dokumenty szkoły

© 2011 by WM

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
(26.09.2011)

26 września obchodziliśmy 10. rocznicę ustanowienia przez Unię Europejską i Radę Europy Europejskiego Dnia Języków. Wydarzenie to wniosło istotny wkład w podnoszenie świadomości społecznej na temat znaczenia kompetencji językowych i promowanie językowej różnorodności Europy.
     Ministerstwo Edukacji Narodowej sukcesywnie wprowadza zmiany w nauczaniu języków obcych tak, aby odpowiadały one na wyzwania współczesności. Równocześnie priorytetem kształcenia językowego są umiejętności skutecznego komunikowania się. Coraz częściej wczesna nauka języka obcego podejmowana jest w przedszkolach. W Polsce rozwinięta jest także nauka języków mniejszości narodowych - zwłaszcza niemieckiego, ukraińskiego, białoruskiego, litewskiego, słowackiego. W ostatnich latach rozwinęło się również nauczanie regionalnego języka kaszubskiego.
    W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień poprzez przygotowanie informacji, gazetek oraz konkursów sprawdzających wiedzę naszych uczniów ze znajomości języków, kultury, polityki, gospodarki i geografii krajów europejskich. Konkurs miał na celu rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań językowych oraz kulturoznawczych u uczniów.
     Uczniowie klas gimnazjalnych, do których adresowany był konkurs, bardzo dobrze się zaprezentowali i wykazali  dużą znajomością językową.

Agata Jasińska i Hanna Matus