szkoła

aktualności

dokumenty szkoły

nauczyciele
uczniowie
samorząd uczniowski
biblioteka szkolna
pedagog szkolny
osiągnięcia

rodzice i uczniowie

WSO
plan lekcji
egzamin gimnazjalny
podręczniki
kalendarz szkolny
spotkania z rodzicami
koła zainteresowań
sport szkolny

galeria

z życia szkoły
 
kontakt
Zespół Szkół
Szkoła Podstawowa

 

© 2013 by WM

   

WIADOMOŚCI


1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
(1, 3.03.2013)

     W piątek, 1 marca 2013 r.  uczniowie Gimnazjum nr 1 wraz z opiekunami: Grażyną Redmer i Pawłem  Góreckim udali się do kina „Helios” na film „Syberiada polska”. Akurat w tym dniu przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” -  święto państwowe - poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
     Obchody święta zapoczątkował w roku 2010 Prezydent RP ś.p. Lech Kaczyński.
„Dzień ten jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.”
     Żołnierze Wyklęci to ci, którzy nie poddali się sowieckiemu okupantowi. Dowódców, żołnierzy, kapłanów i działaczy politycznych, a także harcerzy i uczniów – czekały represje, często wieloletnie wyroki, a czasem śmierć. Do 1955 roku wykonano ok. 4,5 tys. z pośród ponad 8 tys. orzeczonych kar śmierci. W walkach z narzuconą władzą sowiecką w PRL-u w latach 1944-1956 zginęło ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych”.
     Poniekąd tematyka filmu dotykająca bolesnych wydarzeń z historii Polaków zesłanych w głąb Związku Sowieckiego na początku II wojny światowej różni się od tragicznych losów Żołnierzy Wyklętych, którzy pomimo beznadziejnej sytuacji międzynarodowej dla sprawy polskiej, postanowili dalej prowadzić  nierówną walkę z nowym wrogiem przybyłym ze wschodu.  Pomimo różnic są  jednak wspólne elementy: koszmar wojny i okupacji, oraz ten sam ciemiężca: władza komunistyczna z jej zbrodniczą ideologią. W przypadku filmu był nim okupant sowiecki, w przypadku „Żołnierzy Wyklętych” -  moskiewscy namiestnicy przysłani do Polski , wspierani przez sowiecki aparat terroru. Oglądając gehennę naszych rodaków deportowanych w głąb Związku Sowieckiego mogliśmy choć trochę poprzez analogię wyobrazić sobie koszmar przeżyć „Żołnierzy Wyklętych”…

 

     W niedzielę, 3 marca 2013 r. w kościele pw. Niepokalanego Serca Najśw. Marii Panny przy ul. Mickiewicza w Grudziądzu została odprawiona msza w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych, podczas której nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych: mjr Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, sanitariuszkę Danutę Siedzikówną ps. „Inka” oraz sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, w której uczestniczył nauczyciel historii Paweł Górecki.

    Paweł Górecki

Wrażenia uczniów

     Dnia 1.03.2013 r. uczniowie Gimnazjum nr 1 w Grudziądzu wybrali się do kina „Helios” na film historyczny "Syberiada polska".  
     Film przedstawia losy Polaków w czasie II wojny światowej, którzy zostali deportowani na Syberię. Głównymi bohaterami "Syberiady polskiej'' jest rodzina Dolinów. Reżyserem filmu jest Janusz Zaorski.
     Akcja filmu rozpoczyna się 1 września 1939 r., sceną, kiedy dwoje młodych ludzi beztrosko kąpie się w jeziorze, i w tym samym momencie kończy się sielanka, bowiem na ich oczach zostaje zbombardowany pobliski most. Dnia 17 września 1939 r. rozpoczyna się inwazja ZSRR na Polskę, której konsekwencją jest deportacja rodziny Dolinów na Syberię. Tam komendant obozu informuje Jana Dolinę, że nienawidzi Polaków, ponieważ zabili jego ojca. Nasi rodacy muszą walczyć o przetrwanie. Nie mają żadnych szans, aby stamtąd uciec. Są zmęczeni pracą, cierpią głód, nie mają na nic czasu. Wraz z przyjściem wiosny umiera na tyfus żona Jana Doliny. W filmie pojawia się również wiele innych postaci, m.in. Irena, w której zakochuje się żołnierz sowiecki, przydzielony do pilnowania przesiedleńców. Irena zostaje jego kochanką, aby pomóc przeżyć swoim dzieciom oraz innym Polakom. Kobieta dostaje pracę w kuchni oraz zeszyty i ołówki dla wszystkich dzieci. Dzieci naucza Cenia - przyjaciółka Stasia Doliny, syna Jana Doliny oraz ojciec Sylwii. Uczą ich polskich wierszy, co wkrótce wychodzi na jaw i zostają zesłani do łagru. Moim zdaniem film jest naprawdę godny szacunku. Dzięki niemu możemy dostrzec jak ciężko pracowali nasi rodacy, aby przeżyć. Nie poddawali się, podziwiam ich za tą wytrwałość. Film warty obejrzenia, doprowadził mnie do łez.

Natalia Janz