliśmy piękne grudziądzkie kamienice – świadectwa pomyślności miasta i jego mieszkańców przełomu XIX i XX wieku oraz nieszczęść II wojny światowej, posiadające jeszcze dzisiaj ślady po kulach, które niczym blizny znaczą fasady budynków.

Józef Piłsudski – to jedna z postaci mająca istotny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przybył do Grudziądza w 1921 r. jako Naczelnik Państwa. Przypłynął na statku z Bydgoszczy z kilkugodzinnym opóźnieniem, spowodowanym przedłużającym się pożegnaniem w Bydgoszczy i niskim stanem wody w Wiśle . Podczas zwiedzania widzieliśmy miejsce powitania Marszałka na błoniach i przed Ratuszem przez władze miasta i dowództwo wojska polskiego w Grudziądzu. Widzieliśmy też tablicę pamiątkową , upamiętniającą wizytę Józefa Piłsudskiego w Grudziądzu, która znajduje się na ścianie grudziądzkiego Ratusza. Współtwórca niepodległości był zaledwie dwa dni w Grudziądzu (7-8 czerwca), a mimo to jego pobyt mocno pobudził nastroje patriotyczne wśród grudziądzan, którzy tłumnie żegnali go , kiedy odjeżdżał w kierunku Radzynia Chełmińskiego.

Paweł Górecki

Relacje uczestników zwiedzania:

Dnia 16.10.2018 r. miałam okazję pojechać na zwiedzanie byłej siedziby Gestapo w Szkole Podstawowej nr 8 w Grudziądzu. Najbardziej zapadła mi w pamięć ława śmierci. Była to ława, na której mordowani byli więźniowie poprzez przepływ prądu. Oprócz tego mogliśmy zobaczyć kamienice w naszym mieście, w których są nadal pozostałości po pociskach z II wojny światowej i posłuchać historii na temat wizyty Józefa Piłsudskiego w Grudziądzu. 

Agata Dybowska

Dnia 16.10.2018 ze szkolnym kołem historycznym wybraliśmy się do siedziby gestapo w szkole podstawowej numer 8 w Grudziądzu. W pierwszym etapie naszej wycieczki wybraliśmy się do Muzeum Martyrologii, następnie udaliśmy się na rynek naszego miasta podziwiając zabytkowe kamienice, które pięknie komponują się na tle naszego miasta, a potem zwiedzaliśmy miejsca pobytu J. Piłsudskiego w Grudziądzu. Z całej wycieczki największe wrażenie zrobiła na mnie ława śmierci znajdująca się w Muzeum Martyrologii. Ława śmierci była miejscem, na którym były wykonywane wyroki śmierci. Jest to bardzo przygnębiające miejsce wywołujące smutek i żal na osobach zwiedzających. Uważam, ze Muzeum Martyrologii jest warte zwiedzenia . Wycieczka bardzo mi się podobała.

Maja Pyźlak

20181016 155626