szkoła

aktualności

dokumenty szkoły

nauczyciele
uczniowie
samorząd uczniowski
biblioteka szkolna
pedagog szkolny
osiągnięcia

rodzice i uczniowie

WSO
plan lekcji
egzamin gimnazjalny
podręczniki
kalendarz szkolny
spotkania z rodzicami
koła zainteresowań
sport szkolny

galeria

z życia szkoły
 
kontakt
Zespół Szkół
Szkoła Podstawowa

 

© 2010 by WM

   

WIADOMOŚCI


Dołącz do regionalnego koła
matematycznego, informatycznego lub fizycznego

     W lutym rozpoczął się kolejny etap zajęć Regionalnych Kół Matematycznych, Informatycznych i Fizycznych, organizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Nadal można dołączyć do grona naukowych pasjonatów. Zapraszamy każdego, kto chce pogłębić wiedzę i poszerzyć umiejętności, do udziału w tym innowacyjnym w skali kraju przedsięwzięciu. W pierwszym cyklu zajęć uczestniczyło 1200 uczniów z regionu. Organizatorami projektu są Urząd Marszałkowski i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
     Wart ponad 700 tysięcy złotych projekt adresowany jest do uczniów, którzy chcą przygotować się do olimpiad, konkursów lub egzaminu maturalnego z przedmiotów przyrodniczych i do wszystkich tych, których fascynują nauki ścisłe. Uczestnicy zajęć rozwiązują naukowe problemy pod okiem pracowników akademickich UMK. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w większych miastach regionu, część kursów prowadzona jest też on-line. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych dzięki tym bezpłatnym zajęciom pozalekcyjnym będą mieli również możliwość zapoznania się z profesjonalnym wyposażeniem pracowni dydaktycznych UMK.
          - Pragniemy zarazić miłością do królowej nauk i pozostałych ścisłych
          dyscyplin wiedzy setki uczniów na Kujawach i Pomorzu. Zapotrzebowanie
          na absolwentów kierunków inżynierskich i specjalistów nauk ścisłych nie
          słabnie, wychodzimy więc naprzeciw potrzebom gospodarki – mówi
          marszałek Piotr Całbecki.

     Młodzi matematycy mogą uczestniczyć w spotkaniach odbywających się na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK oraz w I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu.
     W pierwszym semestrze zajęcia koncentrowały się na przygotowaniu uczniów do udziału w olimpiadach matematycznych i innych konkursach. W drugim półroczu przewidywane są zajęcia o charakterze wprowadzającym w tematykę pracy badawczej z matematyki elementarnej. Koordynatorem projektu zajęć koła matematycznego jest Zbigniew Bobiński.
     W zajęciach można brać udział bez ograniczeń. Pierwsze spotkanie odbyło się 6 lutego. Szczegóły na stronie koła http://www.mat.umk.pl/rkm.
     Dla najaktywniejszych uczniów koła matematycznego modułu I i II przygotowano warsztaty programistyczne. Udział w nich wezmą uczniowie, którzy osiągną najlepsze wyniki za rozwiązanie zadań zamieszczonych w pierwszej lekcji II cyklu zajęć dotyczącego algorytmów. Zadania od 1 lutego udostępniono na stronie http://www.mat.umk.pl/rki, termin nadsyłania rozwiązań upływa 10 lutego. Warsztaty programistyczne odbywać się będą w pracowniach komputerowych Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. Ich uczestnicy będą więc mieli możliwość ze skorzystania z bazy dydaktycznej toruńskiej uczelni.
     W pierwszym semestrze zajęć kola informatycznego ponad 600 uczniów rozwiązywało cykl zadań z programowania w języku C++ i Java. Drugi cykl kursu poświecono podstawom algorytmów i ich implementacji. W zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy, którzy znają podstawy programowania. Lekcje w II semestrze rozpoczęły się 1 lutego. Prowadzone są metodą on-line i można je realizować w dowolnym czasie, wymagana jest jedynie rejestracja na zdalnej platformie nauczania. Opiekunem koła informatycznego jest profesor Piotr Bała.
     Wykłady w ramach kół fizycznych są otwarte dla wszystkich chętnych. Odbywają się w dziewięciu miejscowościach w regionie: w Bydgoszczy, Brodnicy, Chełmnie, Grudziądzu, Inowrocławiu, Nadrożu (w powiecie rypińskim), Nakle, Toruniu i Włocławku.
     Tematy poszczególnych wykładów oraz terminy pierwszych spotkań dostępne są na stronie http://www.fizyka.umk.pl/rkf.
     W połowie semestru najaktywniejsi uczniowie wytypowani przez wykładowców wezmą udział w całodniowych warsztatach w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu, w ramach których poznają szczegóły wybranych prac badawczych prowadzonych w Toruniu oraz przeprowadzą samodzielnie liczne eksperymenty w pracowniach badawczych i dydaktycznych instytutu. Koordynatorem projektu zajęć z fizyki jest profesor Jan Iwaniszewski.
     Do udziału w zajęciach wystarczy zapał i chęć systematycznej pracy. Ze względów formalnych uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego powinni wypełnić deklarację uczestnictwa (dostępna na stronach kół).
     Zajęcia są szansą na uzupełnienie wiadomości z zajęć szkolnych. Przygotowane materiały dostępne są także dla nauczycieli i mogą stanowić pomoc w realizacji programu lub materiał na zajęcia pozalekcyjne.
     Dla uczestników zajęć otworzyliśmy stronę, na której na bieżąco zamieszczane będą informacje dotyczące projektu. Więcej na
http://www.rk.kujawsko-pomorskie.pl/

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego