szkoła

aktualności

dokumenty szkoły

nauczyciele
uczniowie
samorząd uczniowski
biblioteka szkolna
pedagog szkolny
osiągnięcia

rodzice i uczniowie

WSO
plan lekcji
egzamin gimnazjalny
podręczniki
kalendarz szkolny
spotkania z rodzicami
koła zainteresowań
sport szkolny

galeria

z życia szkoły
 
kontakt
Zespół Szkół
Szkoła Podstawowa

 

© 2013 by WM

   

WIADOMOŚCI


Imponujący projekt edukacyjny w gimnazjum 
„Zamek średniowieczny”
(24.05.2013)

     Uczniowie klasy II b w składzie: Paweł Olesiewicz (lider zespołu uczniowskiego), Paweł Tolla, Magdalena Rujner, Karol Kwiatkowski, Marcin Nader i Marek Cieślukowski zrealizowali imponujący projekt edukacyjny pt. Zamek średniowieczny. Koordynatorem projektu był Paweł Górecki - nauczyciel historii w gimnazjum.
     Początki projektu sięgają progu roku szkolnego 2012/13, kiedy uczeń Paweł Olesiewicz zainspirowany lekcją historii zwrócił się do nauczyciela z propozycją zbudowania makiety zamku średniowiecznego. Nauczyciel  historii oczywiście poparł pomysł ucznia, zasugerowawszy mu jednakże zrealizowanie tego zamysłu w formie zespołowego projektu edukacyjnego. Został utworzony zespół uczniowski, podzielono funkcje i zadania wewnątrz zespołu. W wyniku wielu konsultacji, podczas  których pokonywano problemy natury technicznej, koncepcyjnej i motywacyjnej powstał niesamowity projekt makiety zamku średniowiecznego wzorowanego na zamku w Będzinie. Uczniowie sami odlewali z gipsu małe cegiełki, które posłużyły do powstania murowanej części makiety . Dbałość o szczegóły tego, co się znajdowało wewnątrz i na zewnątrz zamku budzi wielki podziw. Makieta ma słuszne rozmiary, bo jej podstawę stanowi blat starego stołu, który w szkole podtrzymują dwie złączone, dwuosobowe ławki uczniowskie. Przyniesienie tej makiety do szkoły, ze względu na rozmiary i wagę stanowiło nie lada problem logistyczny, ale szczęśliwie się udało. Sam proces powstawania  makiety zamku nauczyciel mógł oglądać na zdjęciach przesyłanych droga mailową i tym sposobem przekazywać swoje sugestie. Dzięki konsultacjom postanowiono przygotować prezentację multimedialną na temat zamku średniowiecznego, jako dopełnienie makiety. Zespołem zaangażowanym w wykonanie makiety i prezentacji multimedialnej zaangażowani byli Paweł Olesiewicz (w którego domu budowana była makieta), Paweł Tolla, Magdalena Rujner i Karol Kwiatkowski. Natomiast Marcin Nader i Marek Cieślukowski zajęli się wykonaniem albumów na temat: „Rozrywek w średniowieczu” (z uwzględnieniem rozrywek na zamku średniowiecznym) i „Zamków średniowiecznych” pod kątem ich rodzajów, funkcji oraz szczegółowego opisu wybranych zamków w Polsce i Europie zachodniej.
     22 maja 2013 r. podczas lekcji historii uczniowie gimnazjum mieli wreszcie okazję poznać imponujące efekty wielomiesięcznej pracy swoich kolegów realizujących uczniowski projekt edukacyjny. W ciekawy sposób twórcy projektu przekazywali rówieśnikom wiedzę na temat budowy zamku średniowiecznego oraz życia codziennego na zamku, wykorzystując do tego celu  makietę, prezentację multimedialnej i tematyczne albumy. Nauczyli się również umiejętności przekazywania zdobytych informacji w zakresie tematu projektu edukacyjnego, a podczas realizacji projektu samodzielności, kreatywności i pracy zespołowej. Makietę zamku znajdującą się w sali historycznej można cały czas podziwiać i służy jako pomoc dydaktyczna podczas lekcji historii.

Paweł Górecki