dokumenty szkoły

© 2011 by WM

OBSERWACJA ZAĆMIENIA SŁOŃCA W GRUDZIADZU
(4.01.2011)

4 stycznia obserwowano, dość rzadkie w Polsce zjawisko astronomiczne - częściowe zaćmienie Słońca.
    Grupa uczniów z naszego gimnazjum wraz z opiekunem obserwowała to zjawisko w grudziądzkim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika.
    Najpierw - w sali kinowej planetarium - p. Sebastian Soberski objaśnił uczniom na czym polega zaćmienie Słońca i jakie są jego rodzaje. Następnie młodzież obejrzała film o Słońcu i zjawiskach na nim występujących.
    Jako, że pogoda nie sprzyjała bezpośrednim obserwacjom (duże zachmurzenie), młodzież oglądała zaćmienie on-line z Krakowa i Tarnowa (przekaz internetowy) pod kopułą naszego Planetarium.
    Uczniowie zwiedzili ponadto samo planetarium i dowiedzieli się o pracy placówki. Na koniec w sali kinowej obejrzeli filmy związane z zagrożeniami dla Ziemi pochodzącymi z kosmosu.
    Wycieczka odbyła się w związku z inauguracją w Grudziądzu Roku Jana Heweliusza.