dokumenty szkoły

© 2010 by WM

VI DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW
(19.05.2010)

W tym roku nasze gimnazjum po raz pierwszy włączyło się w obchody VI Dnia Dobrych Uczynków organizowanego pod patronatem Fundacji Ekologicznej Arka (zobacz www.FundacjaArka.pl). Celem akcji było zachęcenie do bezinteresownych i życzliwych postaw wobec drugiego człowieka, dbałość o środowisko oraz uwrażliwienie na potrzeby zwierząt.
     Obchody VI Dnia Dobrych Uczynków przebiegały dwutorowo. Samorząd Uczniowski z p. Barbarą Badźmierowską przeprowadził zbiórkę żywności dla zwierząt ze schroniska w Węgrowie. Zaś Szkolne Koło Caritas z p. Beatą Makowską zachęcało do czynienia dobra drugiemu człowiekowi.
     Po zbiórce żywności kierownik schroniska przekazała pisemne podziękowanie dla uczniów naszej szkoły i bardzo cieszyła się z przekazanej karmy, gdyż każda nawet najmniejsza pomoc dla biednych zwierzaczków jest nieoceniona. W chwili obecnej w schronisku przebywa aż 380 piesków, w tym kilka szczennych suczek a ich potrzeby są naprawdę duże. Ich smutne spojrzenia na długo pozostaną w pamięci... . Akcja pomocy dla schroniska będzie nadal kontynuowana, gdyż dowiedzieliśmy się, że bardzo potrzebne są koce, ręczniki, nawet stare i zużyte. Może dzięki nam zwierzaki poczują się szczęśliwe i potrzebne.... .
    W ramach Dnia Dobrych Uczynków uczniowie na katechezie wykonali plakaty zachęcające do czynienia dobra w myśl słów Św. Pawła: „... obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem” (Kol. 3,12-13A). Następnie uczniowie i nauczyciele na przerwach losowali kupony z propozycjami dobrego uczynku do wykonania. Wszyscy chętni mieli również okazję wpisać się do Księgi Dobrych Uczynków i w ten sposób wyrazić wdzięczność za dobro, które ich spotyka w życiu. Oto niektóre z wpisów:
         „Dziękuję kolegom i koleżankom za życzliwość”
         „Dziękuję przyjaciołom za wsparcie, którym mnie darzą”
         „Dziękuję nauczycielom za wyrozumiałość”
         „Dziękuję Emili za pomoc w nauce”
         „Dziękuję p. Roś za naukę tańca”
         „Serdeczne podziękowania dla tych, którzy pięknie tańczą poloneza”
         „Dziękuję nauczycielom za naukę i pomoc”
         „Dziękuję I B, że jest taka wspaniała”
         „Dziękujemy wszystkim dziewczynom”- chłopacy z III B
         „Dziękujemy wszystkim chłopakom” - dziewczyny z III B
         „Dziękujemy pani od matematyki za przygotowanie do egzaminu” - III B
         „Dziękuję pani pedagog za kółko taneczne”
         „Dziękuję moim przyjaciółkom za to, że są ze mną w każdej chwili”
     Możliwość włączenia się w obchody Dnia Dobrych Uczynków otrzymali również mieszkańcy naszego osiedla. Dwie uczennice – Justyna i Basia, chodząc z kolorową puszką po Mniszku zachęcały do losowania kuponów z dobrymi uczynkami i do ich realizowania.
     Mamy nadzieję, że tegoroczny VI Dzień Dobrych Uczynków zachęcił nas do troski o drugiego człowieka, zwierzęta i przyrodę nie tylko od święta, ale codziennie.
Pomyśl ile istot czeka na Twoją pomoc i dobroć!!!

Barbara Badźmierowska
Beata Makowska