BIP SP11

Wyniki konkursu z okazji Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia i jego beatyfikacji.

unnamedUchwałą Sejmu i Senatu RP prymas Stefan Wyszyński został patronem 2021 roku, a 12 września 2021 podczas uroczystej Mszy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie został ogłoszony błogosławionym. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs plastyczno-literacki. Jego celem było zapoznanie dzieci i młodzieży z zasadami życia chrześcijańskiego, które zebrał Prymas Tysiąclecia w „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. Zasady te są zaproszeniem do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół czy na wakacjach, po to, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia.

1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę).
  2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.
  3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.
  4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
  5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
  6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.
  7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.
  8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.
  9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
  10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.

Dzieci z klas od trzeciej do szóstej zostały zaproszone do wykonania pracy plastycznej, w której miały narysować jak można zrealizować wybraną z zasad w życiu codziennym. Natomiast młodzież z klas siódmych i ósmych napisała wypracowanie na temat: „Która z zasad ABC Społecznej Krucjaty Miłości Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest według Ciebie szczególnie ważna w życiu młodych ludzi. Wypowiedź uzasadnij.” Uczniowie okazali się bystrymi i krytycznymi obserwatorami postępowania ludzi. W swoich pracach podkreślili znaczenie zgody i przebaczenia, troski i szacunku wobec bliźnich, a nawet miłości do nieprzyjaciół, o której pisał błogosławiony kardynał. Znamienne były słowa Mai Lagockiej z klasy 8c, której praca zajęła pierwsze miejsce: „Dużo osób nie chce jako pierwsi podać ręki do zgody z powodu swojej dumy (…), gdy pokłócimy się z kimś zawsze można schować dumę do kieszeni i wyciągnąć rękę na zgodę (…). Chowanie urazy bądź niepróbowanie załagodzenia konfliktu lub udawanie i uciekanie od źródła problemu jest nieodpowiednie.”

Oto wyniki konkursu:

Prace plastyczne:

Klasy trzecie:

I m. – Zosia Skowrońska z kl.3a

II m. – Nikola Lask z kl.3a

III m. – Aleksandra Ordońska z kl.3b

Wyróżnienia otrzymują: Weronika Sikorska z kl.3a i Aleksander Dziubak z kl.3a.

Klasy 4-6:

I m. – Zuzanna Karwowska z kl.4b

II m. – Gracjan Sielski z kl.6a

III m. – Anna Kobuszyńska z kl.4a

Wyróżnienia otrzymują: Jakub Dłużyński z kl.4b, Laura Duda z kl.4a, Franciszek Wiśniewski z kl.4a, Julia Lewandowska z kl.4a, Adam Pepliński z kl.6a.

Prace literackie:

I m. – Maja Lagocka z kl.8c

II m. – Sandra Chojnacka z kl.7a

III m. – Oliwia Borowiecka z kl.8b

Wyróżnienia otrzymują: Karol Piotrowski z kl.8a, Laura Gadomska z kl.8c, Laura Saworska z kl.8c, Martyna Deręgowska z kl.8b.

Dziękuję pani pedagog Justynie Burcz i pani Ani Dobrzyńskiej-Pakowskiej za pomoc w rozstrzygnięciu konkursu.

Wręczenie nagród ufundowanych przez parafię odbędzie się w najbliższą niedzielę 7 listopada na Mszy Świętej o godzinie 11.30 w kościele Św. Józefa Oblubieńca w Mniszku. Serdecznie zapraszam.

Beata Makowska