03/08 2020

PRZYSTĄPIENIE DO KONKURSU GRANTOWEGO „TRADYCYJNY SAD”

 Baner TRADYCYJNY SAD z logo naszego zespou LIWKIW tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym

"TRADYCYJNY SAD"

organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.

Udział w projekcie to niezwykła szansa na pomoc w ratowaniu starych odmian drzew owocowych przed wyginięciem, a w konsekwencji zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich.

Cały projekt realizowany jest za pomocą platformy internetowej www.tradycyjnysad.pl  gdzie zamieszczone zostały wszelkie informacje dotyczące organizacji konkursu, szeroka baza wiedzy wspierającej realizacje zadań konkursowych, a także obszerny poradnik z zakresu podstawowej wiedzy sadowniczej „Od laika do sadownika”. Są też panele dla opiekuna i członków zespołu uczestniczącego w realizacji projektu. Za pomocą tych paneli nawiązywany jest kontakt między członkami zespołu a opiekunem oraz wysyłane są ostateczne raporty z realizacji zadań konkursowych.

W ramach III edycji ogólnopolskiego konkursu grantowego pod patronatem: Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego. Na terenie naszej szkoły zostanie założony i będzie uprawiany mini sad składający się z tradycyjnych odmian śliw. W tym celu został już powołany i ciężko pracuje 9 -osobowy zespół uczniów z klasy 4 a, pod opieką p. Witolda Zygadlewicza. Zespół konkursowy przyjął nazwę „Śliwki

 

 

 

 klasa czwarta A "Śliwki"     

 

 

adam logo bez ramki NOWE4 a LIWKI

Oto członkowie zespołu i ich zadania:
1. Zuzanna Sinicka – LIDER ZESPOŁU, rozliczanie zespołu za realizację przydzielonych zadań
2. Daniel Majka – CZŁONEK ZESPOŁU, pisanie raportów
3. Adam Pepliński - CZŁONEK ZESPOŁU, pisanie raportów i stworzenie loga grupy oraz prezentacji multimedialnej, założenie strony na Facebooku
4. Adrian Kowalski - CZŁONEK ZESPOŁU, prowadzenie księgi sadu
5. Julianna Wydrzyńska - CZŁONEK ZESPOŁU, prowadzenie księgi sadu
6. Jakub Witkowski - CZŁONEK ZESPOŁU, prowadzenie księgi sadu
7. Błażej Kiliszek - CZŁONEK ZESPOŁU, plan sadu, wstępny kosztorys
8. Gracjan Sielski - CZŁONEK ZESPOŁU, stworzenie i prowadzenie strony na Facebooku
9. Filip Gogolin - CZŁONEK ZESPOŁU, wykonanie planu mini sadu, oraz opracowanie wstępnego kosztorysu i pozyskiwanie informacji.  

Wszystkim uczestnikom projektu nie brakuje zapału i pomysłów. Na każdym ze spotkań jest "burza mózgów", każdy stara się przeforsować swój własny pomysł na dalsze działania, jakimi grupa zajmować się będzie w dalszych fazach projektu. Na jednym z pierwszych spotkań grupa stworzyła na potrzeby projektu własne logo.

Więcej o szczegółach bieżącej pracy zespołu konkursowego „ŚLIWKI” zamieściliśmy na założonej przez nas facebookowej stronie internetowej Tradycyjny Sad Projekt Edukacyjny – SP11 Grudziądz – Śliwki.

 Tradycyjny Sad Projekt Edukacyjny 

                                                                                                                              Opiekun: Witold Zygadlewicz

 

 

Badanie składu gleby

 

 

 Badanie gleby Uz 4                   Badanie skadu gleby 1              Badanie skadu gleby 2

 

 Pomiary terenu przeznaczonego na sad

 

Pomiary terenu przeznaczonego na sad 1Pomiary terenu przeznaczonego na sad 4

                                        

Rozmowy w sadzie

Rozmowy w sadzie 1

 

Smakowanie róznych odmian jabłek

 

     Smakowanie rznych odmian jabek 1

 

Wspólne zdjęcie na zakończenie wizyty

Wsplne zdjcie na zakoczenie wizyty