10/17 2020

16 PAŹDZIERNIKA 2020 ROKU „ŚLIWKI” Z KLASY V A ZAŁOŻYŁY MINI SAD POWOLI ZBLIŻAMY SIĘ DO KOŃCA REALIZACJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „TRADYCYJNY SAD”

121674711 1066314380470298 4422554533218080885 nW dniu 16 października 2020 r. zespół „Śliwki” z klasy V a przystąpił do prac związanych z założeniem mini sadu. Do prac przystąpili nie tylko członkowie zespołu, ale również pozostali uczniowie z klasy, aby również ich zachęcić do zainteresowania się naszą działalnością. O godz. 9.00 odbyła się zbiórka uczestników przedsięwzięcia, gdzie opiekun przypomniał im zasady zachowania bezpieczeństwa podczas prac sadzeniowych oraz ogólne reguły obowiązujące przy sadzeniu roślin. Na wydarzenie to zaprosiliśmy przedstawicieli mediów lokalnych: Telewizji Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu oraz Gazety Pomorskiej. Zrobili oni dużo fotografii i nagrań z przebiegu prac uczniowskich oraz przeprowadzili wywiad z opiekunem i uczniami chętnymi do samodzielnej wypowiedzi. Dzięki temu idea upowszechniania wiedzy o starych odmianach drzew owocowych zostanie rozpropagowana w środowisku miasta Grudziądza oraz w obrębie województwa kujawsko – pomorskiego.

W ramach prac podzieliliśmy się na 2 – osobowe grupki odpowiedzialne za wykonanie nasadzeń. Pierwsza sadzonka została posadzona w obecności wszystkich, aby pokazać, każdemu uczestnikowi jak powinien przeprowadzić czynności związane z sadzeniem drzewek. Następnie rozdzielono każdej grupie sadzonki drzew, które zakupiliśmy z grantu Fundacji BOŚ oraz z dodatkowych środków pozyskanych od rodziców. Posadziliśmy 3 śliwki węgierki, jedną śliwkę renklodę ulenę (zapylacz) oraz jedną renklodę althanę a także jabłonie: ananas berżenicki, oliwkę żółtą, kosztelę i boiken (zapylacz). W naszym mini sadzie oprócz śliw i jabłonek posadziliśmy również rośliny towarzyszące. Wybraliśmy rośliny mające pozytywny wpływ na wzrost i plonowanie drzew owocowych, czyli np. takie, które wydzielają aromatyczne zapachy, przyciągające pożyteczne owady zapylające i zarazem odstraszające szkodniki drzew owocowych. Do roślin towarzyszących w naszym sadzie, a zarazem dobrze rosnących w cieniu oraz o małych wymaganiach pokarmowych należą:
• lawenda - zapach kwiatów lawendy odstrasza mrówki i mszyce,
• wrotycz pospolity- pomaga odstraszyć niechciane szkodniki atakujące rośliny sadownicze. Dodatkowo wrotycz można wykorzystywać do przygotowywania wywarów, wyciągów czy gnojówek, które pomogą zwalczyć choroby drzew owocowych,
• aksamitka – jej intensywny zapach sprawia, że stanie się tarczą dla szkodników atakujących drzewa owocowe. Dodatkowo niszczy w glebie szkodliwe dla roślin nicienie i ogólnie pozytywnie wpływa na wzrost drzew owocowych.

Mamy nadzieję, że wszystkie posadzone rośliny będą się rozwijały w naszym sadzie wzorowo. Ostatnim działaniem było zabezpieczenie sadzonek drzew owocowych oraz zasilenie ich nawozem naturalnym. Udało nam się wykonać wszystko zgodnie z planem.

Link do Gazety Pomorskiej z relacji ukazującej sadzenie drzewek owocowych:

 

Opiekun:

Witold Zygadlewicz