dokumenty szkoły

sport szkolny

z życia szkoły

© 2013 by WM

„Żywa lekcja historii” z grudziądzkimi Sybirakami
(4.06.2013)

4 czerwca 2013 r. 27 uczniów trzecich klas naszego gimnazjum mieli  niepowtarzalną okazję wziąć udział w dwugodzinnej „żywej lekcji historii” ze świadkami „wywózek” na Syberię. Była to również cenna lekcja patriotyzmu, której żywym przykładem nasi grudziądzcy Sybiracy. Inicjatywa organizacji takiego niecodziennego spotkania wyszła ze strony Młodzieżowej Rady naszego miasta i została następnie podchwycona przez nauczycieli historii niektórych grudziądzkich szkół, m.in. naszego gimnazjum.
     Spotkanie z członkami grudziądzkiego Koła Związku Sybiraków w osobach: p. Eugenii Dziemiańczuk, Danuty Kołodziejskiej, Henryka Wiśniewskiego było cennym doświadczeniem dla naszej młodzieży, ponieważ mogła się ona dowiedzieć o tych tragicznych i bolesnych fragmentach naszej niedawnej przecież historii, nie z kart podręcznika, a z ust świadków tych wydarzeń. „W obozie spaliśmy na dechach, po których chodziły pluskwy - wspominał Henryk Wiśniewski, Sybirak z Grudziądza. - Gryzły nas niemiłosiernie. Zabijaliśmy je. Ściany były czerwone. Od krwi”. Takie relacje ustne to nie zbiór suchych faktów, ale opowieść pełna emocji i wzruszeń, często niełatwych dla mówiących, bo przypominających bolesne wspomnienia, do których jak sami powtarzają nie lubią wracać. Dlaczego, pomimo tych okropnych i traumatycznych wspomnień decydują się o nich mówić? Myślę, że z przekonania, aby te historie stały się przestrogą dla kolejnych pokoleń, które uśpione błogim poczuciem  bezpieczeństwa mogą nie zauważyć niebezpieczeństwa w postaci „powtórki z historii”, tzn. sytuacji w której kolejna  totalitarna utopia, podobna do ówczesnego sowieckiego komunizmu dojdzie do głosu. Na pewno prelegentom przyświecały też intencje patriotyczne, co dało się odczuć podczas ich wystąpień, zwłaszcza w tych fragmentach ich wspomnień, kiedy mówili o tęsknocie za Ojczyzną, o marzeniu powrotu do kraju i wzruszeniu, jakie ich ogarniało po przekroczeniu polskiej granicy.
     Nasi grudziądzcy Sybiracy wyrazili gotowość uczestnictwa w kolejnych spotkaniach i należy mieć nadzieję, że ta niezwykle cenna inicjatywa będzie miała swój dalszy ciąg…

Paweł Górecki

Nasi grudziądzcy Sybiracy

Uczniowie naszego gimnazjum na spotkaniu