dokumenty szkoły

sport szkolny

z życia szkoły

© 2013 by KG

30 listopada to święto narodowe Szkocji.

Dzień św. Andrzeja to w Szkocji jedno z najważniejszych świąt w roku. Nie pracują urzędy (bank holiday) a cały kraj świętuje pamięć św. Andrzeja apostoła, patrona kraju.

W całej Szkocji tego dnia odbywają się imprezy religijne i państwowe. W centrach miast pojawiają się sceny artystyczne, gdzie odbywają się występy artystyczne i koncerty. Tego dnia zwiedzanie zamku w stolicy Szkocji Edynburgu jest darmowe.

W domach i restauracjach serwuje się specjalne świąteczne menu. Tradycyjnie w ten dzień jada się rybę na pamiątkę św. Andrzeja jako rybaka. Specjalnością kuchni szkockiej na ten dzień jest zupa Cullen Skink, pieczeń Rosemary roasted Scotch lamb z ziemniakami i deser Spiced Winter Fruit podawany z waniliowym, ryżowym puddingiem.

Przy tej okazji na lekcjach języka angielskiego uczniowie gimnazjum przygotowali materiały i informacje na temat wszystkich patronów czterech krajów Zjednoczonego Królestwa, wykonali w grupach plakaty i zrobili prezentacje. Ucząc się języka, uczymy się również o jego kraju, zwyczajach i ludziach.

Jolanta Świerszczko