Narodowe Święto Trzeciego Maja to jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych. Obchodzimy to święto na pamiątkę uchwalenia przed 233 laty Konstytucji, najważniejszego aktu prawnego w państwie.
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku, choć obowiązywała tylko 14 miesięcy, miała wielkie znaczenie dla przemiany politycznej świadomości Polaków. W obliczu upadku państwa polskiego była próbą ratowania naszej Ojczyzny z politycznej katastrofy. Eliminowała z polskiego ustroju wady, które nasi wrogowie wykorzystywali, by osłabiać nasze państwo i wtrącać do naszych spraw. Wydaje się , że ten zryw polskiej odpowiedzialności za państwo był spóźniony. Niestety, nie dane było polskim patriotom - twórcom i zwolennikom Konstytucji 3 Maja tego sprawdzić. Zdrajcy narodowi w postaci konfederatów targowickich na to nie pozwolili. Wezwali na pomoc w obaleniu Konstytucji 3 Maja wrogów Polski – Rosja wysłała do Polski armię, która pomogła targowiczanom zrealizować ten cel. Potem wypadki potoczyły się bardzo szybko: II rozbiór Polski (1793), insurekcja kościuszkowska (1794) i III rozbiór (1795), w wyniku którego Polska zniknęła z mapy na 123 lata.
Z okazji tego święta został zorganizowany dla klas 4-8 Historyczny Konkurs na plakat z okazji zbliżającej się 233. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prace można było przynosić do 26 kwietnia i stały się one częścią wystawy poświęconej świętom majowym , zwłaszcza Konstytucji 3 Maja, która znalazła swoje tradycyjne miejsce przy recepcji szkoły. Nauczyciele historii w formie prezentacji i pogadanki przybliżyli uczniom na lekcji historii genezę Narodowego Święta Trzeciego Maja. Treści na temat tego Święta znalazły swoje miejsce na gazetkach ściennych samorządu Uczniowskiego, w salach lekcyjnych i na godzinach wychowawczych, np. w klasie 6a na godzinie wychowawczej został przeprowadzony Quiz wiedzy o Polsce.
W konkursie na plakat wzięło udział aż 27 uczestników. Wszystkie plakaty zostały zawieszone w formie wystawy na tablicach przy recepcji – tam można je cały czas oglądać. A jest co oglądać, bo poziom prac był wysoki i nie było łatwo wyłonić zwycięzców. Ostatecznie komisja konkursowa postanowiła przyznać tytuł laureata 15 autorom, a pozostałym uczestnikom dać wyróżnienie.
Laureatami konkursu zostali:
Niegórski Antoni – 4a
Wiśniewski Wojciech – 4a
Merliński Maciek - 4b
Neumann Igor – 4b
Bach Oliwier – 5a
Jaskulska Weronika – 5a
Skowrońska Zofia – 5a
Pytlakowska Zofia – 5b
Chojnowski Igor - 7a
Gutkowska Kalina – 7a
Kerber Maja – 7a
Skowrońska Maria - 7a
Surmacz Patrycja - 7a
Merliński Tomasz – 7b
Stępień Vanessa – 8a
Wyróżnienie otrzymali : Demchuk Zlata– 4a, Dąbrowska Alina – 4b , Piasecka Maja – 4b , Kozłowska Agata – 5a, Lask Nikola – 5a, Sikorska Weronika – 5a, Ścibiński Marcel – 5b, Mastalerek Mia – 5b, Pyra Mateusz – 5b, Zdoryk Marharyta – 5b, Dłużyński Jakub – 6b, Kaszuba Wiktoria – 7a,
Gratulacje dla laureatów i wyróżnionych! Wiwat Maj, 3 Maj !!!
Paweł Górecki