dokumenty szkoły

z życia szkoły

© 2006-2007 by WM

WYCIECZKA

„Żywa lekcja historii w terenie – Warszawa”
Reportaż

Na wycieczkę ruszyliśmy o godzinie czwartej rano spod budynku szkoły. W czasie podróży działo się wiele zabawnych i ciekawych sytuacji, było bardzo miło i wesoło, nikomu nie nudziło się w czasie jazdy. Miejscem do którego się udawaliśmy był parlament w Warszawie na ulicy Wiejskiej. Dojechaliśmy tam około godziny dziewiątej, pierwszą rzeczą na którą każdy zwrócił uwagę był olbrzymi pomnik postawiony na cześć żołnierzy polskich. Mogliśmy wejść do parlamentu tylko o wyznaczonej wcześniej godzinie, a że byliśmy trochę za szybko więc obeszliśmy go w koło mijając i oglądając przeróżne ambasady oraz stare zabudowania. Gdy nastała w końcu godzina wejścia udaliśmy się do parlamentu. Zwiedzając go zwracaliśmy uwagę na każdy szczegół. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o jego członkach i poszczególnych jego salach i gabinetach.
     Po wyjściu z parlamentu musieliśmy zaczekać na panią przewodnik która miała poprowadzić nas do Łazienek królewskich znajdujących się w Alejach Ujazdowskich. Przed wejściem do parku królewskiego dostaliśmy chwile przerwy w autokarze, każdy się posilił i ruszyliśmy przez park do Łazienek. Naszym oczom ukazał się „mini zamek” zbudowany na wyspie. Pani przewodnik powiedziała nam, że jest to jedyny zamek w Europie, który ze wszystkich stron posiada wodę i jest wybudowany na wyspie. Przechodząc przez poszczególne wystawy coraz łatwiej było nam wyobrazić sobie życie królów i książąt. Każdy najmniejszy szczegół był dopracowany, do wszystkiego przywiązywano wielką wagę. Zakończeniem pobytu w Alejach Ujazdowskich był spacer poznawczy po Parku. Zobaczyliśmy „Biały dom” „Oranżerię” oraz ambasadę w której był sam Jan Paweł II.
      Udaliśmy się na parking na którym czekał na nas autokar i ruszyliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza. Musieliśmy się śpieszyć bo minęła by nas zmiana warty. Gdy obejrzeliśmy już zmianę warty, po raz kolejny wsiedliśmy od autokaru i ruszyliśmy w kierunku Grudziądza. Byliśmy na miejscu około godziny dziewiątej wieczorem.
Wycieczkę uważam za bardzo udaną i ciekawą. Chciałbym mieć więcej takich „żywych lekcji” na pewno bardziej chciało by mi się uczyć. Dziękuje nauczycielom za zorganizowanie tej fajnej wycieczki.

Paweł Nojmiler