dokumenty szkoły

- Parlament
   - Łazienki
   - Grób Nieznanego Żołnierza

Wyjazd z Grudziądza odbył się o 4.00 rano. Dojechaliśmy na miejsce przed czasem, więc obeszliśmy cały parlament ze wszystkich stron. Gdy weszliśmy przywitał nas przewodnik, który oprowadził nas właśnie po parlamencie. Pokazał nam, w którym miejscu znajduje się biuro Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Następnie poszliśmy do wielkiej sali, gdzie odbywają się obrady sejmu. Opowiedział tam o strukturze sejmu i senatu i o tym jak przebiegają obrady. Mogliśmy porobić sobie wiele wspaniałych zdjęć, które na pewno będą naszymi najlepszymi pamiątkami, bo nie wszyscy mogą się tam dostać. Jak już nadszedł czas opuszczenia parlamentu dostaliśmy broszurki z informacjami o sejmie i senacie. Przed dalszą częścią wycieczki postanowiliśmy coś zjeść, więc poszliśmy do naszego autokaru. Trafiliśmy na wspaniałą przewodniczkę, która świetnie oprowadziła nas po Łazienkach. Opowiedziała nam życiorys Stanisława Augusta Poniatowskiego i o tym ,że Łazienki były letnim pałacem króla. Były one zaprojektowane przez Merliniego. Pałac otacza piękny park, po którym chodzą śliczne pawie. Na terenie parku jest teatr ,gdzie kiedyś odbywały się przedstawienia. Ciekawostką było to iż za czasów Poniatowskiego pewien widz zabił aktora, ponieważ nie podobało się mu jak odgrywa rolę. Zdziwiło nas to ,że za tę zbrodnię nie poniósł jakiejkolwiek kary.

Po zakończeniu kolejnej części wycieczki udaliśmy się do autokaru. Przewodniczka opowiadała nam o zabytkach i budowlach, które właśnie widzieliśmy przez okno. Były to m.in.
     a) Pałac Kultury i Nauki - został on podarowany Warszawie przez Związek Radziecki; jest on najwyższym budynkiem w Polsce, w którym się mieszczą:
- Sala Kongresowa
- Pałac Młodzieżowy
- Muzeum techniki i inne
     b) Centrum Radia i Telewizji działające od 1969r.

Gdy dojechaliśmy do Grobu Nieznanego Żołnierza wyznaczona grupa osób z wycieczki zaniosła piękny wieniec w polskich barwach. Byliśmy świadkami zmiany warty żołnierzy, którzy czuwają przy grobie. Jest to grobowiec, który powstał ku czci żołnierzy, którzy ponieśli śmierć w walce o kraj. Następnie po dniu pełnym przygód pojechaliśmy na obiad.
      W drodze powrotnej opowiadaliśmy o przeżyciach związanych z tym dniem , natomiast większość osób śpiewała różne piosenki i opowiadała dowcipy. Mam nadzieję że ta wycieczka do stolicy pozostanie długo w naszej pamięci. :)

Natalia Kawecka