Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
NASZ ZESPÓŁ SZKÓŁ
Nasz zespół szkół jest edukacyjną wspólnotą dzieci, rodziców i nauczycieli. Cieszymy się sobą i cieszymy się nauką! To naprawdę jest możliwe! Razem z naszym patronem Janem Heweliuszem wędrujemy po kraju, świecie i kosmosie szukając tego co mądre, piękne i dobre. Nasi uczniowie są jedyni i niepowtarzalni, a rodzice doskonale współpracują ze szkołą.
ZDOBYWANIE WIEDZY
Osiągamy wyniki wyższe niż średnie województwa i kraju. Pracuje u nas doskonała kadra pedagogiczna. Nasi uczniowie uczą się języka niemieckiego i angielskiego już od IV klasy. Funkcjonują liczne zajęcia pogłębiające wiedzę i umiejętności. Mamy skuteczny system badania osiągnięć uczniów. Jesteśmy zawsze dostępni dla uczniów i rodziców.
ZABAWA I ZDROWIE
Nuda - to nasz wspólny szkolny wróg. Dlatego wspólnie muzykujemy, śpiewamy, tańczymy, malujemy, recytujemy, chodzimy na rajdy, bawimy się w teatr, surfujemy po Internecie, redagujemy własną gazetę, jesteśmy potęgą w atrakcyjności oferty zajęć dodatkowych. Działają u nas aż trzy kluby sportowe. U nas każdy może zostać gwiazdą, bo każdy ma talent, a my go odkryjemy!
EKOLOGIA
Realizujemy projekty ekologiczne, zdrowotne i profilaktyczne. Tylko u nas corocznie bawimy się podczas Ekofestynu i Dniu dla zdrowia. Świat jest piękny i czeka na swoich odkrywców! Edukacja może być radością - tylko w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu ! Posiadamy jako jedyna szkoła w Grudziądzu Zielony Certyfikat Jakości.
BEZPIECZEŃSTWO I POSTAWA OBYWATELSKA
Realizujemy przez nas opracowane Procedury bezpieczeństwa uczniów. Posiadamy monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Wyróżnia nas patriotyczna postawa, uczenie samorządności oraz postaw obywatelskich. Dzięki współpracy z licznymi organizacjami znajdujemy przyjaciół zarówno wśród wojska, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, jak i wśród rodziców i absolwentów szkoły. Realizujemy projekty pod Patronatem Prezydenta RP i Prezydenta Miasta Grudziądza.
NOWOCZESNOŚĆ I TECHNOLOGIE
Posiadamy nowoczesne pracownie informatyczne i tablice multimedialne. Technologie informacyjno-komunikacyjne pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w nauce i bardziej angażować uczniów w proces edukacyjny na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Realizujemy hasło, iż komputer służy człowiekowi a nie na odwrót. Uczymy bezpiecznego korzystania z Internetu.

Depresja u dzieci i młodzieży

logoDepresja u dzieci i młodzieży jest często lekceważona przez dorosłych. Jak często komentujemy „co ty możesz wiedzieć o życiu”, „jeszcze nie z takimi problemami będziesz musiała się zmierzyć…”? Jednak młodzież właśnie w wieku dojrzewania ma wiele powodów do zmartwień a brak zrozumienia pogłębia ich złe samopoczucie i samotność. Coraz więcej nastolatków przejawia symptomy depresji. Jak ją rozpoznać? Nie tylko smutek, apatia i zamykanie się w sobie mogą świadczyć o depresji, ale mogą to być również pobudzenie i agresja. Niekiedy zdarza się, że młody człowiek sięga po używki. W obecnym trudnym czasie możemy obserwować swoje pociechy, jeśli któryś z wymienionych objawów występuje u dziecka dłużej dwa tygodnie, warto poszukać pomocy u specjalisty.

Objawy, które mogą wskazywać na depresję u nastolatka:

- drażliwość, chwiejność nastroju, impulsywność, pobudzenie psychoruchowe;

- obniżony nastrój, apatia, ciągły smutek, niechęć do aktywności, które wcześniej sprawiały radość;

- wycofanie się z relacji z rówieśnikami i rodziną, brak energii, bezczynność;

- pogorszenie zdolności intelektualnych, problemy z koncentracją, pamięcią, gorsze stopnie w szkole;

- zmiana apetytu - jego brak, chudnięcie lub przeciwnie – objadanie się;

- problemy ze snem - bezsenności lub nadmierna senność, niechęć do porannego wstawania;

- skargi na nudę, poczucie beznadziei;

- zaniechanie dbałości o wygląd;

- ciągła suchość w ustach;

- krytycyzm wobec siebie, nadwrażliwość z powodu odrzucenia, poczucie winy;

- nasilone skargi na dolegliwości fizyczne – np. bóle brzucha, głowy;

- lęki, pozostawanie w stałym napięciu i odczuwanie nieuzasadnionego niepokoju;

- autoagresja, samookaleczenie się, odurzanie (alkohol, leki, narkotyki);

- zainteresowanie tematyką śmierci i samobójstw.

Leczenie opiera się na psychoterapii prowadzonej przez specjalistów czasami konieczne jest włączenie leków antydepresyjnych. Jednak najważniejsze jest wsparcie ze strony najbliższych, nielekceważenie sprawy. Pamiętajmy, depresja to choroba a nie jakaś fanaberia, której powody mogą być różne np. stawianie za wysokich wymagń dziecku, brak rozmowy, problemy w kontaktach z rówieśnikami, dążenie do ideałów kreowanych przez media i trudność w ich osiągnięciu. Słuchajmy swoich dzieci, one wysyłają nam sygnały z czym mają problem, z czym sobie nie radzą.

Gdzie szukać pomocy?

U pedagoga szkolnego ( e dziennik, messenger)

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Grudziądzu tel. 56 464 48 05

Na stronie internetowej: www.forumprzeciwdepresji.pl

Antydepresyjny telefon, działający w każdą środę i czwartek w godzinach 17.00-19.00: (22) 594 91 00

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12

Krótkie filmiki pokazujące z czym młodzi ludzie się mierzą:

 

https://www.youtube.com/watch?v=_96_Ck_w_gw

https://www.youtube.com/watch?v=gAdMVDVWYlQ

Źródło:

www.stopdepresji.pl